Тръгнаха конкурсите за директори в цялата страна
Отсъствия за пет дни повече или общо 15 ще могат да се извиняват учениците по семейни причини с бележка от родителя. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. В момента тези дни са до 3 с молба към класния ръководител и още 7, но само с разрешение от директора на училището, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН). Оттам уточниха, че промяната ще стане факт, когато обновената Наредба за приобщаващо образование мине на обществено обсъждане, което по закон отнема до месец, след което правителството приеме документа. Очакванията са това да стане около февруари и така новите дни да влязат в сила още от тази учебна година.
През октомври родители и педиатри настояваха с петиция и отворено писмо вместо задължителната е-бележка от лекар родителите сами да могат да извиняват отсъствията с бележка или потвърждение, че учениците не са били на училище по уважителни причини, когато децата изпитват леки неразположения. Идеята им беше да се спести висене пред кабинетите на джипитата, ако детето има леки симптоми.
“Обсъждаме този проблем с различни родителски асоциации през последните месеци. Понякога се налага детето да не посещава училище заради неразположение или семеен проблем. Затова правим промяна в Наредбата за приобщаващо образование, която ще качим за обществено обсъждане - увеличаваме тези отсъствия по семейни парични на 15 за всяка учебна година”, обясни министър Цоков пред БНТ.
По думите му ще се облекчи и редът за тяхното използване, като молбата за всички полагаеми дни ще се подава пред класния ръководител. С това ще се разтоварят и директорите на училищата, които досега трябваше да разрешават част от тези отсъствия.
Министърът посочи още, че започват 276 конкурса за училищни директори в цяла България. “Ще се търсят директори визионери и лидери, а не само администратори”, подчерта той. По думите му писменият тест за кандидатите за директори е променен така, че да измерва на само знанията им за нормативните документи, но и техните компетентности - възможностите за развитие на екипи и справяне с кризисни ситуации. В устния изпит са включени казуси, които са свързани с характеристика на съответното училище. Предвижда се процедурите да бъдат аудио и видео записвани.
Министърът на образованието изненада образователната система с новината, че се обмисля увеличаване на отсъстващите дни на учениците на 15 за година, по облекчен режим, само със заявление от родител до класен ръководител, коментира Диян Стаматов, директор на 119. СУ в София
“Изненадата има своите противоположни измерения. Преди месеци бе въведена “електронната извинителна бележка” с много за и против, от страна на родители-лекари. За съжаление, на много места от родителите се искат различни суми за издаването им. Новата идея, според мен, би била положителна за отговорните и ангажирани родители. Без съмнения, за част от родителите, ще е форма да се избегне посещение при лекар с всички последици. За пълнолетните ученици, тази мярка ще е добър опит за допълнително “скатаване”“, посочи Стаматов.
Синхронизация заради ПВУ
Четири степени на професионална квалификация, както обучение от разстояние в електронна среда за навършилите 16 години са част от промените в Закона за професионалното образование и обучение, които парламентът прие на първо четене.
Законопроектът е разработен в изпълнение на план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и цели да реши проблемите по синхронизацията на обучението ни, поясниха депутати при разискванията в зала.
Четирите степени на професионална квалификация започва от първа - за нея се изискват придобити професионални знания, умения и компетентности за извършване на рутинни дейности, при неизменящи се условия. За втора степен са нужни знания, умения и компетентности за дейности с комплексен характер, при изменящи се условия.
Трета степен изисква и поемане на отговорности за работата на други лица. А четвърта - и за разпределяне на ресурси.