Регистриран е първи случай на еднопосочна атака с дрон „Черника“ (на руски „Боровинка“) от началото на инвазията. Съобщенията бяха потвърдени от Игор Терехов, кмет на Харков, гъсто населен град в североизточна Украйна. Дроновете от тази серия се произвеждат в две версии - леката „Черника-1“ и по-тежката „Черника-2“, отбелязва Defense Express.
Руските инвазивни сили използват тези безпилотни летателни апарати от доста време: през март 2024 г. в доклади се посочва, че дотогава са произведени над 7500 Черника-1, а общото производство на Черника-2 е достигнало 4000 през април 2024 г.
Конструктивно Черника-1 е самолет тип „летящо крило“, изработен от пенопласт. Декларираната максимална далечина на полета е 80 км, крейсерска скорост: 75 км/ч, а височината на полета: 1,5 км.
Изстрелването може да се извърши ръчно или с катапулт. Бойната глава тежи 0,7 кг, вероятно от високоексплозивен тип. Този дрон се използва главно срещу небронирана техника и пехота.
„Черника-2“ е по-опасна в сравнение с по-малкия си аналог. Теглото на бойната глава се увеличава до 3,5 кг, което ѝ позволява да унищожава блиндажи и тежка техника. Обхватът на действие също се увеличава до 100 км.
Най-важното обаче е, че някои руски източници съобщават за наличието на функция за самонасочване към целта, което я прави практически неуязвима за електронна война по време на атака. „Черника-2“ е оборудвана и с функция за автопилот към конкретна целева зона, така че операторът не е необходимо постоянно да я контролира, а само в крайния етап на еднопосочния полет, непосредствено преди удара.
Това, в комбинация с използването на евтини материали, прави семейство „Черника“ много опасно оръжие, както по отношение на оперативните възможности, така и на мащаба на производство. Концептуално те наподобяват друг руски дрон, „Молния“, който също разчита на леснодостъпни и евтини материали.
Заслужава да се отбележи, че с оглед на увеличеното производство, впечатляващия обхват и факта, че тези дронове се използват на фронтовата линия вече повече от година, е изненадващо първият удар срещу Харков да се случи едва сега, тъй като по-близките квартали на този град са само на 25 км от руската граница.
Ефективно средство за противодействие на тези дронове са украинските зенитни FPV дронове, които вече се отличиха, като свалиха три Черника-2.
Въпреки терминалното самонасочване и автоматизираното насочване към целевата зона, те все още не могат напълно да изпълнят мисията без комуникация с пилотите, поне в някакъв момент, следователно системите за електронна война остават доста ефективна контрамярка.