Ким Йо Чен, влиятелната сестра и потенциален наследник на върховния лидер на Северна Корея Ким Чен Ун , предупреди президента на САЩ Доналд Тръмп , че Пхенян няма намерение да се откаже от програмата си за ядрени оръжия, пише Newsweek.
Тя отговори на неотдавнашни разговори, проведени между висшите дипломати на САЩ, Южна Корея и Япония, които потвърдиха ангажимента си да настояват за пълна денуклеаризация на Севера.
Северна Корея е извършила шест ядрени опита от 2006 г. насам - четири при Ким Чен Ун - въпреки широките санкции на ООН. Ким Чен Ун оправдава разширяването на ядрените оръжия и ракетните програми на страната като отговор на военното сътрудничество между САЩ, Южна Корея и все повече Япония.
Американски служители смятат, че най-модерните междуконтинентални балистични ракети на Пхенян са в състояние да достигнат континенталната част на Съединените щати, включително такива, които могат да бъдат снабдени с ядрени бойни глави.
Севернокорейското посолство в Пекин не отговори веднага на искането на Newsweek за коментар.
Ким Йо Чен каза, че водените от САЩ тристранни преговори са знак за „безпокойството“ на алианса относно нарастващите възможности на Пхенян.
„Те просто знаят, че нашата „денуклеаризация“ не е нищо друго освен мечта, която никога няма да се сбъдне“, каза тя в изявление, предадено от официалната Корейска централна новинарска агенция на Северна Корея.
Статутът на ядрените оръжия на Северна Корея "никога не може да бъде обърнат с каквато и да е физическа сила или хитроумие", каза Ким, като добави, че дискусиите за денуклеаризация, които не са предизвикани от самата Северна Корея, са "най-враждебният акт" и отричане на суверенитета на нейната страна.
„Ако САЩ и техните васални сили продължат да настояват за анахронична „денуклеаризация“, докато говорят за „заплаха“ от някого, това само ще даде неограничена справедливост и оправдание на напредъка на КНДР, който се стреми към изграждането на най-мощната ядрена сила за самоотбрана“, каза тя, използвайки инициалите на официалното име на Северна Корея, Корейската народнодемократична република.
Ким Йо Чен добави, че единственият начин за разрешаване на опасенията за сигурността на САЩ, Южна Корея и Япония е „напълно да се въздържат от техния едностранен опит да променят статуквото и да разклатят настоящата позиция на КНДР и искрено да намерят метод за избягване на челния конфликт“.
Тръмп, който се срещна с Ким Чен Ун три пъти по време на първия си мандат в крайна сметка неуспешен опит за напредък в преговорите за денуклеаризация , даде знак, че е готов да поднови диалога със севернокорейския лидер.
Белият дом обаче не е потвърдил никакво движение към подновяване на преговорите. Изглежда, че вниманието на Тръмп е насочено основно към прекратяването на войната в Украйна и напредването на широкообхватна глобална тарифна кампания, която обтегна отношенията с множество търговски партньори на САЩ.