Съдия "смъмри" германската полиция заради това, че изведе от час ученичка, почитателка на AfD

Германската полиция беше смъмрена от съдия за „неправомерното“ извеждане на тийнейджърка от класната стая и разпитване ѝ заради това, че е публикувала десни мемета и символа в интернет.

17-годишното момиче е гласовит поддръжник на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD).

Партията се възползва от случая, представяйки тийнейджърката като мъченица на ограниченията на страната върху свободата на словото. Тя стана национална знаменитост през февруари миналата година, след като директорът на училището ѝ в Рибниц-Дамгартен, град между Росток и Щралзунд на балтийското крайбрежие, получи анонимен имейл, в който се твърди, че тя публикува екстремистки видеоклипове в TikTok, платформата за социални медии.

Инцидентът е широко известен в Германия като „случаят със Смърфовете“, защото момичето е написало, че „Смърфовете са сини, както и Източна Германия“, препратка към цветовете на партията на AfD и силното ѝ представяне в анкетите преди регионалните избори.

Изглежда обаче, че разследването е свързано с осем други публикации, включително една, в която тя е използвала националистическия лозунг „Не „Яла Яла“ — в Германия говорим немски“, който осмива употребата на арабски език от мигрантите в страната.

В друг пост тя публикува „Родина, свобода, традиция, последна спирка за мултикултурализъм“ — думи, свързани с дясното екстремистко идентитарианско движение.

Тя също така публикува видеоклип, на който е заобиколена от националистически символи като руни и облечена в яке с инициалите „HH“, логото на производителя Helly Hansen, но което би могло да се тълкува и като съкращение от „Heil Hitler“.

Директорът информира местната полиция и трима въоръжени полицаи влязоха в училището, докато момичето, което по това време е на 16 години, беше в час. Директорът я изведе от класната стая и полицаите я разпитаха в кабинета му.

Тийнейджърката е била уведомена, че се третира като потенциална опасност за германската държава и е възможно да нарушава закона, като използва забранени политически символи или публикува други видове екстремистко съдържание.

В крайна сметка ученичката не е обвинена. Полицията заяви, че изобщо не е имало достатъчно основания да я подозират в екстремизъм.

Алтернатива за Германия превърна случая в емблема на предполагаемото преследване на десни възгледи от страна на властите. Алис Вайдел, съпредседател на партията и кандидат за канцлерския пост, го нарече „недопустимо нарушение“.

Инцидентът привлече и международно внимание, като технологичният милиардер Илон Мъск е сред тези, които изразиха изненада от ареста на ученичката.

След това семейството на момичето съди полицията и Министерството на вътрешните работи на местния регион Мекленбург-Западна Померания. Адвокатът им, Ралф Щарк, сравни отношението към момичето със социалистическата полицейска държава на бившата Източна Германия.

Във вторник административният съд в Грайфсвалд постанови, че полицията е нарушила закона, тъй като подходът им е бил несъразмерен със сериозността на обвиненията срещу момичето.

„Щеше да има по-меки мерки от това незабавно да изведат ученичката от час и да я отведат в училищната канцелария заедно с полицаи пред очите на останалата част от училището“, заяви съдът.

Отделно дело, заведено от семейството срещу директора и Министерството на образованието, все още не е започнало.

Майката на момичето каза пред „Младо фрейхайт“, вестник, свързан с „Алтернатива за Германия“: „Дъщеря ми трябва да бъде реабилитирана. Важно е дъщеря ми да получи справедливост тук, защото не е извършила престъпление, а както министерството на вътрешните работи, така и министерството на образованието винаги са защитавали поведението на полицията и директора.“

Най-четени