Военновъздушните сили на САЩ обявяват, че "Frankenjet" ("Франкенджет"), изтребител стелт, рециклиран от части на два самолета F-35, унищожени при инциденти, вече е в експлоатация и е готов за битка, предава CNN .
"Frankenjet" е напълно боеспособен и готов да поддържа изтребители на първа линия", се казва в доклад от Службата за съвместна програма F-35 (JPO) на ВВС в сряда. Историята на рециклирания самолет започва през 2014 г., когато F-35A, който трябваше да излети на тренировъчна мисия от военновъздушната база "Еглин" във Флорида, претърпя "тотална повреда на двигателя", според доклада на военновъздушните сили за инцидента.
Самолетът, известен като AF-27, също е претърпял сериозни повреди в задната си част. Части от счупен ротор на двигател "прорязаха корпуса на вентилатора на двигателя, двигателното отделение, вътрешния резервоар за гориво, хидравличните и горивните тръбопроводи, преди да излязат през горната част на фюзелажа на самолета", заключава разследване.
Възникналият пожар е изгорил две трети от задната част на изтребителя, се уточнява в доклада. След това, на 8 юни 2020 г., носовият колесник на друг F-35A, известен като AF-211, се повреди при кацане във военновъздушната база "Хил" в Юта, причинявайки сериозни щети на този военен самолет, се казва в доклада за случилото се.
Останали две използваеми части от изтребители за 75 милиона долара
Така Военновъздушните сили останаха с две използваеми части от изтребители за 75 милиона долара – носа на самолета AF-27 и опашката на самолета AF-211.
"Frankenjet" е построен с рециклирани части
"Вместо да отпишат и двата самолета като тотални загуби, през 2022 г. екипите взимат смелото решение да премахнат носа от AF-27 и да го монтират на AF-211, за добавят оперативен самолет обратно към флота", се казва в доклад от F-35 JPO Office.
Скот Тейлър, който е главен инженер в производителя Lockheed Martin, обясни какво ще се случи в изявление за 2023 г.
"Всички части на самолета могат да бъдат разглобени и сглобени теоретично, но това никога не е било правено досега", каза Тейлър. "Това е първият F-35 "Frankin-bird" досега. Това е история", подчерта той.
"Франкин-птица" е каламбур на името "Франкенщайн" (главният герой в романа на Мери Шели) и "птица" (на жаргон за "самолет").
Работата е извършена в базата на военновъздушните сили "Хил" с "напълно нови и специализирани инструменти, приспособления и оборудване", според прессъобщение на военновъздушните сили от 2023 г.
След почти две години и половина ремонт, "Франкенджет" полетя за първи път през януари от военновъздушната база "Хил" до завода на "Локхийд Мартин F-35" във Форт Уърт, Тексас.
Като нов
"Първият полет на реконструирания самолет беше извършен на границите на обхвата на производителността и той се представи така, сякаш току-що е слязъл от оригиналната производствена линия", каза Джефри Дженсън, водещ инженер за варианта F-35A, в съобщение за пресата.
The Frankenjet Reborn! ⚡️🧟
— F-35 Lightning II Joint Program Office (@theF35JPO) April 9, 2025
Born from a bold, innovative concept, the Frankenjet was created by combining parts from two F-35 Lightning II aircraft into one — a new approach designed to maximize cost savings and optimize efficiency.
Discover the remarkable story behind this… pic.twitter.com/7dJDmVNMVn
Колко струваше проектът "Франкенджет"?
В края на миналия месец "Frankenjet" беше върнат обратно във военновъздушната база "Хил" и причислен към първоначалния си блок AF-211.
Стойността на проекта "Frankenjet" беше оценена на 11,7 милиона долара, като в съобщението се казва, че той е спестил 63 милиона долара на Пентагона и парите на данъкоплатците в сравнение с цената на нов самолет. Военновъздушните сили на САЩ разполагат с 383 F-35A във флота си, според Международния институт за стратегически изследвания.
F-35A е една от трите версии на стелт изтребителя на американската армия. Корпусът на морската пехота управлява F-35B – самолет с късо излитане и вертикално кацане, а американският флот използва F-35C, предназначен за операции на самолетоносачи. Самолетите F-35 също се превърнаха в популярен избор за съюзниците и партньорите на САЩ, като 17 други държави са закупили самолетите, казат от Lockheed Martin.