The National Interest: Британският танк Challenger 3 ще съперничи на руския Т-14 Армата

Британската армия е пионер в разработването на танкове преди повече от век

Военният бъдещ брониран танк на Обединеното кралство беше официално представен на миналогодишното изложение за отбрана Defence Vehicle Dynamics (DVD) в Millbrook Proving Ground. Той беше рекламиран като един от най-модерните основни бойни танкове (MBT), които се разработват. Британското министерство на отбраната (МО) предположи, че той ще съперничи или дори ще надмине възможностите на силно рекламирания руски Т-14 Армата, пише The National Interest.

Проектиран от Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), Challenger 3 разполага с модулна броня от следващо поколение, усъвършенствани комуникации и мощно 120 mm гладкоцевно оръдие L55A1. Модулната защита е разработена от екип от „експерти по бронята“ в Лабораторията за отбранителна наука и технологии на Обединеното кралство (DSTL) с допълнителна подкрепа от Министерството на отбраната за отбранително оборудване и поддръжка (DE&S) и RBSL. 

Той ще бъде оборудван със система за активна защита Rafael Trophy (APS) и композитна броня.
Министерството на отбраната съобщи, че  Challenger 3, ще заменят Challenger 2 MBT на британската армия, въпреки че това не е изцяло нова платформа. Вместо да се започне от нулата, по същество това е основно надграждане и модернизация на съществуващата платформа, която ще интегрира напредналите технологии в съществуващите корпуси на танка. 

Това ще включва нов купол, оборудвана със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие Rheinmetall L55A1, подобрен двигател, система за хидро-газово окачване и подобрени комуникационни и сензорни пакети.

Съобщава се, че второстепенното въоръжение ще се състои от една коаксиална 7,62 mm картечница L8A2, монтирана отляво на основното въоръжение. На командния купол може да се монтира и 7,62 mm картечница L37A2.

Съобщено е, че Challenger 3 тежи 66 тона и се управлява от четиричленен екипаж, включително командир, стрелец, товарач и водач. 

148 от Challenger 2 на британската армия в момента са планирани да получат модернизация, което може да позволи на машините да останат в експлоатация през 2040 г.

Въпреки че Министерството на отбраната подчерта възможностите на Challenger 3, то призна, че програмата е била засегната от забавяния във веригата за доставки.

Challenger 3 може да достигне начална оперативна способност (IOC) през 2027 г. Графикът за IOC се смята за амбициозен, тъй като само два прототипа бяха построени до края на миналата година, докато още шест бяха в различни етапи на производство. 

"Достигането на IOC означава, че британската армия ще разполага с обучен екипаж, няколко оперативни превозни средства, поддържаща инфраструктура и логистични системи, за да започне интегрирането на платформата в своя боен ред. Всяко забавяне на този етап може да отложи пълното разгръщане и готовност, засягайки по-широките стратегически планове и планове за модернизация", съобщава Army Recognition.

За автора: Peter Suciu

Питър Сучиу е писател от Мичиган. Той е сътрудничил на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове с над 3200 публикувани статии в продължение на двадесетгодишна кариера в журналистиката. Той редовно пише за военна техника, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Питър също е сътрудник на Forbes и Clearance Jobs.

Най-четени