В прогимназията започват с енергийни напитки, наргилета и райски газ
Новината за смъртни случаи след употреба на дрога, примесена с фентанил, разтревожи обществеността, макар проблемът със зависимостите да не е нов. Новото е употребата на синтетичния опиат фентанил. Тъй като е евтин, дилърите го смесват с друга дрога, за което употребяващите не подозират.
„Постоянно възникват нови психоактивни вещества, различни от вече познатите, не само в България, но и в Европа и света. Проблемът е, че често съдържанието на използваните смеси е неизвестно, което затруднява адекватната реакция и терапия при евентуално предозиране или злоупотреба“, предупреждава Росица Бялкова, психолог, психотерапевт и терапевт по зависимости, ръководител на Дневен център към Клиника „28 дни, за да си чист“.
Този месец клиниката, в която се работи по метода „Минесота“ – 28-дневна терапия за изчистване в условия, близки до домашните (не в комуна!), с последваща поддържаща терапия, навърши една година. Поради многото обаждания на родители на малолетни и непълнолетни, които търсят помощ, клиниката започва нова програма, наречена „28 дни, за да си чист junior“.
„Това е програма за терапия на малолетни и непълнолетни, които се нуждаят от специализирана помощ във връзка с употреба на психоактивни вещества, хазарт и други форми на рисково поведение с пристрастяващ потенциал – обяснява Росица Бялкова. - Тя е изцяло съобразена със спецификата на тийнейджърската възраст, когато подрастващите правят първите си стъпки в света на възрастните, стремят се към независимост, изпробват граници, включително и на своите възможности, търсят себе си, своето място и колкото и опозиционни да изглеждат, всъщност са раними, съмняващи се, подценяващи се, нуждаещи се от деликатна подкрепа и насочване. За тази цел в екипа на програмата са включени психолози, педагози и специалисти с дългогодишен опит в работа с ученици на възраст от 11 до 13 г. и от 14 до 18 г. Неразделна част от програмата е семейното консултиране и груповата работа с родителите.“
Терапията не включва пребиваване извън дома, с изключение на 8-дневен изнесен тренинг, в който тийнейджърите заедно с опитни инструктори ще тренират социални умения, ще преодоляват трудности в среда с контролиран риск и ще участват в дейности, насочващи към алтернативи. Останалата част от програмата и за учениците, и за техните родители или близки ще се реализира в различни формати в Дневния център на Клиника „28 дни, за да си чист“.
„Най-често сред тийнейджърите от гимназиален етап е пристрастяването към употребата на марихуана, което като че ли закономерно преминава към злоупотреба с амфетамини, метамфетамини, комбинирана употреба, редуване на вещества с противоположно въздействие. Все по-често се явява и проблем със залагания“, изброява наблюденията си от практиката психотерапевтката.
При учениците от прогимназията процесът започва с прекомерна употреба на енергийни напитки, впоследствие се търси допълнителна стимулация, употребяват се вейп и различни смеси за пушене, често съдържащи синтетични канабиноиди, експериментира се с марихуана, билка, по-редки са случаите на употреба на амфетамини.
„Ако може да се говори за „мода“, то по-скоро става въпрос за експериментирането с вещества в прогимназиален етап и по-конкретно експанзията в употребата на райски газ, а впоследствие на наргилета и снуски (никотинови пликчета). Общото е, че се представят като възможност за относително безрискова употреба, което намалява критичността и бдителността на родителите“, предупреждава Росица Бялкова.
Има промяна на актуалната ситуация, свързана със зависимостите. Спада възрастта на първа употреба на психоактивни вещества, комбинират се, увеличават се случаите на хазартна зависимост, както и на отключени психотични състояния вследствие на употребата, нараства броят на пътнотранспортните произшествия. Докато по-рано експерименталната употреба е имала превес сред момчетата, сега почти няма разлика с момичетата. При възрастните употребяващи все пак повече са мъжете – 78% срещу 22% жени. Най-голям е делът на тези между 25 и 34 години – 47,1%. Следва групата от 35 до 44 г. – 28,7%.
„Зависимостта е заболяване, което хората се притесняват да признаят и отричат дори пред себе си, затова няма обективна статистика какъв е броят на зависимите“, казва Росица Бялкова и напомня: „Тъй като това е първично заболяване, от него следват други, като високо кръвно налягане, полиневропатия, диабет, нарушаване на чернодробните функции, язви, панкреатити, панически атаки, депресия с висок суициден риск, психотични състояния.“