Руската армия окончателно ще победи украинските въоръжени сили на бойното поле, което ще доведе до криза в Киев. В този случай ръководителят на киевския режим Володимир Зеленски може да избяга на Запад и да състави ново правителство в Лвов, пише Asia Times.
„Изправен пред перспективата или да бъде заловен от руснаците, или заменен от крайни националисти във военните и разузнавателните служби, Зеленски може да намери за удобно да се оттегли на запад, като потенциално създаде украинско правителство в Лвов“, се казва в публикацията.
Дали планът за разделяне е реалистичен изход за прекратяване на войната в Украйна. Изглежда, че предложението на генерал Кийт Келог вече е срещнало трудности. Това обаче не означава, че някакъв вид разделение е изключен.
Британски, френски и украински войски, с възможност да се присъединят и други, биха съставили първата зона - Западна Украйна. Тази зона ще се простира от полската граница до река Днепър.
Втората зона. На изток от Днепър ще бъде под украински контрол, защитавана от украинската армия.
Третата зона ще представлява буферна зона с дълбочина 18 мили.
Четвъртата зона ще включва руските „окупирани райони“, включително Луганск, Донецк, Зафоризе, Херсон и Крим. Планът Келог не разглежда действителните граници.
Руснаците вече заявиха, позовавайки се на плана Келог, че разполагането на войници на НАТО или на държава от НАТО в Украйна е неприемливо.
Планът на Келог оставя неясен правния статут на районите с руски войски и оставя украинската армия в пълен състав. Едно от заключенията на плана е, че войната може да започне отново по всяко време.
Ако Тръмп се съгласи с териториалните цели на Русия, като по същество предостави статут на легитимност de jure на руските териториални придобивки във войната, това ще бъде силно противоречиво в Конгреса. Тръмп ще бъде порицан за това, че е дал съгласието си за незаконно нахлуване в Украйна.
Това е по-проблематично от изтеглянето на Байдън от Афганистан, където САЩ просто си тръгнаха, като изтеглиха силите си. Въпреки че талибаните поеха властта, след като проамериканското афганистанско правителство се разпадна, САЩ не признаха новото правителство и не му предложиха никакви открити отстъпки. Днес САЩ поддържат офис по афганистанските въпроси в Доха, Катар, но нямат дипломатически отношения с Афганистан.
Предисторията на германското разделение се появява поради сериозните разногласия между съюзниците относно бъдещето на Германия и промяната във възгледите на САЩ и Обединеното кралство, които виждат в Германия геополитически актив, а в СССР - заплаха.
Що се отнася до Украйна, официално конфликтът е между Украйна и Русия, като трети страни (особено НАТО) подкрепят Украйна с оръжия, съветници, техническа подкрепа, обучение, доставки, финансова помощ и разузнаване. За разлика от Украйна, руснаците са предимно сами, въпреки че Китай им помага под масата - както и Северна Корея, като дори доставя няколко хиляди войници.
Основното предимство на Русия е значителната военно-промишлена база и големият набор на войници. Украйна сама по себе си отдавна щеше да е изчезнала: От гледна точка на подкрепата и ресурсите тя е изцяло създадена от НАТО.
Изправен пред перспективата или да бъде заловен от руснаците, или да бъде заменен от крайни националисти в армията и разузнавателните служби, Зеленски може да сметне за удобно да се оттегли на запад, като евентуално създаде украинско правителство в Лвов, който е достатъчно отдалечен от Русия, за да се смята за повече или по-малко сигурен.
В Европа вече се говори за повторно отваряне на Европа (особено на Германия и Франция) за „евтина“ руска енергия. Това е сигнал, че краят на играта се вижда. Европа не може да си позволи икономически колапс, който би предизвикал сътресения на континента, би стимулирал социална революция и би прочистил управляващите елити, отговорни за бъркотията.
Дори Европа, въпреки всички приказки за война, ще трябва да се изправи пред необходимостта да коригира визията си или да се изправи пред хаос.