Румен Петков: Необходимо е незабавното стартиране на „Белене“

Румен Петков: Необходимо е незабавното стартиране на „Белене“

В средносрочен план е необходимо незабавното стартиране на „Белене“. Това каза по време на пресконференция председателят на АБВ Румен Петков.

„За ел. енергията считаме, че задължителна мярка в европейски мащаб е незабавно да се наложи фиксирана цена на вредните емисии и въгледвуокиса на тон и тя да не надхвърля 10 евро. Когато предупреждавахме преди 2 години, че цената на вредните емисии ще отиде на 20-30 евро на тон, тогава никой не искаше да ни чуе. Сега тя е 60-70-80 евро на тон. При нашата въгледобивна промишленост, качеството на въглищата и топлоцентралите ни, това оскъпява цената на ел. енергията с повече от 120 лв. на мегават. Настояваме президентът Румен Радев да започне незабавни разговори с колегите си в Полша, Германия, държавите, които са с най-силна зависимост от топлоцентралите, въглищните централи и на предстоящото събиране на Върха да се вземе такова решение. Няма друга мярка в момента, която да повлияе ефективно върху ценообразуването на електрическата енергия“, допълни още Румен Петков.

„Не бива да си затваряме очите пред проблемите, натрупани през последните 10 години. някой преди 6-7-8 г. ни внуши, че когато изграждаме ВЕИ-та ще си решим въпросите с околната среда и гарантирането на ел. енергия. Резултатът е, в продължение на малко по-малко от 10 г., изградени ВЕИ-та за над 10 трилиона евро, срещу които получаваме 1,8% от ел. енергията в световен мащаб. Някои хора станаха милиардери, милионери, ние ставаме все по-бедни и все по-енерго зависими. Ако Европа, ако светът не потърси хората, които ни манипулираха и ни принудиха да направим тези огромни разходи, не трябва да се чудим на цената на електрическата енергия. Затваряйки си очите пред тези неща ние искаме скъп ток“, каза лидерът на АБВ.

„Второ загърбването на производството на ядрени мощности. При нас в България това е една от големите причини за скъпия ток. Сега всички са се вгледали в свръхпечалбата на АЕЦ „Козлодуй“. Защо има свръх печалба? Защото произвежда евтин ток. Ако „Белене“ нямаше тази катастрофална съдба, двата блока щяха да са въведени в експлоатация 2016- 2017 г. Продължават да лъжат хората. Белене била сеизмична зона, нямала лиценз, ОВОС бил изтекъл. Няма такова нещо при стрес теста, който беше направен след Фукушима, „Белене“ е най-сигурният проект. Затова в средносрочен план е необходимо незабавното стартиране на „Белене“. Не трябва да забравяме кои ни обясняваха, че „Белене“ не ни трябва, защото няма какво да правим тока от него. Франция стои най-добре в европейски и световен мащаб, защото с 57 ядрени реактора изнася ток със средна печалба по 100 евро на мегават. Какво ни пречеше да си гарантираме евтин ток у нас и солиден износ?“, заяви Румен Петков.

„Газът – на нас ни се обясняваше, че „Южен поток“ не ни трябва и никой няма да направи „Турски поток“. Оскъпихме трасето, това е резултатът. Второ 0 изпуснахме цената на газа. Това го дължим на триото Бойко Борисов – Теменужка Петкова – Николай Павлов. Миналата година беше сменена формулата, по която купувахме „Газпром“. Ето резултата 300% увеличение. Сърбия получава газ от нашия газопровод. Те не смениха формулата и сега плащат 270 долара за 1000 куб. м. Ние плащаме 700 долара. Не разбирам какво трябва да се случи, за да разбере служебният министър, че ръководството на „Булгаргаз“ ни причини всичко това или зависими от тях. Ще настояваме искане до „Булгаргаз“ и газовия хъб „Балкан“ всички количества д се предлагат само чрез програмата за освобождаване на количества, както и сектора „Ден напред“ , каза Румен Петков.

"Ще настояваме за гарантиране на енергийната сигурност и подкрепа във военно-промишления комплекс в споразумението с „БСП за България“. Ние сме сред първите политически сили, които обявиха решението си да подкрепят подкрепата си за кандидат-президентската двойката Румен Радев и Илияна Йотова. Обясни ли сме мотивите си. Структурите ни по места работят изключително целенасочено за подкрепата на тази двойка. Очакваме до края на седмицата да подпишем политическо споразумение с БСП във формата, в който е регистрирана в ЦИК – „БСП коалиция за България“. В споразумението за нас е изключително важно да бъдат отразени няколко същностни приоритета днес. Първият е ефективна политика за гарантиране на енергийната сигурност на страната и изграждане на нови мощности, които да я гарантират в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Второ за нас е много важно държавата в лицето на парламента, правителството и президентството да има много по-ясно и категорично отношение на подкрепа във военно-промишления комплекс“, допълни още Румен Петков.

„Два пъти служители на ДАНС, на прокуратурата влизаха в държавния търговец „Кинтекс“, от което не последва нищо. Но това постави много въпросителни пред партньорите на „Кинтекс“. Абсурдно е държавата да влезе в предприятие, което тя самата управлява и внася 3-месечни отчети, а след това да няма отговорни. Държавата продължава да демонстрира неспособност да успокои ситуацията и да гарантира развитието във ВМЗ – Сопот. Първите бомби от нелепото поведение на Кирил Петков започват да гърмят. С ентусиазъм бе обявено, че Петков сменя ръководството на ВМЗ – Сопот и го вади от ДКК. Нещо повече миналата седмица ръководството на Министерство на икономиката споря процедурата по назначаване на нов борд. Тя е порочно зачената. Щяха да последват съдебни процедури и нови финансови тежести за ВМЗ. Фактът, че ръководството на Министерство на икономиката отмени процедурата е повече от показателен. Убеждението ни е, че коалицията ни трябва да е гарант за подкрепа от страна на държавата към военно-промишления ни комплекс, независимо от формата му на собственост“, заяви Румен Петков.

Най-четени