Най-известният еквадорски наркобарон беше екстрадиран в САЩ, месец след като беше заловен след бягство от затвора, което предизвика вълна от насилие в цялата страна, съобщава CNN.
Според еквадорските затворнически власти Хосе Адолфо Масиас, по-известен като „Фито“, е бил прехвърлен в неделя от строго охраняван затвор в пристанищния град Гуаякил на летището в града, където е бил предаден на американски служители, пристигнали по-рано, за да извършат процеса на екстрадиция.
Самолетът на Министерството на правосъдието на САЩ пристигна в Гуаякил около 12:45 ч. местно време и отлетя с лидера на бандата след 14:00 ч., според авиационната агенция на града. Държавната медия TC television съобщи, че самолетът е пристигнал в 12:30 ч. и е отлетял в 14:12 ч. на тръгване.
На снимка, публикувана от еквадорските затворнически власти в неделя, се вижда, че Масиас е облечен с къси панталони, тениска, каска и бронежилетка, докато е ескортиран от няколко тежко въоръжени агенти на Националната полиция.
Най-малко от 2020 г. насам Масиас ръководи мощната престъпна организация Los Choneros, която САЩ обвиняват в транспортирането и разпространението на множество тонове кокаин от Еквадор до други държави.
През април Масиас беше обвинен във федерален съд в Бруклин по седем обвинения в трафик на наркотици и контрабанда на оръжие.
През януари 2024 г. Масиас избяга от затвора в Гуаякил, където излежаваше 34-годишна присъда за убийство и трафик на наркотици.
Бягството му отприщи вълна от насилие в Еквадор, включително превземане на живо от банди, които нахлуха в популярна телевизионна станция и държаха екипа като заложници по време на излъчването. Скоро след това президентът Даниел Нобоа обявява вътрешен въоръжен конфликт и определя „Лос Чонерос“ и още 21 престъпни групи, действащи в страната, за терористични организации.
Миналият месец той е заловен от еквадорските власти след повече от година укриване. Властите го откриват в подземен бункер до имение в провинция Манаби. Вилата била оборудвана с домашен фитнес, мраморни стени и стая за игри, наред с други удобства.
В съдебен документ, подаден в Източния окръг на Ню Йорк в неделя, прокурорите поискаха Масиас да бъде задържан до съдебния процес, позовавайки се на заплахата, която представлява за обществото, и вероятността да избяга.
В същия документ се посочва, че Масиас е екстрадиран в САЩ „единствено с цел да бъде изправен пред съда“.
Адвокатът на Масиас в САЩ, Алексей Шахт, заяви пред CNN, че клиентът му ще бъде във Федералния съд на Бруклин в понеделник, без да уточнява часа на изслушването.
Ако бъде признат за виновен, Масиас е заплашен с между минимална присъда 10 години затвор до доживотна.