Руски безпилотни апарати побеждават украинската ПВО

Руски безпилотни апарати побеждават украинската ПВО

От Киев препоръчаха на обикновените граждани да стрелят от земята по дронове с автомати и ловни пушки

Противовъздушната ракета просто „не вижда“ дрона и и го изпуска

Украинците искат нови системи за отбрана от Европа и САЩ

Сутринта на 18 октомври Русия продължи да нанася масирани удари с дронове по енергийната инфраструктура на Украйна. След същите удари, нанесени предишния ден, Киев увери, че украинската противовъздушна отбрана (ПВО) се справя ефективно с руските оръжия. Изведнъж обаче стана ясно, че Украйна вече няма нито ПВО, нито една трета от електроцентралите си.

На 10 октомври, след дълго прекъсване, въоръжените сили на Руската федерация подновиха ударите по Киев. Тогава цели на ударите бяха обекти на енергийната инфраструктура, подстанции и електроцентрали в Киев и други градове на Украйна. И на 17 и 18 октомври отново бяха нанесени атаки срещу Киев и околностите му, само че с дронове. Наистина ли Русия остана без ракети, както украинската телевизия тръбеше през ден? Не. 

Шумната есен на 2022 г.

Затова нека накратко припомним какво се случи на 10 октомври. Според открити източници миналата седмица ракети (Калибър, Х-101, Х-555, общо 83), както и безпилотни самолети (24 броя) са поразили обекти на територията на Украйна. Според украинския генерален щаб са свалени 43 ракети и 13 безпилотни летателни апарата (БПЛА). Въпреки това тези боеприпаси, които достигнаха целите си, успяха да нарушат работата на украинската енергийна система. По-специално те принудиха украинските власти да откажат износа на електроенергия за страните от ЕС. Тоест намалиха финансирането на киевския режим.

Като се има предвид, че без ПВО щетите трябва да са два пъти по-големи, може да се предположи, че 100% попадение може напълно да разбие енергийната система на несвързани сегменти. Това оправдава такива скъпи удари.

Въпреки това Киев и редица други райони са добре покрити от ПВО. Поне така твърдят официално украинските власти. А масираният удар от 10 октомври вече беше използван от режима в Киев като аргумент за увеличаване на доставките на системи за противовъздушна отбрана от съюзниците. Освен това още през септември Украйна обяви, че е получила системата за противовъздушна отбрана НАСАМС от САЩ.

Да не говорим, че според съветника на министъра на вътрешните работи на Украйна Ростислав Смирнов, Киев е покрит не просто с ПВО, а със системи за ПВО с изкуствен интелект.

Промяна на подхода

Но ако замените ракетите с дронове? Да, не са толкова бързи и не носят толкова експлозиви. Но, съдейки по публикуваните клипове в интернет, системите за ПВО са безсилни срещу тях: противовъздушна ракета просто „не вижда“ дрона и го изпуска. В допълнение, ракетите, предназначени да прихващат самолети или ракети, имат сравнима скорост. Не напразно Русия приема хиперзвукови ракети: конвенционалните системи за противовъздушна или противоракетна отбрана вече не могат да се справят с тях.

Но тук ситуацията е обратна: дронът е твърде бавен - поне за системите за ПВО на Украйна. И се опитват да ги свалят, доколкото разбираме, с далеч от ултрамодерните оръжия.

Още през април броят на ракетните комплекси от типа „Стингер“, прехвърлени в Украйна, беше хиляди. Тези комплекси нямат система за управление на ракетата от земята. Ако преследват самолет или ракета по топлинната следа - може да ги смалят. Но ще е чудо, като това е дрон.

Затова и първата реакция на украинците беше да се опитат да свалят дроновете със стрелково оръжие – автомати и пушки. Съветникът на шефа на МВР на Украйна Антон Геращенко дори препоръча на обикновените украинци да възприемат опитите за стрелба от земята по дронове. Един вид спонтанна гражданска противовъздушна отбрана: всеки храст е на стража на родината, всяка кремъклийка е зенитно оръдие.

Вярно, прекият му началник веднага охлади пламът на Геращенко (рядък пример, когато министър се оказва по-умен от собствения си съветник – б.а.), призовавайки хората да не се опитват сами да свалят дронове. Особено с ловни оръжия. Разбираемо е. При стрелба от прозорци и балкони на жилищни сгради разпръскването на изстрели и рикошети представлява заплаха за обикновените хора.

Официално МВР на Украйна заяви, че на 17 октомври в сутрешния нальот на Украйна са участвали 42 БПЛА, 36 от които са били свалени (за Киев - съответно 30 и 25). Можете да вземете предвид тези данни, но нещо не пасва. Ако Украйна сваля повече от 80% от безпилотните самолети, защо се нуждае от доставки за ПВО (за която самият Владимир Зеленски казва, че Украйна има едва 10% от необходимото)? Ако украинската ПВО е толкова успешна в свалянето на руски безпилотни самолети, защо призовават да се стреля по тях с ловни пушки? И накрая, защо внезапно въведена нова забрана - да се снимат номерата на свалените дронове?

„Трябва постепенно да се научим да мислим по военен начин. И да мислим малко напред. Може ли публикуването на снимки на свалени дронове да ни навреди? Да, може - ако на снимката се вижда страничният номер на вражески дрон. В края на краищата от тази информация врагът може да получи важно за него заключение: дали дадено устройство е достигнало целта”, обясни това нововъведение заместник-министърът на отбраната на Украйна Анна Маляр. Всъщност съвсем не е така. Истерията със стрелба от леко оръжие е от отчаяние.

Колко дрона са свалени?

Реално Украйна няма с какво да сваля руски дронове. ПВО, покриваща Киев с изкуствен интелект, очевидно е изчезнала нейде. Или е съществувала само във фантазиите на съветника на ръководителя на МВР Смирнов.

Освен това свалянето на дронове със системи за ПВО също е безперспективно в икономически смисъл  - дроновете са много по-евтини от ракетите за ПВО. В допълнение, ниската цена и масовото използване на дронове позволява просто да се „претовари“ ПВО на украинците, поразявайки целта, когато всички налични системи за изстрелване са задействани и се презареждат.

Що се отнася до снимките с поредни номера, ще стане много по-трудно да се поддържа в съзнанието на украинците картината на успешната работа на ПВО. В крайна сметка тогава всичко ще лъсне. 36 от 42 дрона са свалени, ето броят им. Но ако забраните публикуването на снимки с номера, тогава могат да бъдат „сваляни“ поне стотина дрона на ден. И няма да има начин да се провери или опровергае. Печеливша позиция.

От друга страна, цялата тази шумотевица е много добре разбираема: ще дойде моментът, когато вече ще започнат да удрят по тях, тоест по центровете за вземане на решения в Киев. Затова те вдигат истерия, изискват системи за противовъздушна отбрана от Европа и САЩ.

Е, резултатите от случващото се цяла седмица бяха обобщени от президента на Украйна Зеленски. „От 10 октомври 30% от електроцентралите в Украйна бяха разрушени, което доведе до масови прекъсвания на електрозахранването в цялата страна“, каза той във вторник сутринта. Признавайки по този начин както силата на руското оръжие, така и безсилието на ПВО на Украйна.

(Със съкращения, от Поглед.инфо)

Най-четени