САЩ и Китай постигнаха „значителен напредък“ след двудневни преговори в Швейцария, насочени към деескалация на търговската война, заявиха в неделя министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, пише Bloomberg.
„Важно е да се разбере колко бързо успяхме да постигнем споразумение, което отразява, че може би разликите не бяха толкова големи, колкото може би се смяташе“, каза Гриър пред репортери. „Въпреки това, имаше много подготовка, която беше вложена в тези два дни.“
Бесент и Гриър казаха, че ще споделят повече подробности в понеделник. Нямаше незабавно потвърждение от китайска страна.
Съобщението на САЩ последва часове срещи между Бесент, Гриър и китайския вицепремиер Хе Лифенг. Разговорите бяха водени от швейцарския посланик в ООН, чиято резиденция беше използвана като място за екипите на двете страни.
Напрежението между двете най-големи икономики в света достигна нов връх, след като президентът Доналд Тръмп постепенно увеличи митата за Пекин до 145%. Митата бяха обявени като отговор на ролята на Китай в търговията с фентанил, огромния търговски излишък със САЩ и да отговорят на ответните мерки на Пекин, наложени след началния залп на Тръмп. В отговор Китай увеличи митата си върху американски стоки до 125%.
Митническият отговор „око за око“ доведе до противопоставяне между двете най-големи икономики в света, като нито една от страните не искаше да отстъпи и не се виждаше възможност за излизане от кризата.
В крайна сметка и двете страни признаха, че е необходимо намаляване на напрежението и митата, и бяха обявени публични разговори.
Опасенията от празни рафтове може да са допринесли за неотложността на срещите. Тръмп и неговият икономически екип получиха молби от ръководители на търговски обекти, които обясниха на срещи с висши служители, че резултатът от устойчивите високи мита ще бъде недостиг на ниво от пандемията и сътресения във веригата за доставки.
Китайският президент Си Дзинпин, от своя страна, се стреми да укрепи икономиката на страната си преди преговорите, но данните показват признаци на слабост.
Американският екип започна първия ден от преговорите донякъде ограничен от своя шеф. Тръмп публикува в Truth Social още преди началото на срещите: „80% мита за Китай изглеждат правилни!“ Той добави, че това „зависи“ от неговия министър на финансите, без да дава подробности.
След края на първия ден от срещите, Тръмп се включи, отново в Truth Social, за да приветства „голям напредък“ и каза, че е постигнато „много“ съгласие, докато преговарящите мълчаха и продължиха да уточняват подробностите до късно през нощта.
„Пълно рестартиране, договорено по приятелски, но конструктивен начин“, каза Тръмп в събота. „Искаме да видим, за доброто както на Китай, така и на САЩ, отваряне на Китай за американския бизнес.“
Тръмп каза пред репортери в петък, че може да говори с китайския си колега след срещите в Швейцария, в зависимост от това какво го е посъветвал Бесент.
САЩ и Китай вече имат сключена търговска сделка, подписана в края на първия мандат на Тръмп през януари 2020 г. По това време президентът я нарече „историческа“ и заяви, че тя „поправя грешките от миналото“.
Като част от това споразумение Пекин се ангажира да закупи допълнителни американски стоки и услуги на стойност над 200 милиарда долара и да отвори пазара си за американския селскостопански и финансов сектор.
Тръмп многократно обвини администрацията на Байдън, че не е наложила сделката, след като Китай не изпълни обещанията си по сделката.