Ротавируси удрят в стомаха и червата

Автор: Труд news
Ротавирусният гастроентерит се характеризира с остро начало, телесна температура над 39 градуса, повръщане, диария.

Инфекционисти предупреждават, че антибиотиците не помагат

Затоплянето на времето сменя грипа с инфекции, предизвикващи гадене, повръщане и коремни спазми

Да се консумират леки храни

За сериозно увеличение на случаите на заболели със стомашно-чревни инфекции, съобщиха лични лекари и педиатри от столицата и страната. Засегнати са хора от различни възрастови групи, като най-уязвими и рискови от усложнения са кърмачета, малки деца, хора в напреднала възраст и такива с имунен дефицит и хронични заболявания, коментира д-р Георги Попов от Трето вътрешно отделение по гастроентерология в “УМБАЛ-Пловдив”. Той подчерта, че “най-характерен е гастроентеритът, представляващ възпаление на стомаха и червата.

Инфекцията се изразява с температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, коремни спазми. Причинява се най-често от вируси или бактерии”. Медикът подчерта, че също като грипния вирус микроорганизмите, които причиняват гастроентерит, са сезонни, поради което се наблюдава зачестяване през определени периоди на годината. Гастоентеритът е силно заразен и се разпространява чрез контакт със заболели хора, замърсена храна или вода. Обикновено тези инфекции са самоограничаващи се и отшумяват за няколко дни - до 7-10”, поясни специалистът.

Превенцията на вирусния гастроентерит включва избягване на сурова и недобре термично обработена храна, измиване на плодовете и зеленчуците и на ръцете. Не бива да се споделят кухненски прибори и хигиенни принадлежности с болни близки.

За отсъстващи малчугани от детска градина заради инфекции от ротавируси, съобщиха педиатри от София и Варна. Характерна за ротавирусните гастроентерити е триадата от симптоми: повръщане, диария и фебрилитет, поясниха медици. Те предупредиха, че тези вирусни инфекции често са придружени от остри катари на горните дихателни пътища - хрема, болки в гърлото, остра суха кашлица.

Инкубационният период на болестта е от 15 часа до 7 дни, най-често 1 - 3 дни.

Антибиотиците не влияят върху вирусните причинители, припомни д-р Попов. Той подчерта, че тъй като няма специфично лечение, се препоръчва постелен режим, прием на достатъчно количество течности, избягване на напитки и храни, които допълнително дразнят стомаха, като кофеин, млечни продукти, захарни изделия, люто, храни с високо съдържание на мазнини. Желателно е да се консумират леки храни. Ако симптомите са тежки може да се наложи прием на противодиарийни и антиеметични лекарства за намаляване на диарията и повръщането. Използването на пробиотици може леко да редуцира продължителността на разстройството.

“При нас сме имали случаи на млади пациенти с изразена дехидратация и насложена бактериална инфекция, налагащо по-сериозна лекарска намеса с комплексна терапия с антибиотици, венозна рехидратация и продължителен болничен престой”, каза д-р Попов.

Според него съществува сериозен проблем с много пациенти, приемащи антибиотици, тъй като тези препарати убиват част от микрофлората, намираща се в стомашно-чревния тракт, която спомага в храносмилането и имунитета. Така се освобождава поле за инвазия на патогенни микроорганизми, които причиняват заболявания, състояние което наричаме “дисбиоза”. Поради тази причина трябва да се внимава с ненужното използване на антибиотици.

“С предстоящите празници ще има струпване на повече хора и опасността да се увеличат още повече случаите на такива инфекции е по-голяма. Освен това трябва повишено внимание при консумацията на яйца, месо и други храни с цел избягване на хранителни натравяния”, каза още д-р Попов.

Атанас Мангъров, инфекционист: Лечението е с рехидратация и диета

Обичайно е по това време да има увеличение на стомашно-чревните инфекции. Най-чести са ротавирусите.

Симптоматиката е температура, повръщане, гадене, болки в корема и общо неразположение. Заболяването преминава за около десетина дни.

Лечението е с рехидратация, диета и се чака. Това е. Възможно е да се появят и бактерии, което налага включване и на антибиотик. Такива са дизентерията и кампилобактера.

Инфекцията може да бъде изключително тежка

Пилешкото месо и непастьоризирано мляко заразяват с кампилобактер

Има бърз тест за доказване на Campylobacter, а за извършването му е необходима фекална проба.

Кампилобактериозата е инфекция, причинена от бактериите от род Campylobacter (Кампилобактер). Това е най-често съобщаваното стомашно-чревно заболяване в Европа след 2005 година. Инфекцията варира от безсимптомна до много тежка. Инкубационният период е 2-5 дни. Клиничните прояви на заболяването са: диария, коремна болка и висока температура. Предшестващи симптоми могат да бъдат главоболие, общо неразположение и мускулни болки. При една четвърт от случаите има повръщане и кръв в изпражненията. Усложненията включват артрит (възпаление на ставите), синдром на Гилен-Баре (прогресиращата симетрична мускулна слабост) и хемолитично-уремичен синдром (анемия, намалени тромбоцити и бъбречна недостатъчност).

Кампилобактериозата е широко разпространена в Европа. Съобщава се сред всички възрасти като най-често боледуват децата от 0 до 4 години и от 5 до 14 години. Мъжете са засегнати по-често от жените. Инфекцията се появява през цялата година, но най-разпространена е в периода юни-октомври. Рисков контингент са хората, които работят във ферми и пътуващите в чужбина. Campylobacter е често срещан в развиващия се свят и посещаващите такива страни са в риск за инфектиране с бактерията.

С алергиите няма да се разминем

Заради променливото време има болни с грипоподобна симптоматика

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Д-р Мирослава Киселкова

В Бургас все още има доста болни с грипоподобна симптоматика и то заради промените във времето. Стомашно чревните инфекции нямат завишаване, няма основание за това. Въздушно - капкови инфекции още са факт, има случаи на варицела и скарлатина. Коклюш няма, Ковид също скоро не е имало.

Това коментира пред Труд news д-р Мирослава Киселкова, началник на отдел “Противоепидемичен контрол” в РЗИ - Бургас.

Според алерголозите, и тази година няма да се разминем с пролетните алергии. Въпреки, че все още е студено и разходките навън са ограничени, пролетните алергии, вилнеят с пълна сила.

Единствената превенция е да не се излиза навън често от страна на хора, с доказани алергии към хвърчащите полени, и щом се приберем у дома - да си разресваме косата и да си сменяме бързо дрехите. Тези с които сме били навън - да проветрим. Не е препоръчително да се излиза навън в периода от 11 до 16 часа през деня.

Дървесният и цветен прашец провокират сенна хрема

Студеното време забави пролетните алергии

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

По-студеното време през март и април забави развитието на пролетните алергии, казват благоевградските джипита. Според тях след грипа сега циркулира пролетен вирус, който атакува най-вече горните дихателни пътища. Има и доста чревни разстройства, които се дължат на повечето хапване на зелени салати и ястия със спанак, коприва и лапад. Пазарът се наводни с ягоди, което е довело до обриви при децата, казват още джипитата. Голям процент са и пациентите със сенна хрема пред този месец.

Дървесният и цветен прашец предизвиква у някои хора запушване на носа, кихане, сърбеж, сълзене на очите, хрема, обрив.

Според медиците сега е задължително да се направи голямо домашно почистване, особено на местата където се развива мухъл. Праховите акари в дома също са сериозен причинител на алергии. Те са често срещан вътрешен алерген, който може да се намери на много места в жилището - мебели, килими, спално бельо, пухени играчки. И още джипатата казват, че всеки трябва да открие и правилния препарат за пране, защото те също предизвикват сериозни алергични реакции. Те напомнят, че нелекувани алергии водят до превръщането им в хронични заболявания.

Дете от Шумен е с лаймска болест

Намалява грипът, идат кърлежи

14-годишно момче от Шумен, ухапано от кърлеж, е развило лаймска болест. Случаят е отразен в седмичния бюлетин за епидемичната обстановка на Регионалната здравна инспекция и е първият за тази година. Детето е било настанено в МБАЛ Шумен и здравните инспектори са били информирани от там.

Със сигурност ще се появят и други, защото в града снегът отложи пръскането за тази седмица.
За изминалата са регистрирани 49 случая на остри респираторни заболявания и грип срещу 76 за предходната.

Пред кабинетите на пулмолозите обаче е пълно с чакащи. Голяма част от хората са с остатъчна кашлица от вирусни заболявания, но факт вече са първите алергии.

Най-четени