24 селища във Варненско без вода заради тежка авария

24 селища във Варненско без вода заради тежка авария

24 населени места в 6 общини от Варненска област останаха без вода заради авария на деривацията “Китка-Варна”, в района на дългополското село Аспарухово. Във вторник 2500 куб. м земна маса се е свлякла върху водопровода и го е натрошила в продължение на 40 метра. Според шефа на ВиК- Варна Валентин Вълканов това е най-голямата авария в историята на дружеството.

Водопроводът доставя вода от язовир “Камчия” и осигурява 80% от количествата, необходими за цялата област. В района на свлачището тръбата е била с диаметър 1,6 м, а над нея имало бетонен кожух. “Можете да си представите какво количество скална и земна маса са се изсипали, за да се наруши целостта и на двете обвивки. По-големият проблем е, че теренът е труден и не можем да вкараме повече от два багера едновременно да разчистват, за да стигнем до тръбите. След това самото легло на водопровода ще се чисти ръчно, защото долу не може да влиза техника”, обясни Вълканов.
Деривацията, която мнозина сравняват с подземна река заради дебита от 2200 л в секунда, е спряна веднага. В сряда и четвъртък известни количества във водоеми и хранилища се оттичаха и част от засегнатите селища още имаха вода, която ще свърши днес. Селата, които нямат обществени чешми, са снабдени с водоноски, защото аварията може да бъде отстранена най-рано следващата седмица в сряда. “Работим денонощно с 5 бригади. Новите стоманени тръби ще започнем да полагаме в събота. След това ще залеем бетона, на който му трябват 3 дни, за да стегне, и ще затрупаме с пръст, за да започне работа по укрепване на свлачището”, обясни технологията Валентин Вълканов. Той уточни, че Варна е обезпечена от карстовите извори в Девня, които са другият водоизточник след яз. “Камчия”.

От ВиК уточниха, че във Варна водата е годна за пиене. Веднага след спирането на деривацията в някои райони на града от чешмите течеше мътилка, но вече е в рамките на нормалното, увериха от дружеството.

Най-четени