Бивш шеф във „Военно разузнаване” ръководел групата за шпионаж
Събирали данни за НАТО и за покупката на Ф-16
Бивш шеф във „Военно разузнаване”, действащи служители в службата, както и директор в Народното събрание са заподозрени, че събирали класифицирана информация и я предоставяли на Русия. Това съобщи днес Сийка Милева, говорител на главния прокурор. За всяка предадена тайна членовете на бандата взимали между 2000 и 3000 лева.
Заподозрените шпиони бяха арестувани при акция в София в четвъртък следобед. Един от тях опитал да избяга и бил заловен край посолството на Русия.
Според прокуратурата ръководител на групата бил бивш ръководен кадър на служба „Военно разузнаване” към МО, който разследващите наричат резидент. „Труд” научи, че името му е Иван Илиев и е учил в разузнавателната школа на ГРУ в Москва. Изградил нелегалната агентурна мрежа и вербувал хора, които имат достъп до класифицирана информация на България, НАТО и ЕС.
В шпионската му група участвала и съпругата му, която е с българско и руско гражданство и има добри връзки в руското посолство у нас, заявиха от прокуратурата. Резидентът я нарича „Мама”. „Играла е ролята на посредник между резидента и служител на Посолството на Руската федерация, като е предавала информация и парични средства”, каза Сийка Милева.
Останалите участници в групата са ръководен кадър от системата на МО, който отговарял за планиране и бюджет на ведомството и действащ служител във „Военно разузнаване”, който се занимавал с противодействие на хибридните заплахи и рискове, включително от Русия. Третият също е от тази служба и е бил на мисии зад граница. Четвъртият е бивш служител на „Военно разузнаване”, бил е и военно аташе, а сега е директор на регистратура на класифицирана информация в парламента. По неофициална информация името му е Любомир Медаров.
Според прокуратурата резидентът е дал на аверите си SD карти и мобилни телефони, както и разяснения как да се унищожат при разкриване. Възнагражденията се определяли спрямо важността на открадната информация.
Секретни камери заснели участници в шпионската група, които снимали класифицирана информация от служебните си компютри. Един от тях снимал в продължение на 4 часа, каза Сийка Милева. Разследващите открили една от снимките в телефона му - документ с параметрите на сделката за покупка на нови изтребители Ф-16.
Част от задачите, които имали членовете на групата били да съберат информация за координационния център на НАТО във Варна, операции на Алианса в различни региони, решения от заседания на различни комитети на НАТО, въпроси за политиката на НАТО и ЕС спрямо Русия, Беларус, Украйна, както и данни за американското посолство у нас, кои са контактните лица със САЩ и Британия и др. Събирани са и материали, които касаят Русия, Близкия Изток, Нагорни Карабах.
„В условията на усложняване на международната обстановка са очевидни „непрестанни” опити да се забие клин в руско-българския диалог и за пореден път да се демонизира нашата страна. Разчитаме, че до решението на съда по това дело спекулациите относно уж причастността на Русия към разузнавателна дейност срещу интересите на България ще бъдат прекратени”, казаха от руското посолство.
За две години шестима служители на руското посолство у нас бяха обявени за персона нон грата. Един от тях бе полк. Вacилий Ceлeзньов, зaeмaщ пocтa вoeннo aтaшe.
Брифингът на прокуратурата бе отразен в почти всички световни медии.
“Случаят е без аналог в новата ни история, а и след 1944 година. На първо място да кажа на българските граждани, че могат да се гордеят с българските служби за сигурност и в частност ДАНС и служба „Военно разузнаване”. Искам да благодаря и на колегите прокурори, следователи, служители на МВР. Искам да обърна внимание и на съществения принос на двама човека - министърът на отбраната Красимир Каракачанов и ръководителят на българското военно разузнаване Велко Атанасов, един достоен български офицер. - каза главният прокурор Иван Гешев - Надявам се този случай да не послужи за разединение, а за обединение. От десетилетия се разделяме по всякакви признаци и забравяме преди всичко сме българи. Надявам се този път да се обединим на основата на това, че обичаме родината. Дума, която сме започнали, според мен да забравяме. На това, че сме българофили, а не българофоби. На това, че защитаваме националния си интерес, а не го предаваме и продаваме за жълти стотинки. Не мразим никоя чужда държава, но сме длъжни и трябва да защитим България.”