Украинците тръгнаха по собствен път, каза Марко Рубио
Съветът за сигурност на ООН одобри предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предадоха световните агенции.
Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни гласуваха “за” резолюцията, а пет се въздържаха, като по този начин бе събрано необходимото мнозинство. САЩ, Русия и Китай гласуваха “за”, докато всичките пет европейски страни в съвета - Великобритания, Франция, Словения, Дания и Гърция, се въздържаха. На теория, Великобритания и Франция имат правото да наложат вето на резолюциите на Съвета за сигурност, но те не са се ползвали от това си право от 1989 година.
В одобрения документ, наименуван “Път към мира”, Москва не е наречена агресор и няма призив за изтеглянето на руските сили от Украйна. Тя съдържа призив единствено за бързо слагане на край на войната. Анализаторите отбелязват, че гласуването на САЩ представлява значителна промяна в политиката на Вашингтон, който досега беше близък съюзник на Киев.
Часове по-рано в Общото събрание на ООН САЩ гласуваха заедно с Русия и Беларус срещу предложената от Украйна и европейски държави резолюция, която осъжда “военната агресия на Москва” и подкрепя териториалната цялост на Украйна. Вашингтон вместо това предложи свой собствен проект за резолюция, в който се признава “трагичната загуба на човешки живот по време на руско-украинския конфликт” и се призовава за “бързо прекратяване на конфликта и за постигане на траен мир”, но не се споменава за агресия от страна на Москва.
Франция тогава предложи промени в резолюцията на САЩ, включително, че конфликтът е резултат от “пълномащабно нахлуване в Украйна от страна на Русия”, което не бе прието от Вашингтон. Вместо това САЩ внесоха своята проекторезолюция за гласуване в Съвета за сигурност, където тя бе одобрена. Съгласно нормите на международното право резолюциите на Съвета за сигурност са правно обвързващи, докато тези на Общото събрание не са.
САЩ гласуваха против резолюциите на ООН, критикуващи Русия, защото са “враждебни” и противоречат на усилията за постигане на споразумение за двете страни и прекратяване на боевете, коментира държавният секретар на САЩ Марко Рубио в интервю за американската медия “Брайтбарт”. “Ако иска да бъде полезна през 21 век, ООН трябва да се завърне към мисията си, която е да предотвратява и прекратява войните и конфликтите”, обясни Рубио.
“Опитахме се да накараме тези момчета да седнат на масата за преговори. За съжаление Украйна не се съгласи и пое по собствен път. Така че отидохме в Съвета за сигурност с нашата формулировка, която бе подкрепена от руснаците”, посочва държавният секретар.
Подкаст с Виктор Блъсков