Шествие от лодки ще премине по каналите на рибарското селище край Бургас Ченгене скеле на 19- ти декември. Тогава морските вълци празнуват Никулден по стар стил и отдават почит на светеца си Николай Чудотворец. Риболовците ще хвърлят цветя в морето в памет на загиналите си колеги, а лодките им ще бъдат осветени от духовник- за слука. В рибарското селище кипи бурна подготовка за празника. В култовата им кръчма морски сговор ще къкрят три казана с рибена чорба. Тази година тя ще от сафрид, чернокоп и паламуд.
Есента беше много богата на чернокоп, все още се лови и сафрид, но паламуд нямаше достатъчно, тюхкат се морските. Откакто се помнят, те се опитват да разгадаят пътят на паламуда. Миналата година например имаше много паламуд.
Според шефа на ИАРА доц. Галин Николов, паламудът е пасажна мигрираща риба, която се влияе от доста комплексни фактори, но има известна закономерност в намаляването на уловите през тази година. –„Имайки предвид данните за уловите, с които разполагаме, уловите на паламуд през годините може да се оприличат на синусоида и след една или две силни години, следват една или две с по-малки количества. Да се надяваме, че през следващата година българските рибари ще се радват на по-богат улов от този вид. Със сигурност липсата на паламуд може да се компенсира с друга риба в зависимост от предпочитанията на гражданите – сафрид, лефер (чернокоп), барбун, а от сладководните риби – традиционният шаран, пъстърва, есетрови риби, които се отглеждат в рибовъдните стопанства“, коментира шефът на ИАРА.