Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) и Главболгарстрой откриха пилотната инсталация за рециклиране на строителни отпадъци „MOBICCON-PRO“, а специален гост на събитието бе българският еврокомисар Екатерина Захариева.
По време на откриването г-жа Захариева определи проекта като нагледен пример за това как опазването на
околната среда, постигането на целите на Зелената сделка и конкурентоспособността, и развитието на частния сектор могат да вървят ръка за ръка.
Официалното откриване бе дадено от председателя на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ инж. Камен Пешов и вицепрезидентът на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) Лауренциу Плошану, които приветстваха гостите и своите партньори, участващи в пилотния за Югоизточна Европа проект, даващ солидна основа на интеграцията на принципите на кръговата икономика в строителството у нас.
Този проект е изключително важен за региони като Югоизточна Европа, където инициативи, като MOBICCON-PRO, са жизненоважни за прилагането на практики,свързани с кръговата икономика и устойчивото строителство“, каза Плошану.
„За първи път видяхме такава инсталация преди около 20 години в покрайнините на Милано при разрушаването на стари сгради. Видяхме, че отпадъците от тях веднага се рециклират, за да бъдат използвани отново и си казахме кога ли и в България ще имаме подобна инсталация“, сподели по време на церемонията Камен Пешов.
MOBICCON-PRO е международен изследователски проект в сферата на кръговата икономика в строителството, финансиран по програма „Хоризонт Европа“ – най-голямата европейска публична програма за финансиране на научни изследвания и иновации.
Проектът се разработва и развива от консорциум от 10 европейски организации, начело с "Главболгарстрой". В него участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия, сред които водещи университети, научно-изследователски, технологични и секторни организации, местни власти и др. и има за цел да разработи, въведе в експлоатация и демонстрира ефективността на кръгово системно решение за управление на строителни отпадъци и производство на висок клас рециклирани строителни продукти и материали.
Идеята му е да наложи цялостна концепция при третирането на инертните отпадъци, използвайки ги като ресурс и връщайки ги обратно в строителния процес и на пазара. Инсталацията се състои от различно оборудване, в т.ч. прототипи и технологични решения за извършване на раздробяване, пресяване, прецизно разделяне и пречистване чрез флотация, които съдействат за производството на висококачествени вторични и иновативни строителни продукти и материали.