Батериите се поставят на обществени места
Близо 30 000 българи са инвестирали парите си в съмнителната британската компания BETL, създадена преди по-малко от година на Острова. За краткия си живот дружеството отваря офис след офис в столицата и страната и обещава бързи печалби на всеки, въпреки че фирмата не съществува в родния Търговски регистър, показа проверка на “Труд news”.
Компанията обещава бързи и лесни пари на всеки, който реши да стане собственик на техните продукти - обществени зарядни станции за мобилни телефони. За момента такива са разположени по улиците на градовете в Китай. В презентацията се посочва, че въпросните устройства се полагат в молове, ресторанти и кафенета, за да направят лесно зареждане на телефона на модерния човек от съвремието, който непрекъснато ползва апарата си. От там гарантират на своите инвеститори, че зареждачките са неизменна част и предпочитано средство в Китай и е време това да се случи и у нас. По думите на мениджърите в BETL идеята е да популяризират споделената енергия на Балканите. Печалбите от зареждането на телефони в Китай пък отиват директно по крипто сметките на нашите инвеститори и така те в кратки срокове избиват първоначалната си инвестиция.
Дивидентите на инвеститорите се изплащат единствено в крипотовалута, а не по сметки в утвърдени банки. Лъскавите и пищни партита на компанията се провеждат под строг контрол - не се допускат никакви медии, нито любопитни граждани, които искат да научат повече за дейността. Събитията им са частни и затворени, а на входа се изискват поименни покани. Канят се само вече включили се в BETL едри инвеститори. Последното голямо събитие е било в зала “Joy station” в София, а бъдещият голям коледен купон ще се състои в мол “Парадайс”.
Cпpaвкa в портала нa ВЕТL сочи, чe кoмпaниятa e peгиcтpиpaнa във Beликoбpитaния пoд имeтo ВLUЕ ЕLЕСТRIС ТЕСНNОLОGY LIМIТЕD (c peгиcтpaциoнeн нoмep 15375748) и ceдaлищe в Лoндoн. По данни на НМRС (данъчният, платежният и митническият орган на Обединеното кралство, бел. ред.) фирмата e peгиcтpиpaнa в края на 2023 г. и e пoдaлa финaнcoв oтчeт c нyлeв бaлaнc зa годината, кoeтo пoкaзвa липca нa peaлнa тъpгoвcкa дeйнocт. Междувременно BETL агресивно лансира в социалните мрежи продукт, който не е нов, нито уникален по рода си. Подобни преносими пауър-банки за зареждане на джиесеми съществуват отдавна и не са смятани за иновация. Откриват се във всеки магазин за техника и струват по-малко от 50 лева. Фирмата обаче представя своите зарядни за джиесеми като невиждани и нечувани.
Екип на “Труд news” посети един от столичните офиси на компанията, пред който регулярно се извиват опашки. В работно време помещението този път е заключено с катинар. Обаждаме се на посочения телефон, оставен на бележка на вратата. В официалния им сайт няма посочени никакви контакти за връзка, каквато е нормата при сериозните бизнес компании.
На репортерски въпрос защо не откриваме никого на терен, служителката отговаря: “Ако искате да ви разкажем повече за нашата дейност - срещите се извършват само очи в очи, защото ни омръзна от журналисти. Обучението се случва единствено в закрити “Телеграм” канали. Печалбите се изплащат само в криптовалута”.
Мениджърката на офиса и търсач на нови инвеститори категорично отхвърля теорията, че се касае за напудрена измама. В същото са убедени и десетки българи, които вече са инвестирали и са се сдобили с реални печалби. Те усилено рекламират BETL в социалните платформи, снимат се със скъпи автомобили, които са купили, след влизане в бизнеса. Някои дори се хвалят, че покрай фирмата са се сдобили с апартаменти. Едни печелят по 2000 лева месечно, други твърдят, че прибират по над 30 000 - 40 000 лева.
“Бягайте от тази пирамида! Не въвличайте близки, познати и приятели в схемата, защото тя удивително напомня ONE COIN на Ружа Игнатова. Тъжно е колко много хора са облъчени и нямат елементарна финансова култура. Някои дори теглят кредити, само и само да се включат в измамата”, заяви пред “Труд news” певецът Иван Динев-Устата, който бе сред първите публични личности, които се разграничиха от компанията, ползвала името му като реклама за тяхно събитие. Други изпълнители също призоваха за пълен бойкот.
“BETL примамва със своите лъскави офиси, обещания за бързи и лесни пари. Използваха името ми и имената на мои колеги неправомерно в техен плакат. А аз никога не бих рекламирал пирамиди. Говори се, че няма да доживеят Коледа. Балонът все някога ще гръмне и всички “инвеститори” ще загубят вложенията си”, допълни Динев.
Милена и Теа Шаркови са съпругата и дъщерята на убития през 2014 г. при престрелка в Лясковец спецполицай Емил Шарков. След смъртта на баретата двете жени ръководят фирма за полиране и шлайфане на бетон и мрамор. Тяхната “Blue Technology” е регистрирана по всички правила на закона, брандът им е патентован, притежават редица документи за сертификация и качество. Един ден Милена Шаркова с ужас научава, че юридическите данни на нейната фирма циркулират в интернет под леко променена форма на дружество за батерии в Китай.
“Името ни е сходно като това на пирамидата. Нашите данни бяха откраднати и сложени в чужди рекламни материали, които свободно се споделят в интернет. Веднага им писахме да свалят данните, защото подвеждат хората си, а ние търпим огромни загуби”, заяви пред “Труд news” Милена Шаркова.
“Няма срещу кого да предявим иск и да заведем дело, защото BETL са фантоми, нямат регистрация в Търговския регистър на България. Единственото, което можем да направим, за да се защитим, е жалба в ГДБОП. Написахме такава до отдел “Киберпрестъпност”. Чакаме развитие по случая”, уточни Теа Шаркова.
- Г-жо Николова, защо използвахте в рекламите си името на чужда фирма? Собствениците на “Blue Technology” са подали сигнал в ГДБОП, че сте откраднали данните им и така подвеждате свои потенциални инвеститори?
- Станала е неволна печатна грешка. В един сайт беше сгрешено и после се препечата на много места в такъв вариант.
- Защо BETL няма фирма в Търговския регистър, това породи много съмнения, че сте пирамида?
- Защото компанията е създадена в Англия, а търговската дейност се осъществява в Китай, тук реално не правим нищо, защо да имаме фирма? Именно в Китай се позиционират и разполагат устройствата за споделена енергия. Хората използват нашите батерии, когато са навън, за да заредят телефоните си.
- В полицията има сигнали, че вашата дейност е съмнителна и прилича на Понци схема, как ще коментирате това?
- Пишат се много неистини по наш адрес, море от фалшива информация. Ходила съм и на разпити и в Икономическа полиция. Всъщност ние не правим нищо нередно и незаконно, затова нямам от какво да се притеснявам. Но на хората в България не им се вярва, че можеш да печелиш добре от работещ бизнес и затова са свръхкритични.
- Казвате фалшива информация, но вие не допускате никого до вашите събития, всичко се случва при затегнати мерки за сигурност, влиза се само с поименни покани?
- Да, не каним медии, каним само наши партньори от рекламни агенции, с които работим. Няма как да поканим над 20 000 човека. Коя ще е тая зала, дето да побере всички от фирмата?
- Казвате, че в Китай вече има такива зареждащи банки, защо ги няма по нашите улици?
- Тук най-вероятно ще ги подминават. Не сме дорасли за това. Надявам се скоро да узреем за този момент и скоро имаме такива и в България. В Китай има най-различни фирми, които предлагат услугата, не сме единствените.
- Как са гарантирани вложенията на вашите инвеститори, при все, че работите само с криптовалута?
- Средствата, техният произход и движение могат лесно да се проследят. Няма как да гарантираме парите на никой, нашите хора са запознати с това. Както се казва - утре и светът може да свърши, или да ви уволнят от работа, или мобилният ви оператор да фалира.
- Ако мобилен оператор фалира хората отиват при конкурентен, ако загубят работата си - търсят нова, но ако загубят купища пари - някои даже се самоубиват.
- Няма фирма, която да гарантира невъзможното. Винаги има финансови рискове.
- Ще има ли Коледно парти, след като се разшумя около дейността ви?
- Ще има, няма място за паника, всичко е наред. Не сме пирамида, фантом или схема, както се говори. Някои хора ни критикуват, други са плътно зад нас, дори хора на изкуството. Някои певци се отказаха, но други талантливи изпълнители изявиха желание да пеят за нас.
- Защо ни е да инвестираме в продукт, който не е иновативен, всеки активно ползващ мобилен телефон разполага с външна батерия за телефона си?
- Не всеки. Аз например нямам.
“Заявявам категорично, че нямам участия в техни събития и никога не съм поемала ангажимент да пея за тях. Снимката ми е използвана без мое съгласие, а рекламата е измама!”, заяви Петкова, една от успешните вокалистки на “Ку-ку” бенд.
“Ако всички публикации с моята снимка не бъдат премахнати незабавно, ще предприема съдебни действия за нарушаване на моите права”, допълни Петкова.
Съблазнен от BETL се оказа и олимпийският ни медалист и любимец на милиони българи Карлос Насар. “Аз и моят екип използваме зарядните устройства, които ни бяха предоставени като подарък от компанията. Много хора ни писаха с предупреждения, че БЕТЛ може да е пирамида или измама. Аз лично и моят екип не сме партньори, нито инвеститори в БЕТЛ”, казват от екипа на Насар.
Г-н Насар, върти се ваше видео, в което приканвате хора да присъстват на събитие от BETL. Направихте ли си предварително проучване, преди да рекламирате компанията?
- Първо държа да отбележа, че не рекламирам компанията. BETL помагат финансово за моите спортни подготовки, затова им изказах публично своята благодарност. Аз съм спортист и не разбирам от финанси. Кое е финансова пирамида - не мога да кажа, тъй като нямам необходимите компетенции в сферата. Нека съответните органи го кажат.
Позиция на отдел “Киберсигурност” при ГДБОП за “Труд news”:
Дирекция Киберпрестъпност при ГДБОП-МВР извършва проверки по различни сигнали, свързани с въвеждане в заблуждение на граждани и привличането им към инвестиционни проекти.
Съветът към потребителите е да залагат на доказани, проверени и утвърдили се с времето платформи и фирми за инвестиране в криптовалути или други активи. Липсата на данни коя фирма оперира сайта, адрес, телефон и имейл за връзка, липса на детайлно разяснение на методите за инвестиране, пазаруване, доставка и решаване на спорове, както и примамливи предложения за бързо забогатяване с малка инвестиция са категоричен индикатор за измама!
Финансовите пирамиди често набират поклонници и бъдещи жертви чрез агресивна реклама в социални мрежи, комбинирани с отразяване на пищни промоционални тържества с участието на известни личности и връчване на примамливи награди.
Схемата на Понци е нарицателно за всички финансови пирамиди по света. Американецът от италиански произход Чарлз Понци през 20-те години на 20-ти век измисля незаконен бизнес модел, който го прави милионер за отрицателно време.
Схемата му работи само дотогава, докато има постоянен приток от нови и нови инвеститори, влагащи свежи пари в джоба на Понци. Мнозина го наричат финансова пирамида.
Измамата на Понци се разпада моментално, когато размерът на новите инвестиции не може да покрие обещаните големи печалби към най-старите и първи инвеститори, които започват да изтеглят парите си от страх.
Подобни схеми са трудни за разпознаване и много хора се поддават на изкушението за бързо забогатяване.
Многото офиси на BETL в София и Югозападна България станаха причина редица експерти да очертаят основните червени флагове при такъв тип дружества.
* Първо и основно: в примамката винаги са обещания за бързи, лесни и баснословни печалби. “Няма бизнес, който да печели още на първия месец от създаването си. Големите приходи на пирамидите в началото идват именно от нови и нови рибки, които кълват стръв по веригата. Това е класически пример за липса на финансова грамотност. В света не съществува инвестиция с дивидент, който на 45-я ден да покрие изцяло първоначалното вложение. Няма и да съществува, защото не е рентабилно на нито една компания да предлага такъв дивидент. Това се нарича пирамида, създадена за безпросветните”, разяснява пред “Труд news” IT специалистът Марин Иванов.
* Вторият червен флаг е използването на криптовалута.
“При този вид валута няма регулации, съответно не може да има защита и гаранции на средствата. При едно гръмване на пирамидата и изчезване на крипто портфейла, собственикът на парите може само да пие една студена вода”, разясни пред “Труд news” експерт по киберпрестъпления.
* Третият флаг е обучението на бъдещите кадри и инвеститори само и единствено в затворени групи в “Телеграм”. Не се правят никакви публични семинари, комуникацията е сложна, строго секретна, предпазлива.