Ивелина Василева, министър на околната среда и водите: Усмихната късметлийка с трънлив климат в петата

Ивелина Василева, министър на околната среда и водите:  Усмихната късметлийка с трънлив климат в петата

Още в началото на министерстването си слабоизвестната екоминистърка се прочу с изказването си, че за наводненията в Мизия са виновни стихиите, а не хората.

„Ще трябва да свикнем с това, че ще има периоди на изключително интензивни валежи, последвани от периоди на засушаване. Ще ставаме свидетели на екстремни природни явления, на силни ветрове, на бури, на горски пожари - това е резултат от климатичните промени", каза Ивелина Василева. Депутатката от левицата Корнелия Нинова я призова да отиде в Мизия и да обясни на хората поради какви точно климатични промени една седмица са ловели шарани из дворовете си.

После министърката се зае да открие собственика на всичките 268 безстопанствени язовира. Тази мисия се оказа по-лесна от борбата с климата и само 15 водоеми останаха ничии, т.е. отговорност на областните управители.

От пръв поглед на Василева хич не й личи, че е министър. Или поне български министър. Винаги се усмихва и се държи скромно. Дори отказа да даде оценка за работата си през първите 100 дни, защото хората са тези, които ще я дадат.

Оказа се обаче, че министърката освен амбиция и целенасоченост притежава и късмет. Малко след като пое поста, от Брюксел дойде добрата новина, че са възстановени плащанията по замразената оперативна програма „Околна среда", която е една от най-проблемните от влизането на България в ЕС до сега.

Тя беше спряна заради констатирани нарушения при процедурите за провеждане на обществените поръчки, а като условие плащанията да тръгнат отново страната ни се съгласи средствата по нея да олекнат с 22 млн. евро. Именно на парите за околна среда разчитат малките и не толкова малки населени места, за да изградят читави канализации, водопроводи и пречиствателни станции. Ако програмата продължи да буксува, това ще остави хиляди хора да живеят в началото на ХХІ век без собствена канализация и без достъп до чиста вода.

С размразяването на програмата обаче късметът на Василева като че ли се изчерпа, защото тъкмо тогава се намеси неуправляменият климат. Първите два месеца на 2015 г. донесоха на страната ни дъждове, наводнения и свлачища. Отговорът на екоминистерството беше поправка в Закона за водите. Вече язовирите трябва да се контролират от и без това много натоварената Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Идеята се оказа като сметка без кръчмар.

Малко затруднение срещу тази поправка се оказва изнамирането на минимум 90 души персонал, които да разбират и от хидроинженерство. Проблемни са и 4 млн. лева годишно, които според икономическото министерство ще са нужни за следенето на язовирите.

Все пак за стоте дни управление Василева си откри и фенове. Очерта се като любимка на фризьори, монтьори и други дребни бизнесмени. Те благодарение на нея вече няма да се подлагат на задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), тоест ще си спестят 500 лева и няма да чакат три месеца, за да заработят.

Сега над кабинета на екоминистърката се носи тежка воня от случая "Сребърна". Ако успее да реши стария проблем с фекалиите в резервата, току-виж за награда и климатичните промени се поукротят.

Ивелина Василева е родена в Бургас. Завършила е Английска езикова гимназия "Гео Милев" в същия град и английска филология в Софийския университет. Била е зам.-кмет по евроинтеграцията и екологията на община Бургас, както и зам.-министър на екологията в правителството на ГЕРБ. Разведена, с една дъщеря.

От морето с любов

След кмета Димитър Николов министър Ивелина Василева е сред най-обичаните политици в Бургас. Казват й „нашата министърка" и я уважават основно заради поведението й - винаги ще поздрави всеки, не се надува, земна е.

След като много райони от областта пострадаха от наводненията, местните хора се надяват, че землячката им "ще удари едно рамо". Това важи най-вече за рибарите от селището Ченгене скеле, които я познават лично, тъй като заедно с тях тя отводняваше хижите и лодките им, когато през миналата есен ги потопи приливна вълна. "Василева дойде тук, беше доброволка, помагаше ни. Не говори много, но върши работа за трима мъже", коментират морските вълци.

Джевдет Чакъров, зам.-председател на парламентарната комисия по околна среда:

Безспорно предимство за г-жа Василева в работата й като министър е опитът й. Очаквам да си извлече поуките както от позитивния, така и от негативния опит. Особено по отношение на оперативна програма „Околна среда" и областта на управлението на отпадъците и водите. Има някои кадрови решения, за които ми се иска да отпаднат съмненията за политически мотиви и да виждаме един подход на управление, основан на експертността и професионализма.

Методи Митев, директор на Националния институт по водни ресурси:

Доста неща свърши министър Василева за 100-те дни, но има още много да свърши в следващите 4 години. Тя и целият й екип се раздават, опитват се да направят нещо, доколкото им позволяват силите и възможностите. Трябва обаче да действат, преди да дойдат бедствията. Никой не работи по превенцията и това е големият проблем.

Евдокия Манева, бивш зам-министър на околната среда:

Ивелина Василева е изключително добронамерена и комуникативна, може да слуша и да се съобразява с предложенията на експертите. Надявам се, че това ще й помогне да взема правилни решения. В областта на околната среда свършеното никога не е достатъчно. Това, което се случва до момента, мисля, че е добро, но предстоят страшно много усилия, за да се променят нещата.

Най-четени