The Telegraph: По предложение на Тръмп Русия може да получи ирански уран

Сделката се предлага като част от споразумение за ограничаване на ядрената програма на Техеран

Кремъл не изключи възможността да поеме контрола върху иранските запаси от обогатен уран като част от евентуално бъдещо ядрено споразумение между Техеран и Вашингтон. САЩ предложиха Техеран да прехвърли запасите си от обогатен уран на трета страна, като например Русия, като част от споразумение за ограничаване на ядрената си програма. Очаква се Техеран да отхвърли подобно предложение, пише The Telegraph.

Запитан по време на ежедневния брифинг дали Русия би приела запасите от уран на Иран и дали Техеран е обсъждал това с Москва, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви: „Ще оставя този въпрос без коментар“.

Във вторник Корпусът на гвардейците на ислямската революция на Иран заяви, че военният потенциал на страната е извън границите.

„Националната сигурност, отбраната и военната мощ са сред червените линии на Ислямска република Иран, които не могат да бъдат обсъждани или договаряни при никакви обстоятелства“, заяви Али Мохамед Наини, говорител на гвардията, цитиран от държавната телевизия IRIB.

Представители на САЩ и Иран ще се срещнат отново в Маскат в събота, седмица след като висши служители проведоха разговори на най-високо ниво след провала на знаковото ядрено споразумение от 2015 г.

В понеделник Доналд Тръмп отправи нова заплаха за нанасяне на удари по ядрените съоръжения на Иран, ако не бъде постигнато споразумение между двете страни, като нарече властите в Техеран „радикали“, които не трябва да притежават ядрени оръжия.

Иран отрича да се стреми към атомна бомба, като твърди, че ядрената му програма е за мирни цели, особено за производство на енергия.

Русия, която подписа договор за стратегическо партньорство с Иран през януари, заявява, че Техеран има право на мирна ядрена енергия и че всяко използване на военна сила срещу него би било незаконно и неприемливо.

Абас Аракчи, иранският външен министър, трябва да посети Русия тази седмица преди планирания втори кръг от преговори между Техеран и Вашингтон.

В събота Аракчи проведе непреки разговори в Оман със Стив Уиткоф, пратеник на САЩ, като и двете страни ги определиха като положителни. Вторият кръг от преговори ще се проведе в Маскат в събота, съобщи говорителят на иранското външно министерство пред държавните медии.

По време на мандата си за периода 2017-2021 г. г-н Тръмп изтегли Съединените щати от знаменателното споразумение между Иран и основните сили, включително Русия, което наложи строги ограничения върху ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите.

След като Тръмп се оттегли от сделката през 2018 г. и отново наложи санкции, Иран наруши и далеч надхвърли ограниченията на сделката от 2015 г. за обогатяването на уран, произвеждайки запаси, далеч надвишаващи това, което според Запада е необходимо за гражданска енергийна програма.

Западните официални лица се опасяват, че ако Иран, въпреки отричането си, се сдобие с ядрено оръжие, това би могло да застраши Израел и арабските производители на петрол от Персийския залив и да предизвика регионална надпревара във въоръжаването.

Най-четени