Франция е подкопана отвътре от „Мюсюлмански братя“, които планират налагането на шериата в страната чрез покриването на територията й с плътна мрежа от съмишленици и симпатизанти, чрез изграждане на обединяващи ги тайни организации и чрез ислямизиране на цели малки селища и на големи квартали в метрополиите - до този извод стига разгледаният от правителството в Париж доклад на специалните служби, който бе наречен „взривоопасен“ от авторитетния вестник „Льо Фигаро“.
Документът предизвика истинска тревога у коренните жители на Хексагона, защото авторите му, които са анализатори от външното, вътрешното и военното ведомство, правят също така неприятното заключение, че мощното ислямско движение е „заплаха за националното единство и сцепление“.
Просто защото според доклада „Мюсюлмански братя“ не се били занимавали само с четенето на корана и с проповядването на ислямското право в религиозни структури, а вече налагали шериата в местното управление чрез създадените от тях близо 300 асоциации, които се занимавали активно с благотворителни, образователни, професионални, спортни и дори финансови дейности.
Авторите на разпрострелия се на 73 страници документ твърдят, че „еманацията“ на Хексагона на създадената преди десетилетия в Близкия Изток радикална мюсюлманска организация е легалната „Федерация на мюсюлманите във Франция“. Тя в момента контролирала над 10 на сто от 2800-те места в страната за поклонение и молитва на изповядващи исляма лица, като била представена „много силно“ в 55 от общо 96-те департамента в континенталната част на държавата. Според анализаторите обаче Федерацията имала „вътрешен кръг“, тоест „твърдо ядро“, съставено от 400 души, което било в постоянен контакт с лидерите на „Мюсюлмански братя“ в Близкия Изток и ръководело „тайна организация“, способна да мобилизира за различни акции и 100 хил. привърженици.
Бюджетът на организацията не бил много голям - около 500 хил. евро годишно, но при нужда тя можело да разчита на масирани „финансови инжекции от чужбина“. Като до 2019 г основен неин „спонсор“ бил Катар, с чиито пари били построени религиозни клубове и култови обекти в Страсбург, Мюлуз, Вилньов-д'Аск, Шилтигайм, Лил, Марсилия, големите джамии около Париж и преди всичко тази в неговото северно предградие Сен Дени. А средства от Саудитска Арабия били използвани за подкрепа на голяма религиозна структура в Мюлуз и за създаването на Европейския институт по хуманитарни науки (IESH), който е специализиран в преподаването на арабски език и изучаването на Корана. Според доклада „преден пост“ на „Мюсюлмански братя“ в Европа открай време било Обединеното кралство, но напоследък тази функция изпълнявали също така Балканите и преди всичко Босна и Херцеговина, в чиято столица Сараево през 2022 г. бил създаден подчинения им „Европейски съвет на Свещения Коран“. Ето защо анализаторите от спецслужбите на Франция смятат, че тридесет години след войната в бивша Югославия, Балканите са „главната перспектива за развитие на движението в Европа“ чрез нарочен проект, възползващ се от сближаването на региона с Европейския съюз.
Явно разтревожен от доклада, президентът на голямата дясна партия Национален сбор Джордан Бардела нарече действията на „Мюсюлмански братя“ във Франция „Постоянна война срещу страната“ и призова за „забрана“ и „демонтиране“ на легалните им структури. Бившият премиер, а сега министър на отвъдморските територии Манюел Валс заяви в тв-интервю, че Франция „трябва да стигне много далеч в желанието си да унищожи Мюсюлманското братство на своя територия и да предприема решителни стъпки в тази посока.“ На тази вълна бе настроен и министърът на вътрешните работи Брюно Ретайо, който първоначално подкрепи забраната на „Мюсюлмански братя“, но трябваше да се откаже от намерението поради липса на административни лостове за предприемането на подобна сурова мярка.
Ръководителят пък на крайнолявата партия „Неподчинена Франция“ Жан Люк Меланшон обяви, че управляващите и десницата насаждали умишлено „ислямофобия“, за да отклонят общественото внимание от други важни вътрешно и външно политически проблеми. Доколкото до президента Еманюел Макрон, при обсъждането на доклада в Съвета по отбрана и сигурност той бил призовал министъра на вътрешните работи Ретайо да предприеме незабавни мерки за справяне със ситуацията предвид „сериозността на изнесените в доклада факти“. Държавният глава бил помолил също така министрите от кабинета на Франсоа Байру да осигурят „адекватна комуникация“, за да се избегне представянето на френски граждани с ислямска вяра за „агенти на Мюсюлмански братя“.