От здравето на червата зависи и психологическото състояние на човека. Доказано е, че те произвеждат повече серотонин от мозъка, което има положителен ефект върху настроението. Учени от Обединеното кралство за пореден път са се убедили колко е важно да се грижим за червата. В проучване, насочено към разбиране на причините за социалното тревожно разстройство или социалната фобия, те стигат до извода, че чревните микроби играят значителна роля в прогресирането на болестта.
За да установят този факт, експертите взели фекални проби от шестима здрави хора и от същия брой доброволци, страдащи от социално тревожно разстройство. Техните чревни микроби били трансплантирани в опитни мишки. След това гризачите били подложени на серия от тестове, за да се определят промените в поведението им.
Оказало се, че животните с микроби от хора със социално тревожно разстройство започват да изпитват страх от роднините си и се опитват да стоят настрана. Мишките, на които са дадени микроби от здрави участници, нямат проблем да установят контакт със себеподобните си.
Според един от авторите на изследването натрупаните данни в бъдеще ще помогнат в търсенето на методи за лечение на социалната фобия. Ученият отбелязва също, че прост и ефективен начин за поддържане на нормална чревна микрофлора и следователно за осигуряване на добра мозъчна дейност е да се ядат ферментирали храни: кисело мляко, сирене, хляб с квас и кисело зеле.