Между Киев и Москва тече игра на обвинения на живот и смърт, докато всяка страна се опитва да убеди президента на САЩ Доналд Тръмп, че другата е отговорна за всеки провал на желанието му да сложи бърз край на войната в Украйна, пише Politico.
Те сочат с пръст нарушенията на нестабилното частично прекратяване на огъня, обхващащо енергийната инфраструктура и Черно море, с надеждата да насочат произтичащия от това гняв на Тръмп към своя враг.
„Ясно показах, че сме готови да прекратим огъня. Но сега ще видите, че (руският президент Владимир) Путин не е готов“, каза украинският президент Володимир Зеленски пред международни журналисти в Киев тази седмица. „И наистина бих искал сега, когато Путин отказа да спре огъня, президентът Тръмп да окаже силен натиск върху него със санкции, а не да ги премахне.
Междувременно говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обвини "неонацисткия режим" в Киев в "кампания на терор срещу руските цивилни и енергийна инфраструктура".
„Всичко е спектакъл около идеята на Доналд Тръмп за мирен процес, където целта на Украйна е да покаже, че не сме развалячи на процеса“, каза Микола Биелисков, научен сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания.
Но има голям проблем със стратегията на Киев: Тръмп всъщност може да не го интересува.
Тръмп не е поискал от Конгреса допълнителна военна помощ за Украйна. Това, което сега пристига, все още беше поискано от бившия президент Джо Байдън. Най-съществената помощ е споделянето на разузнавателни данни от САЩ, което според Зеленски е от решаващо значение за предупреждение на Украйна за наближаващи руски ракети, но което Тръмп временно замрази, за да окаже натиск върху Украйна.
Вместо да подкрепи Киев, Тръмп използва уязвимостта на Украйна. САЩ предложиха нова сделка за полезни изкопаеми с Украйна, съобщи Financial Times. Новата сделка не включва гаранции за сигурност и допълнителна финансова помощ за Украйна, но ще даде на САЩ контрол над всички природни ресурси на Украйна, за да извлича огромни суми от разбитата страна.
Украинските власти отказаха да коментират проектодоговора, но насаме го нарекоха изнудване и катастрофа.
Украинският депутат Ярослав Железняк, който видя новия проект, каза , че той лично "никога не би гласувал за него".
Има и съпротива срещу натиска на САЩ.
"Украйна не е само територия с ценни и интересни ресурси за някого, както беше през Първата и Втората световна война. Сега, в навечерието на (и може би дори по време) на Третата, тя е държава със силна армия и общество, способни да защитят мястото си в света", каза в изявление украинският опозиционен депутат Володимир Вятрович .
Зеленски, който усети жилото от гнева на Тръмп по време на катастрофално посещение в Белия дом, сега предпочита да остане предпазлив и дипломатичен.
"Нека бъдем практични... не нервни. Новият проект на сделката се нуждае от внимателна работа. Трябва да действаме дискретно. Така че е твърде рано да обсъждаме сделката, която вече е променяна толкова много пъти и може отново да се промени", каза Зеленски на пресконференция в четвъртък. „Но не искам американците да мислят, че сме против нещо. Не искаме да даваме сигнали, които биха могли да накарат САЩ да спрат помощта или разузнаването за Украйна.“
В своя годишен доклад за оценка на заплахите, публикуван във вторник, Службата на директора на националното разузнаване заяви, че и Путин, и Зеленски се интересуват от продължаване на дискусиите със Съединените щати за това как да се сложи край на войната и са показали готовност да експериментират с частично прекратяване на огъня.
"Въпреки това и двамата лидери засега вероятно все още виждат рисковете от по-дълга война като по-малки от тези от незадоволително споразумение. За Русия положителните тенденции на бойното поле позволяват известно стратегическо търпение, а за Украйна отстъпването на територия или неутралитет на Русия без съществени гаранции за сигурност от Запада може да предизвика вътрешна реакция и бъдеща несигурност", се казва в доклада.
Киев прекалибрира своите искания като отговор на Тръмп. Вместо да обсъжда гаранции за сигурност със САЩ, Зеленски сега разговаря с европейските лидери, признавайки, че предпочитаният от Киев вариант за присъединяване към НАТО е блокиран от Вашингтон.
Докато САЩ се опитват да окажат максимален натиск върху Украйна, няма доказателства за подобен натиск върху Кремъл, но Украйна продължава да твърди, че не е виновна.
"Украйна демонстрира желанието си за мир. На 11 март Украйна се съгласи с предложението на САЩ за въвеждане на пълно прекратяване на огъня. В отговор Русия постави редица условия, ултиматуми и всякакви манипулации; тоест тя не прие това предложение", каза говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий.
"Мисля, че от самия този факт можем да видим, че Украйна наистина не е пречка за мира, Украйна е партньор в постигането на мир. Надявам се, че американската страна също осъзнава и вижда това", добави Тихий.
Междувременно Путин за пореден път завиши исканията си. Сега той иска Украйна да бъде поставена под временно управление на ООН, за да проведе демократични избори, преди да се включи в мирен процес и да подпише законни документи. Разбира се, нищо не се споменава за фалшивите избори, които държат Путин на власт.
Кой е виновен
Въпреки че Съединените щати посредничиха за частичното прекратяване на огъня, все още няма механизъм за наблюдение.
Кремъл обвини Украйна, че удря енергийни цели в руския Белгород и окупирания Крим от началото на прекратяването на огъня и съобщава за сваляне на украински дронове почти всяка вечер над Русия. Украйна нарече руската „лъжа“.
Русия е нанесла удари по енергийни съоръжения на Украйна най-малко осем пъти от 18 март, когато Путин обяви, че е издал заповед да не се нанася удар по енергийната инфраструктура, каза съветникът по комуникациите на Зеленски Дмитро Литвин в публикация на X.
„И всяка вечер нашите сили за противовъздушна отбрана свалят близо сто атакуващи дрона – и много от тези дронове вероятно са били насочени към други енергийни съоръжения“, добави Литвин.
Но отново, проблемът е къде е сърцето на Тръмп и в Киев нараства убеждението, че той клони към Москва.
"Искаме американците да са на наша страна. И дори ако Америка днес е решила да бъде по средата, тогава средата е средата, а не по-близо до Кремъл. Това е важно", каза Зеленски.
Но тогава го попитаха кое е по-близко - връзката между него и Тръмп или между Путин и Тръмп.
"Кой е по-близък? Не знам, трудно ми е да кажа... Бих казал, че нямам (достатъчно) близки отношения с Тръмп, за да разбера колко близки са отношенията му с Путин."