Рядка вкаменелост на цератозавър е продадена за рекордните 30,5 милиона долара

Снимка: Х (Twitter)

Ceratosaurus nasicornis е бил месояден хищник с рог на носа

Вкаменелост на цератозавър, която е една от четирите известни досега, е продадена на търг за 30,5 милиона долара, съобщава CNN.

Рядката вкаменелост на динозавър е „един от най-добрите и най-пълни примери от този вид, намирани някога“, се казва в изявление на аукционната къща Sotheby's, публикувано в сряда.

Екземплярът, който е единствената млада вкаменелост на цератозавър от четирите, беше продаден за сума, многократно надвишаваща прогнозната му стойност от 4 до 6 млн. долара в Sotheby's в Ню Йорк след шестминутна битка между шестима различни участници в търга.

Ceratosaurus nasicornis е бил месояден хищник с рог на носа, дълги зъби и костна броня, която се е спускала по гърба и опашката.

Висока 1,9 м и дълга около 3,25 м, тази млада вкаменелост се състои от 139 костни елемента, 57 от които съставляват „превъзходен почти пълен череп“, според Sotheby's.

Намерен е през 1996 г. в кариерата Bone Cabin в Уайоминг и датира от късния юрски период, преди около 150 милиона години.

Вкаменелостта е била изложена в Музея на древния живот в Thanksgiving Point, Юта, от 2000 до 2024 г. и не е била изследвана или описана официално в научно списание, казват от Sotheby's.

„Купувачът на цератозавъра възнамерява да го предостави на институция, както е редно за екземпляр с такава рядкост и значение“, заявиха от аукционната къща.

На същата разпродажба метеорит, който е най-голямото известно парче от Марс на Земята, беше продаден за 5,3 млн. долара.

"Тези звездни резултати подчертават дълбокото и трайно очарование и уважение към природния свят - от най-далечните точки на космоса до древните дълбини на Земята. Това, което привлича колекционерите, е нещо повече от страст към науката; това е дълбоко вкоренено любопитство към силите, които са оформили нашата планета и отвъд нея", казва Касандра Хатън, глобален ръководител на отдела за наука и естествена история в Сотбис.

Марк Уестгарт, професор по история на пазара на изкуство в университета в Лийдс, Англия, заяви пред CNN, че продажбата „е част от скорошното възраждане на интереса към вкаменелостите и естествената история“.

Най-четени