Създадоха изкуствено зрение с помощта на пчелен мед

Системата работи като фотоприемник

За автономни летателни апарати

Инженери от Университета в Глазгоу съобщиха, че са създали нова форма на енергийноефективна система за изкуствено машинно зрение, вдъхновена от човешкия мозък и произведена отчасти с помощта на пчелен мед, която може да помогне за намаляване на въздействието на електронните отпадъци.

В партньорство с учени от Държавния университет в Сао Пауло (UNESP) и Градския университет в Хонконг (HKMU) те са разработват система, която използва органични, биоразградими и рециклируеми елементи, за да "вижда" и "запомня" цветовете, като консумира малко количество енергия.

EGOFET подобрява някои аспекти на ефективността в сравнение с предишни разработки на системи за изкуствено зрение, използващи CMOS сензори, които изискват значителни изчислителни и енергийни ресурси.

Системата представлява органичен полеви транзистор с електролитно покритие (EGOFET) и съчетава три важни функции: засичане на светлината, обработка на информацията и съхраняването ѝ в паметта – всичко това в едно устройство, способно да имитира човешкото зрение. Дори когато е изключено, то може да запази съхранената информация.

В бъдеще системата може да е особено ефективна за реални приложения, при които се изисква бърза обработка на визуална информация, като например автономни летателни апарати или интелигентни системи за сигурност, посочват изобретателите.

Свръхниското енергопотребление и устойчивите материали могат да проправят пътя за екологични, мащабируеми системи за изкуствено зрение през следващите години.

Прототипът на EGOFET е изграден върху стъклена подложка чрез използване на златни електроди, слой от органичен, фоточувствителен перилѐн и слой пчелен мед, който действа като електролит. Системата работи като фотоприемник, произвеждайки "скокове" на тока, които се променят в отговор на различни дължини на вълната и интензитети на светлината.

Екипът очаква, че след изтичане на полезния живот на устройството стъклените и златните елементи могат да бъдат рециклирани и използвани повторно, докато органичните елементи ще се разградят по естествен път.

(със съкращения, от Electronics-bulgaria)

Най-четени