Най-новата хиперзвукова ракета на Китай, DF-27 , може да лети чак до Хаваите, да проникне през противоракетната отбрана на САЩ и да представлява особена заплаха за американските самолетоносачи, според новинарски съобщения за оценка от Пентагона, пише Иън Бойд за The Conversation.
Китайски изследователи твърдят в доклад на изследователско списание от май 2023 г., че хиперзвуковите ракети на страната могат да унищожат група носители на САЩ „със сигурност “. Тази способност заплашва да отстрани американските групи самолетоносачи в Тихия океан, като потенциално променя стратегическия баланс на силите и оставя САЩ с ограничени възможности за подпомагане на Тайван в случай, че Китай нахлуе.
Тази промяна в баланса на силите подчертава как хиперзвуковите ракети от следващо поколение, които Китай, Русия и САЩ разработват, представляват значителна заплаха за глобалната сигурност. Тези нови системи представляват важно предизвикателство поради тяхната маневреност по цялата им траектория. Тъй като техните траектории на полет могат да се променят, докато пътуват, защитата срещу тези ракети изисква проследяването им по време на техния полет.
Второ важно предизвикателство произтича от факта, че те работят в различен регион на атмосферата. Новите хиперзвукови оръжия летят много по-високо от по-бавните дозвукови ракети, но много по-ниско от междуконтиненталните балистични ракети. САЩ и техните съюзници нямат добро покритие за проследяване на този междинен регион.
Дестабилизиращ ефект
Русия твърди, че някои от нейните хиперзвукови оръжия могат да носят ядрена бойна глава. Само това твърдение е причина за безпокойство, друг е въпросът дали е вярно или не. Ако Русия някога използва тази система срещу враг, тази страна ще трябва да реши каква е вероятността оръжието да е конвенционално или ядрено.
В случая със САЩ, ако се установи, че оръжието е ядрено, тогава има много голяма вероятност САЩ да считат това за атака с първи удар и да отговорят, като разтоварят ядрените си оръжия срещу Русия . Хиперзвуковата скорост на тези оръжия увеличава несигурността на ситуацията, тъй като времето за всяко дипломатическо решение в последната минута би било силно намалено.
Именно дестабилизиращото влияние на съвременните хиперзвукови ракети е може би най-големият риск, който те представляват. Ясно е, че САЩ и техните съюзници трябва бързо да пуснат свои собствени хиперзвукови оръжия, за да доведат други нации като Русия и Китай на масата за преговори за разработване на дипломатически подход към управлението на тези оръжия.
Какво означава „хиперзвукова система“?
Описването на ракета като хиперзвукова означава, че тя лети много по-бързо от скоростта на звука, която е 761 мили в час (1225 километра в час) на морското равнище и 663 мили в час (1067 км/ч) на 35 000 фута (10 668 метра), където летят пътнически самолети. Пътническите самолети се движат с малко под 600 mph (966 kmph), докато хиперзвуковите системи работят със скорости от 3500 mph (5633 kmph) – около 1 миля (1,6 километра) в секунда – и по-високи.
Три вида хиперзвукови ракети
Има три различни вида хиперзвукови оръжия, различни от ICBM: аеробалистични, плъзгащи се и крилати ракети. Хиперзвукова аеробалистична система се изпуска от самолет, ускорява се до хиперзвукова скорост с помощта на ракета и след това следва балистична, което означава безмоторна траектория. Системата, която руските сили използват за атака срещу Украйна, Кинжал , е аеробалистична ракета. Технологията съществува от около 1980 г.
Хиперзвуково плъзгащо се превозно средство се усилва с ракета до голяма надморска височина и след това се плъзга към целта си, като маневрира по пътя. Примери за хиперзвукови плъзгащи се превозни средства включват китайският Dongfeng-17 , руският Avangard и конвенционалната система Prompt Strike на американския флот . Американски служители изразиха загриженост , че китайската технология за хиперзвукови плъзгащи се превозни средства е по-напреднала от американската система.
Хиперзвукова крилата ракета се ускорява от ракета до хиперзвукова скорост и след това използва двигател на въздух, наречен scramjet , за да поддържа тази скорост. Тъй като поглъщат въздух в двигателите си, хиперзвуковите крилати ракети изискват по-малки ракети за изстрелване от хиперзвуковите плъзгащи се превозни средства, което означава, че те могат да струват по-малко и да бъдат изстрелвани от повече места. Хиперзвукови крилати ракети се разработват от Китай и САЩ Съобщава се, че САЩ са извършили тестов полет на хиперзвукова ракета scramjet през март 2020 г.
Автор: Иън Бойд – директор на Център за инициативи за национална сигурност, професор по аерокосмически инженерни науки, Университет на Колорадо Боулдър.