Тъй като американската армия насочва все повече и повече средства към Близкия изток, Иран също подготвя демонстрация на сила на фона на ескалиращото напрежение в региона, пише The National Interest.
След края на примирието между подкрепяната от Иран терористична група Хамас и Израел през януари продължава възобновяване на насилието в Червено море. Под ръководството на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, две групи самолетоносачи са разположени в Червено море, където възпирането и осуетяването на изстрелваните от хусите ракети, е от решаващо значение. Освен това военновъздушните сили изпращат няколко стратегически бомбардировача B-2 в Индо-Тихия океан, в друго предупредително съобщение, предназначено за Техеран.
В светлината на тези ходове иранският режим пусна кадри от предполагаемия си нов „ракетен град“. Отбелязвайки третото по рода си съоръжение, което ще бъде публикувано само тази година, Техеран очевидно се опитва да пренасочи своите възможности за далечни разстояния към своите американски и израелски противници.
Във видеото, публикувано от Иран, началникът на щаба на въоръжените сили генерал-майор Мохамад Хосейн Багери и командирът на въздушно-космическите сили на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) изглежда обикалят ракетното съоръжение. Докато двете фигури пътуват през масивната база, се показват редица ракети. Според анализите на видеото в града се държат ракети Emad, Haj Qassem, Ghadr H, Kheibar Shekan и Paveh.
Това не е първият път, когато Иран пуска подобна пропаганда. През февруари ВМС на IRGC дебютираха друга подземна ракетна база в крайбрежните райони на Южен Иран. Един месец преди това военноморските сили на IRGC разкриха военноморска ракетна база близо до Персийския залив само дни след като въздушно-космическите сили на страната показаха друг подземен склад за оръжия. Тъй като Техеран не разполага с модерни военноморски и въздушни способности, режимът отдавна зависи от ракетната си програма, за да демонстрира мощ. Режимът несъмнено използва своите кадри от ракетния град в опит да възпре противниците от атака.
Ракетните запаси на Техеран се увеличиха значително през последното десетилетие. Всъщност, според Вашингтонския институт за близкоизточна политика, общият арсенал от балистични ракети на режима вероятно надхвърля 3000. Освен това Техеран поддържа значителни сили за наземно нападение с крилати ракети.
Като се има предвид близостта на Иран до постигането на ядрено оръжие , притежаването на ракети, способни да носят ядрен товар, е сериозна загриженост. Когато Иран предприе директна атака срещу Израел миналата пролет, американски служители изчислиха, че е разположил най-малко 120 балистични ракети. Иранският високоскоростен ракетен флот от дронове „Шахед“ е особено заплашителен за неговите противници, тъй като тези оръжия могат да работят на по-големи разстояния. Освен това Иран притежава смъртоносен флот от крилати ракети, който е в състояние да достигне израелска територия за по-малко от петнадесет минути.
Тъй като Техеран продължава да изгражда и разширява своя ракетен флот, трябва да се изправи срещу заплашителната и враждебна реторика/поведение на режима.