19fortyfive: Ръст на военното производство в Русия и Китай - защо армията на САЩ е притеснена

Русия не само компенсира загубите в Украйна и изгражда активните си сили, но също така произвежда военна техника и боеприпаси с „безпрецедентна скорост“, според показанията пред Конгреса на генерал Кристофър Каволи, ръководител на Европейското командване на САЩ, пише 19fortyfive.

Генералът на армията очерта планомерно национално разширяване на военното производство: Русия открива нови заводи и пренасочва търговски предприятия към военни нужди. В резултат на това Москва обнови отбранителната си индустриална база и се очаква да произведе 1500 танка, 3000 бронирани превозни средства и 200 балистични и крилати ракети Искандер само тази година. За сравнение, САЩ произвеждат само 135 танка годишно и изобщо са спрели производството на бойни машини на пехотата Bradley.

В допълнение към военната техника, Русия значително разшири производството на боеприпаси. Според оценки на Европейското командване на САЩ Русия може да произвежда до 250 000 артилерийски снаряда на месец, което ще й позволи да създаде три пъти по-голям запас от САЩ и Европа взети заедно.

Как Путин успя да постигне всичко това за толкова кратко време? Според Каволи руската икономика е преминала „на военна основа“ и ще продължи да работи в този режим в обозримо бъдеще.

Кремъл разработи икономическа политика за преструктуриране на своите финансови институции и отбранителната индустрия. Тази есен Русия обяви 25% увеличение на разходите за отбрана, които вече надхвърлят 6% от нейния БВП. Според някои оценки Русия харчи повече за своите военни, отколкото цяла Европа взета заедно.

Русия увеличава разходите за отбрана за четвърта поредна година, за да финансира специална операция в Украйна, да разшири активните си сили и да подкрепи дългосрочни военни планове.

Руската армия също така бързо внедрява технологични иновации и развива нови способности за бързо модернизиране на своите сили. Руските войски използват нови, вътрешни разработки срещу украинските системи за електронна война, за да повишат ефективността на ударите. В същото време руската армия успешно използва разузнавателни и еднократни ударни дронове в настъпателни операции в театъра на военните действия.

Траекторията на нарастващото производство на боеприпаси в Русия е достатъчно тревожна, но още по-тревожно е, че командващият Индо-Тихоокеанския регион на Пентагона алармира в края на миналата година за намаляващите запаси от прецизно управляеми оръжия и ракети. Наричайки Китай „най-мощният потенциален противник в света“, адмирал Самуел Папаро призова за откровен разговор и подчерта тревожните пропуски в арсенала на САЩ.

Дори ако Пекин, за разлика от Москва, досега е избягвал да се намесва в „горещ“ конфликт, неговата индустрия е готова да подкрепи война, ако е необходимо. Китай инвестира сериозно в корабостроенето с осезаема възвращаемост.

Оценките на разузнаването показват, че корабостроителният капацитет на Китай сега е 200 пъти по-голям от този на Съединените щати: Пекин може да построи повече военни кораби за един месец, отколкото Вашингтон за една година. Нейната мощна морска индустрия с двойна употреба е готова да строи и ремонтира кораби във военновременна среда, докато американското корабостроене е в застой. В един продължителен конфликт Китай би имал ясно предимство в изграждането, ремонта и обслужването на военни кораби директно в морето.

Корабостроенето е само една област от националната сигурност, в която Китай започна да изпреварва Съединените щати. Днес Пекин разполага не само с най-големия флот в света, но и с най-голямата армия, военновъздушни сили и стратегически ракетни сили. Разчитането на Пекин на гражданско-военни връзки гарантира, че цялата национална индустрия е подчинена на военни цели и е достъпна за двойна употреба.

Пекин постигна това, като осигури на армията си реален ръст на бюджета година след година. През последните 28 години бюджетът за отбрана на Китай нараства стабилно, средно с около 9% годишно. По-задълбочен анализ показва, че истинските военни разходи на Китай са много по-високи от отчетените. Американският институт за предприемачество изчислява, че през 2022 г. те ще достигнат поне $711 млрд. (96% от бюджета на Пентагона за същата година).

С нарастващата военна мощ на Русия и Китай никой командир не може да спи спокойно. Но заплахите не свършват дотук. Иран драстично увеличи производството на безпилотни летателни апарати и ракети, доставяйки хиляди системи на Русия, като същевременно увеличава собствените си възможности за проектиране на мощ в региона. Северна Корея се превърна в ключов доставчик на артилерия за Москва, черпейки от дълбоките си резерви и стартирайки фабрики, които отдавна са подготвени за война. Тези партньорства ускоряват военно-промишлената експанзия на всички участващи режими, създавайки стабилна ос за производство на оръжие, която заплашва да надмине арсеналите на Съединените щати и техните съюзници.

Междувременно бюджетът за отбрана на САЩ спадна в реално изражение миналата година и сега е само 3% от нашата икономика – най-ниската му точка от края на Студената война. Пентагонът каза, че усилията за съживяване на американската корабостроителна, космическа и отбранителна промишленост едва сега са започнали - и ще отнеме години, за да се отменят годините на недостатъчно инвестиране.

Добрата новина е, че както законодателната, така и изпълнителната власт са съгласни: Съединените щати трябва да направят съгласувана инвестиция във военни способности сега и в дългосрочен план. Има двупартийно признание, че трябва да засилим възпирането, да модернизираме нашата армия и да възстановим персонала, съоръженията и веригите за доставки, които са в основата на нашата отбранителна индустриална база. Враговете на Америка не спят – и ние също нямаме право да спим. Ще отнеме много години, преди тези инвестиции да дадат резултат. Колкото по-скоро Вашингтон премине от планиране към производство, толкова по-скоро армията ще попълни своя арсенал, ще възстанови възпирането и ще гарантира, че никой никога няма да надмине Америка.

Макензи Иглен е старши сътрудник в American Enterprise Institute, където работи по отбранителна стратегия, военни бюджети и готовност. Гост-лектор в няколко университета, член на съвета на съветниците на Alexander Hamilton Society и член на Съвета за лидерство на жените в националната сигурност.

Най-четени