Стрелбата по котки и кучета по лична преценка на ловеца

Автор: Труд
Стрелбата по котки и кучета по лична преценка на ловеца

Забрана ловците да стрелят по кучета и котки със “социално поведение” на домашни любимци, които се скитат в дивечовите райони, предвиждат 12 депутати от всички партии на Реформаторския блок. На 13 май т.г. те са внесли в парламента изричната забрана като поправка на Закона за лова и опазване на дивеча. Проектът е подписан и от лидера на партията Радан Кънев. Сред вносителите са Гроздан Караджов, Найден Зеленогорски, Корман Исмаилов и др.

“Забелязани в ловностопанските райони кучета и котки, които видимо притежават белези на избягали или загубени домашни любимци като нашийник, маркировка или елементи на социализация в поведението, не се унищожават, а за тях се уведомяват съответните общински служби за контрол на популацията на домашни любимци”, гласи предложението.

Ако ловците обаче преценят, че животните са подивели, могат да ги унищожат, казва още проектът. Допуска се животните да бъдат убити и ако изглеждат като “безпризорни”, т.е. не изглеждат на домашни любимци, уточняват още Реформаторите.

“Много трудно е на един ловец да прецени дали кучето или котката, която намира скитаща се, е подивяла. За мен текстът да се отстрелват подивели животни трябва да отпадне, защото чрез него ще се злоупотребява. Ще се стрелят и домашни любимци, които си личи, че са такива, с извинение, че са били подивели. Иначе много често се намират скитащи кучета и котки в дивечовите ниви, които по сегашния закон задължително трябва да бъдат убити”, коментира пред “Труд” Иван Тодоров, зам. -шеф на Българския ловно-рибарски съюз.

Вносителите от Реформаторския блок пишат в мотивите към проекта си, че предлаганите промени регулират хуманното отношение към домашните животни – кучета и котки. “Сегашният режим ги определя като “скитащи” и императивно изисква тяхното унищожаване, без да се съобразява дали не става дума за изгубени или избягали домашни любимци. Последните, ако за тях бъдат уведомени съответните общински служби за контрол върху популацията, биха могли да бъдат изведени от ловните райони и прибрани в съответните общински центрове и така или да бъдат върнати на собствениците им или осиновени от нови стопани”, добавят от РБ.

С друго предложение реформаторите предлагат да могат да се атакуват пред съда решенията на министерство на земеделието, с които се променят границите на ловните участъци.

Най-четени