Потъналата пирамида, която може да пренапише човешката история е разположена близо до островите Рюкю в Япония. Историческият монумент може да пренапише всичко, което сме мислили, че знаем за древния свят. Разположен само на 25 метра под морското равнище, мистериозният обект, наречен "Паметникът Йонагуни", продължава да учудва и учудва изследователите от откриването си през 1986 г., пише Newsweek.
Тази гигантска структура с остроъгълни стъпала е висока приблизително 27 метра и изглежда е направена изцяло от камък, което кара мнозина да вярват, че е направена от човека.
Тестовете върху камъка показват, че той е на повече от 10 000 години, което означава, че ако една цивилизация е построила тази пирамида на ръка, нейното издигане се е случило преди този регион да потъне под водата - преди повече от 12 000 години.
Is this the real-life Atlantis?
— The Morning (@TheMorningLK) April 9, 2025
A 90-foot “pyramid” submerged just off the coast of Japan is turning heads — and could shake up everything we thought we knew about ancient civilizations.
Sitting 82 feet below sea level near the Ryukyu Islands, the Yonaguni Monument has baffled… pic.twitter.com/D4Htei3brJ
Това би го поставило няколко хиляди години по-рано в историята от повечето други древни структури, включително египетските пирамиди и Стоунхендж.
Сега учените вярват, че способността на древните хора да строят големи структури, като храмове и пирамиди, е еволюирала с развитието на селското стопанство преди 12 000 години.
Ако едно напреднало общество вече е строило гигантски пирамиди много преди тази дата, това може да промени историческите книги завинаги и да разкрие друго изгубено племе от хора - точно като митовете за Атлантида.
Всъщност монументът на Йонагуни често е наричан „Японската Атлантида“, но скептиците продължават да се отнасят скептично към теорията, че тази структура всъщност е построена от човек.
Die versunkenen Ruinen einer verlorenen Zivilisation in Yonaguni, Japan
— Shadow Warrior (@Kampfzwerg280) June 18, 2024
Yonaguni, eine abgelegene Insel am südlichen Rand des japanischen Archipels, birgt unter Wasser eine Reihe mysteriöser, subaquatischer Felsformationen, die als "Yonaguni-Monument" oder… pic.twitter.com/3WluM3YrDm
Въпреки че беше открита през 1986 г., структурата наскоро спечели широко внимание, след като учени спориха за нейния произход в подкаста Joe Rogen Experience, пише Daily Mail.
Греъм Хенкок, автор, фокусиран върху изгубените цивилизации, и археологът Флинт Дибъл обсъждаха изображенията на паметника Йонагуни, като Дибъл отказва да признае, че която и да е от структурите, открити от водолази, може да е била направена от хора.
„Виждал съм много луди природни неща и не виждам нищо тук, което да ми напомня за човешката архитектура“, каза Дибъл.
„За мен, Флинт, е удивително, че виждаш това като напълно естествено нещо, но мисля, че имаме много различни очи“, отговори Ханкок.
Ханкок добави, че снимки от гмуркания на мястото ясно показват арки, мегалити, стъпала, тераси и нещо, което изглежда като издълбано скално „лице“.
Ако паметникът Йонагуни наистина е бил построен от мистериозна цивилизация преди повече от 12 000 години, това ще добави към нарастващия списък от енигматични структури, които е трябвало да е невъзможно да бъдат построени толкова отдавна.
The Yonaguni Monument in Japan, where you can dive and explore the mysterious underwater structures that may be part of an ancient civilization.#FridayFeeling pic.twitter.com/DLwiD6OFxJ
— Chris (@ChrisandOla) September 8, 2023
Най-добрият пример е Гьобекли тепе в днешна Турция, археологически обект в Горна Месопотамия, обитаван от около 9500 г. пр.н.е. поне до 8000 г. пр.н.е.
С други думи, над 5000 години преди построяването на египетските пирамиди и около 6000 години преди Стоунхендж.
Междувременно друга древна структура в Индонезия може да предшества Гьобекли Тепе, както и „Японската Атлантида“ със зашеметяващо време.
Gunung Padang, открита за първи път от холандски изследователи през 1890 г., се смята за най-старата пирамида в света.
Проучванията показват, че 30-метровият "мегалит", потънал в скален хълм от лава, датира от преди повече от 16 000 години.
През 2023 г. учените казаха, че структурата обещава да преобърне конвенционалната идея за това колко „примитивни“ всъщност са били обществата на ловците и събирачите – разкривайки истинските „инженерни способности на древните цивилизации“.
Според д-р Масааки Кимура, случаят с Атлантида в Япония все още е открит за дебат. Кимура е ученият, който тества възрастта на пясъчника, откривайки, че скалите датират от преди повече от 10 000 години.
В този момент от историята структурата все още е била на сушата, преди топенето на масивни ледени маси да доведе до повишаване на глобалното морско ниво в края на последната ледникова епоха.
Проучванията показват, че в пика на ледниковата епоха, преди около 20 000 години, морското равнище е било с около 120 метра по-ниско, отколкото е днес.