Проф. Анна-Мария Борисова: Диабетът е по-чест на село

Проф. Анна-Мария Борисова: Диабетът е по-чест на село

Намалете порциите, хранете се в десертните чинийки

В световен мащаб един от всеки 11 възрастни  страда от диабет, а на всеки 6 секунди един човек губи живота си вследствие на заболяването. Ако тенденцията на нарастване на заболяването продължи, се очаква до 2045 г. хората, живеещи с диабет, да се увеличат с 204 млн. (от 425 млн. през 2017 г. до 629 млн.). В Европа броят на диабетно болните между 20 и 79 години по данни е 66 млн. души (над 9% от населението), а у нас по данни от 2015 г. половин милион българи между 60 и 80 години имат диабет тип 2, или това са 8,7%. Говорим само за известния диабет.

Честотата на заболяването в България непрекъснато нараства, а основни причини за развитието му са наднорменото тегло и заседналият начин на живот, напомни проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българско дружество по ендокринология, по време на представянето на първия за България информационен сайт за болестта – диабет.бг (изписването е на кирилица). В него може да бъде намерена достоверна и актуална информация за диабета, изготвена от водещи специалисти в ендокринологията и поднесена в партньорство с Българска асоциация „Диабет“, пълноправен член на Международната диабетна федерация (IDF).

Хората, които имат диабетик в рода си, трябва внимателно да разпитат родителите и близките си, защото рискът болестта да се появи и у тях е много голям, предупреждава проф. Борисова. При един родител с диабет рискът за детето е 50%, при двама – 100%.

„Освен причините, диабетикът трябва да знае и усложненията на болестта, а те са доста сериозни – подчертава ендокриноложката. - Той трябва да знае, че с възрастта диабетът нараства и при двата пола, като е

малко по-чест при мъжете

във всички възрасти. Да има предвид, че част от диабетиците не са диагностицирани - в континента Европа се предполага, че те са 25 милиона души.“

Сравняването на данните от 2006 и 2012 г. по възрасти показва, че болните от диабет тип 2 между 30 и 40-годишна възраст се удвояват, а между 50 и 60 г. значително нарастват – с близо 16%. Това са хора в трудоспособна възраст, което прави проблема още по-значим.

Още един факт буди интереса на специалистите. Диабетът на село у нас е 8,6%, а в големия град – 6%. И недиагностицираният, и предиабетът са два пъти по-чести на село. Обясненията са няколко. Едното е, че в селата живеят по-възрастни хора, другото – че обикновено там пребивават по-бедни и третото – че са с ниско образование (49% срещу само 6% висше). В града 25% са с висше образование, 49% със средно и 26% с ниско.

„Това е ярко доказателство за ролята на образованието върху честотата на диабета, защото по-образованите започват да се грижат за здравето си, знаят диагнозата си и вземат мерки“, каза проф. Борисова и обеща тя и колегите й да помагат за списването на сайта диабет.бг. Ще говорят за двигателните режими, за храненето, ще описват пациентски истории и няма да говорят за медикаменти.

Затлъстяването е една от основните причини

за диабет тип 2. 29% от децата у нас, които нямат диабет, са със затлъстяване, срещу почти 52% от децата диабетици.

От това следва изводът, че затлъстелите стигат до диабет, категорична е проф. Борисова. Затова трябва да се говори на семействата от най-ранна възраст да научат децата си да водят здравословен начин на живот. Това означава подходящо хранене и двигателна активност, подобаваща на възрастта им, вместо висене пред компютрите.

Световните препоръки за двигателна активност са поне 150 минути седмично, което не е много, като се раздели на 7 – по 20 минути на ден. Всеки от нас може да отдели това време, апелира ендокриноложката, и да включи в дневната си програма

20 минути истинска физическа натовареност

Възрастният човек трябва да намали времето на заседнал живот – на всеки 30 минути да става и да се раздвижва. Освен това ние не пием достатъчно вода, а хидратацията е изключително важна.

За да надвием диабета, трябва да се храним природосъобразно – от една страна, разнообразно, от друга, с подходящи размери на порциите. Проф. Борисова често съветва по-пълните си пациенти да намалят порциите наполовина и най-добре да се хранят в десертните чинийки. Да се поддържа нормално тегло е много трудно и изисква голяма дисциплина, знаят всички, но диабетикът трябва задължително да го прави. Освен това непременно трябва да следи три неща – кръвно налягане, кръвна захар и кръвни мазнини (липиди). Защото, ако ги поддържа в норма, ще забави усложненията на диабета.

Много е важно храните да са богати на фибри, защото те позволяват да се усвои глюкозата в кръвта. Особено подходящи са грейпфрутът и ябълката – това са идеалните плодове за всеки диабетик.

Грешка е възрастните хора да не ядат месо

– напротив, трябва да има белтъчни храни и белтъкът да е различен. Той е един вид в месото, друг – в млякото, трети – в сиренето, четвърти – в яйцето, и т.н. От растителните храни бобът, бананът, авокадото имат белтък и той също е различен. С остаряването възрастният човек не трябва да се лишава от нищо, защото при него намалява количеството на мускулните клетки, това е нормален процес. Човек се чувства уморен, немощен, не може да ходи.

Белтък, витамин Д и движение е рецептата, за да има човек достатъчно мускулни клетки и да не бъде немощен.

Най-четени