Почти половината от хората с еврейски произход вярват, че арабите трябва да бъдат „изгонени или преместени“ от Израел, разкрива проучване на Pew Research Centre. Според данните един от петима възрастни са „силно съгласни“ с противоречивото твърдение за „етническо прочистване“, съобщава Independent.
От Pew Research Centre са провели повече от 5 600 интервюта очи в очи с хора, родени в Израел, на иврит, арабски и руски език от октомври 2014 г. до май 2015 г.
48% от анкетираните евреи казват, че арабите трябва да бъдат преместени от Израел, подобен процент мислят обратното.
Тези, които подкрепят преместването, са по-скоро рускоговорящи, отколкото на иврит или на идиш (немско-еврейски), мъже и с ниско образование.
Реувен Ривлин, президентът на Израел, нарече това изследване „аларма към израелското общество“.
„Боли ме да виждам пропастта, която съществува в публичното съзнание – религиозно и светско – между схващането за Израел като еврейска държава и като демократична държава“, добавя той, „Едва след това идва проблемът с отношението към арабските граждани в страната“.
В същото проучване почти 80% от израелтяните от еврейски произход казват, че към евреите трябва да има преференциално отношение в Израел, докато същото количество от арабите, живеещи в страната, твърдят, че са ставали свидетели на дискриминация срещу мюсюлманите.
Практически изследването показва, че всички религиозни и етнически групи са загубили вяра в решението за две държави на една територия, като все още половината от арабите казват, че съвместното съжителство е възможно, в сравнение с 40% от евреите, които твърдят същото.
Последният кръг на мирните преговори между Палестина и Израел пропадна през 2014 г., малко преди седемседмична война в Газа и подновяването на насилието, което причини 28 смъртни случаи на израелци и 172 на палестинци.
Енциклопедия „Британика“ дефинира етническото прочистване като „опит да се създаде етнически хомогенна географска среда с депортации или насилствено изместване на хора, принадлежащи към специфична етническа група“, а доклад на Обединените нации от 1993 г. добавя към спецификата на израза „със сила или заплахи“.