Не е ясно дали устройствата ще се купуват или наемат
Комисията чакала правна рамка, нямала и осигурено финансиране
По 2500 евро струва компютър за вота
Машинното гласуване за пореден път може да пропадне, ако ЦИК продължава да чака правна рамка от законодателната власт. Обществена поръчка все още не е обявена, а са необходими най-малко 6 месеца, за да произведат 15 000 машини.
“Все още нямаме осигурено финансиране за машините, не знаем и дали ще се купуват или ще се наемат. Закупуването може да е чрез внасяне на машини от чужбина, но може да се купят и от български производител. Цената ще е различна”, коментира пред “Труд” говорителят на ЦИК Александър Андреев. Той поясни, че имат разчети “които сочат колко би струвала една машина произведена в чужбина”.
“Има обаче редица въпроси, които трябва да намерят изричната си законодателна уредба в Изборния кодекс, за да се проведе машинното гласуване”, каза още Андреев.
“Труд” научи, че на днешното заседание на избирателната комисия около 40 минути били посветени на машинното гласуване. Обсъждали се различни параметри в техническото задание за обществената поръчка, която не е ясно кога ще бъде обявена.
Не е ясно защо ЦИК изчаква правна рамка, след като вече се знае, че ще трябва да се закупят или наемат около 15 000 машини. Внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс предвиждат всеки избирател да решава дали ще гласува на хартия или машинно. Машини ще има във всички секции с над 300 избиратели, или в 9 500 секции. В част от тях (с над 600) избиратели ще трябва да има по два компютъра за гласуване. Предвижда се и 10% резерв.
Единственият въпрос е дали да се купуват или наемат. Експерти са категорични, че наемането на толкова много машини е проблем. Белгия е една от държавите, от където можем да вземем машини, но те са собственост на общините и трябва да сключваме договори със всяка една по-отделно. Освен това вземането под наем излиза доста скъпо. На последните евроизбори бяха наети 3000 устройства за гласуване, а обществената поръчка бе за 9 млн. лв. Това означава, че сега би трябвало да се дадат 45 млн. лв. за наем.
За около 2 500 евро се предлагат устройства за гласуване в чужбина, установи проверка на “Труд”. Експерти по изборите припомниха, че през 2017 г. бе провалена поръчка за машини, тъй като ЦИК чака последния момент, за да обяви поръчка. Появи се една фирма, която каза, че за месец може да достави устройства, а впоследствие се отказа.
Още на 12 февруари, на заседание на МС премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството ще даде милиони за купуването на машини и че хартиеното гласуване ще отпадне.
Веселин Тодоров, шеф на “Сиела норма”, пред “Труд”:
Поръчката трябва да се обяви до 10 септември
През консултантска фирма ни беше поискана индикативна оферта, но възложител бе ЦИК.
Дадохме оферта за 20 000 машини и посочихме, че за изработването им са необходими около 6 месеца и още около 25 дни за транспорт. Предпочита се воден транспорт, защото със самолет оскъпяването е драстично. Освен това самолетите не обичат да возят устройства, в който има акумулатори.
Срокът може да падне на 5 месеца, ако машините са 15 000.
Ние сме осигурявали устройствата за гласуване на 5 вота. На последните европейски избори ЦИК ни плати по 2500 лв. наем на машина, в които имаше около 1000 лв. за всички други неща извън машината - поддръжка, софтуер, разнасяне и т. н. ЦИК имат редица спецификации - за сензорния екран - за размера му и за начина, по който реагира на докосване.
Има точна спецификация за броя портове, през които да се комуникира с външните памети, както и за четеца и каква карта и по какъв начин ще се ползва, за да се идентифицира гласоподавателят и да се криптира всеки отделен вот. Има и много изисквания по отношение на софтуера. Машините, които “Сиела норма” и Смартматик доставяме на Белгия не могат да се използват в България.
Поръчката трябва да се обяви до 10 септември, най-късно до края на месеца. През октомври вече ще е късно и малцина ще се наемат да участват в нея.
Час блокада
Замериха с яйца сградата на комисията
Поискаха оставка на ръководството
Протестиращи блокираха сградата на ЦИК и хвърляха по нея яйца и домати малко преди 9 ч сутринта във вторник. Водени от сдружение “Боец”, те тръгнаха на шествие от “Орлов мост” до сградата на комисията и настояваха да присъстват на заседанието, което трябваше да започне в 10:00 ч., но не бяха допуснати.
Няколко десетките души поискаха оставката на ръководството на ЦИК. Те скандираха “Оставка!”, “Вие сте позор!”. Пред един от входовете бе опънат транспарант с надпис “Свобода и справедливост - битката на гражданите”. Сред исканията на недоволните беше и нов Изборен кодекс, електронно и дистанционно гласуване.