Роботите стават все по-бързи, надминават хората

Компании по цял свят разработват нови модели

Роботизирани кучета спринтират с олимпийска скорост

Роботите стават все по-бързи и по-пъргави, а нови разработки в скоростта и маневреността им показват, че бягството от тях скоро може да стане невъзможно. Роботизираните кучета вече могат да спринтират с почти олимпийска скорост, а хуманоидните роботи преодоляват тежки терени с лекота.
Unitree представи своя хуманоид G1 Bionic през 2024 година, пише dir.bg. Той се откроява със своите възможности и достъпна цена - базовият модел започва от 16 000 щатски долара.

G1 е висок 132 см и тежи 35 кг. Разполага с LiDAR, дълбочинни камери и микрофонни масиви, което му позволява да възприема околната среда. С 23 градуса на свобода на движение в ставите и мощни двигатели с въртящ момент от 90 Nm, G1 може да скача, да танцува и да се сгъва до компактни размери за лесно пренасяне.

В ново видео роботът демонстрира „най-гладкото ходене и бягане сред хуманоидите в света“. Той се движи с увереност по оживени улици, изкачва и слиза по стръмни наклони и се справя с неравни повърхности с видима лекота.

Докато G1 все още се движи с темпо на джогинг, роботизираното куче Black Panther V2.0, разработено от екип на университета Zhejiang и стартъпа Mirror Me, достига невероятна скорост от 10.4 м/сек (37 км/ч). Това означава, че може да изминава 100 метра за по-малко от 10 секунди - наравно с елитни човешки атлети.

За да постигнат това, инженерите са заменили предишните крака на робота с нови, снабдени с амортисьори и гумени подметки за по-добро сцепление. Тази система позволява използването на по-мощни двигатели.

Black Panther V2.0 тежи 38 кг и прави до пет крачки в секунда. Въпреки че все още е далеч от скоростта на гепарда (104 км/ч), роботът демонстрира изключителен потенциал, като засега използва походка, наподобяваща „енергично ходене“.

Роботиката се развива с по-бавни темпове от изкуствения интелект за езикова обработка, но напредъкът е очевиден. Компании по цял свят разработват роботи, които могат да вдигат и пренасят предмети, да отварят врати и да използват инструменти.

Макар че в момента роботите са ограничени в приложенията си, те усъвършенстват основните си способности и се подготвят за бъдеще, в което ще могат да работят в пространства, създадени за хора. Роботизираната работна сила може да се превърне в ключ за поддържане на икономиките през идните десетилетия.