Politico: Тактическа смяна на Русия вещае хаос и несигурност на бойното поле

Само през юни руските войски са заели 500 кв. км украинска земя

Променящите се тактики на Русия за нападение принуждават Украйна да се адаптира, като скъсява отбранителните линии и изгражда ниски опорни пунктове, които са по-малко видими за безпилотните самолети в небето. Но преустройството се подкопава от хаотичния подход към укрепването на фронтовите линии, като в зависимост от местните командири се използват много различни подходи. По-твърдите отбранителни позиции са много по-неефективни и поради хроничния недостиг на бойни единици в Украйна, пише Politico.

Промяната в стратегията за укрепване се обуславя от отказа на Русия от атаките на големи формирования, подкрепяни от бронирани машини, в полза на много по-малки единици, подкрепяни от безпилотни самолети, заяви миналата седмица украинският министър на отбраната Рустем Умеров.

Украйна реагира, като изгражда укрепления за все по-малки единици - от батальони с около 500 войници до роти с около 100 войници, а сега и за взводове с 20 до 50 войници.

"Сега виждаме, че най-ефективната позиция е максимум един отряд. А това са предимно групи от окопи, дори т.нар. лисичи дупки, които правят невъзможно за противника да използва ударни дронове. В края на краищата, сега един дрон, особено на оптични влакна, може да проникне през всяка дупка", заяви главнокомандващият на украинската армия Олександър Сирски пред журналисти в Киев в края на юни.

По-рано опорните пунктове използваха обширни окопни мрежи с дължина от 2 до 5 километра. Новата система използва по-малки опорни пунктове с окопни мрежи с дължина от 60 до 70 метра и оборудвани със задължително противодронно покритие.

Преди това опорните пунктове използваха обширни мрежи от окопи с дължина от 2 до 5 километра. Новата система използва по-малки опорни пунктове с окопни мрежи с дължина 60 до 70 метра, оборудвани със задължително покритие срещу дронове.  

„Те са по-трудно откриваеми и са ефективни при изпълнение на задачите по отбрана, възпиране и доставяне на огнева мощ, включително срещу безпилотни летателни апарати“, каза Умеров.

Зад тази фронтова отбрана Украйна продължава да изгражда две допълнителни линии, които включват бетонни тетраедри, наричани още „драконови зъби“, за задържане на бронирани машини, минни полета, окопи, дървени и бетонни траншеи, антидронови покрития и мрежи.

По-рано укрепленията често се изграждаха на открит терен, за да блокират руските атаки, използващи голям брой бронирани машини. Сега те се изграждат около горски пояси, които имат по-добър камуфлаж.

Висшето командване настоява, че военните се справят добре с изграждането на укрепленията. По-голямата част от възложените планове са завършени през миналата година, а повече от половината от планираните за тази година вече са направени, казва Умеров.

В Днепър, град в Централна Украйна, където има взаимодействие между военните, местните власти и други органи, които действат заедно, за да помагат с пари, инструменти и ресурси, бяха изградени солидно и бързо три отбранителни линии, за да се задържи настъплението на Русия от Донецка област.

Но ситуацията е много по-несполучлива в североизточна Украйна, където Русия в момента организира голямо настъпление.

Министерството на отбраната на Украйна упражнява надзор върху всички укрепления, но за изграждането и поддръжката им отговарят няколко различни структури в зависимост от отбранителната линия: Въоръжените сили на Украйна, Държавната специална транспортна служба към Министерството на отбраната и местните военни и граждански администрации.

През януари украинският министър-председател Денис Шмихал заяви, че през миналата година правителството е похарчило 46,2 млрд. гривни (930 млн. евро) за изграждането на 3000 отбранителни пункта "в застрашаващи направления и на места, където в момента не се водят активни военни действия".

Най-опасната работа се извършва от бойните части.

Руските войници търсят слаби места в отбраната на Украйна, твърдят двама войници, пожелали анонимност.

Само през юни руските войски са заели 500 кв. км украинска земя, съобщи DeepState, което е най-бързият темп на настъпление от много месеци насам.

Най-четени