130 години от рождението на най-известния съветски скулптор Вера Мухина
Художничката била смятана за неблагонадеждна в СССР
Сто и тридесет години от рождението на най-прочутия съветски скулптор Вера Мухина (1889 - 1953) се навършиха днес. Световна известност й носи 24-метровата статуя “Работник и колхозничка” - “образец на монументалното изкуство”, “идеал и символ на съветската епоха”, призната за “еталон на социалистическия реализъм”.
Паметникът “Работник и колхозничка” бил изложен за първи път пред павилиона на СССР на световното изложение в Париж през 1937 г. Френската преса го оценява като “най-великото произведение на скулптурата на ХХ век”, а Пабло Пикасо пише: “Колко красиви са съветските гиганти на фона на люляковото парижко небе”.
Идеята за паметника пред павилиона е на архитекта Борис Иофан. Обявен е конкурс за композиция на мъж и жена със сърп и чук. Проектът на Мухина печели и е реализиран с една-единствена промяна: Политбюро иска телата, които Мухина смята да изобрази голи, да бъдат “облечени”.
Височината на монумента е 24 метра, тежината - 75 тона, направен е от неръждаема стомана с електрозаваряване. Единственият аналог в света по онова време е Статуята на свободата, но при нея са използвани нитове.
Десет години по-късно “Работник и колхозничка” по лично разпореждане на Сталин става емблема на най-голямото съветско киностудио “Мосфилм”. Днес е разположена пред входа на Всерусийския изложбен център в Москва.
Независимо от световната слава и многобройните ордени и звания Вера Мухина е смятана за неблагонадеждна от болшевишката власт. Тя е и дъщеря на милионер, преди революцията учи във Франция, сестра й е живее в чужбина, а мъжът й, лекарят Алексей Замков, през 1919 г. е арестуван по обвинение в белогвардейски заговор. В началото на 30-те години Мухина е изселена от Москва, а след парижкото изложение повече не й позволявано да пътува зад граница. До края на живота си, Мухина никога не получава поръчки за скулптури на Ленин или Сталин.