В момент, когато енергийните отношения на Европа с Русия са обхванати от студ, официални лица от Вашингтон и Москва са обсъждали възможността САЩ да помогнат за съживяване на продажбите на руски газ за континента, съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници.
Европа намали вноса си на руски газ след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г., което доведе до загуба от 7 млрд. долара за руския износител „Газпром“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за мир в Украйна, което повишава перспективите за размразяване на газовите връзки.
Източници, близки до двустранните дискусии, заявиха, че изработването на нова роля за Москва на газовия пазар на Европейския съюз може да помогне за затвърждаване на мирното споразумение с руския президент Владимир Путин.
Въпреки че голяма част от Европа потърси алтернативни доставки, някои купувачи останаха, а представители на индустрията твърдят, че още повече биха могли да се върнат, след като бъде договорено мирно споразумение.
Нищо не е засегнало икономиката на Русия по-силно от загубата на по-голямата част от европейския газов пазар преди три години.
Сега тя доставя 19 % от търсенето в Европа, което е спад от 40 %, като доставките се състоят главно от втечнен природен газ (LNG) и част от него, доставян по тръбите през Турция по газопровода TurkStream.
Участието на Вашингтон във възстановяването на продажбите на газ може да помогне на Москва да се справи с политическата опозиция в голяма част от Европа.
Участието на САЩ би било от полза и за Вашингтон, тъй като ще му осигури видимост и евентуално известен контрол върху това колко руски газ се връща в Европа.
Два от осемте източника на агенцията твърдят, че американският пратеник Стив Уиткоф и инвестиционният пратеник на Путин Кирил Дмитриев са разговаряли за газа в рамките на мирните преговори за Украйна.
Газпром би обмислил продажбата на газ за Европа, ако нов собственик поеме контрола върху газовата мрежа между Русия и Европа, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред френското списание Le Point през април.
По трасето, пресичащо Балтийско море, Газпром контролира двата газопровода близнаци Северен поток 1 и 2, подкрепени от европейски фирми, които притежават дялове.
Москва е готова да търгува със своя газ и знае, че някои европейски държави все още искат да го купуват, каза Песков в интервюто за Le Point.
„Има продавач на газ, има и потенциални купувачи“, каза Песков пред репортери през април.
Сред страните, които все още купуват, са Унгария и Словакия, които получават газ по газопровода „Турски поток“. Белгия, Франция, Нидерландия и Испания получават втечнен природен газ от руската компания „Новатек“ по дългосрочни договори.