„Труд“ - вестникът на българското семейство

Автор: Труд
„Труд“ - вестникът на българското семейство

Чете се по равно от жени и мъже

Аудиторията на хартиените всекидневни издания е над 2,4 млн. души.

„Труд” е вестникът на семейните и мъдрите хора. Изданието е предпочитано в областните градове и се чете най-вече от българите в средния ешелон в частния и държавния сектор, които имат добри доходи. Това показват данните на една от най-авторитетните маркетингови агенции „Прогрес консулт”. Изследването е национално представително за пълнолетните българи и е проведено през юни.

Освен това „Труд” има относително малък спад на пазарния си дял за периода от декември 2014 г. до юни 2015 г. Той е загубил 0,8% процента от четящите всекидневници (виж таблицата). Това показва, че независимо от общото свиване на пазара хората, които четат „Труд”, продължават да го правят и му остават верни.

Делът на най-тиражния в. „Телеграф”, чиято цена е само 50 стотинки и е почти двойно по-малка, отколкото на „Труд”, е спаднал с 0,9%. Обяснението на медийните наблюдатели е, че хората са готови да дават пари, и то малко повече, когато са сигурни, че срещу тях ще получат интересни материали и качествено съдържание.
Данните от изследването показват още, че половината от читателите разгръщат „Труд” веднъж-два пъти седмично, повече от една трета (38,9%) го избират за своя компания 3-4 пъти седмично, а всеки десети - купува изданието над 5 пъти седмично.
Според данните над 71% от читателите на „Труд” са омъжени или женени. Още 10% са обявили, че живеят на семейни начала с постоянен партньор. „Труд” се чете по равно от жени и мъже.

Една трета от аудиторията на вестника е в онази златна възраст, в която е натрупала достатъчно мъдрост, но жадува за още знания - между 56 и 65 г. Всеки пети читател (23,5%) на вестника е на възраст между 46 и 55 г. И напук на слуховете, че младите не четат (вестници), 4,2% от аудиторията на „Труд” са именно българи между 18 и 25 г.

Данните показват, че най-голяма част от хората, които пият кафето си с вестник „Труд”, са държавни служители (18,5%) или такива, които работят в частни фирми (26,1%). Малко над 24% са пенсионерите, а почти една десета от читателите ни се занимават с частен бизнес.

Най-голямата група (35,3%) от хората, които предпочитат новините и анализите в „Труд”, са с личен доход между 501 и 1000 лв. Всеки десети получава над това.

Близо половината (42%) от читателите ни са с висше образование. Над 40% от аудиторията на вестника е ситуирана в областните градове. Около една пета (22,7) от читателите живеят в София, а останалите са пръснати из малките градчета и селата на страната.

Съдържанието си струва парите

„Труд“ и „24 часа“ - повече от всички останали

"Труд" и "24 часа" заедно покриват огромна част от възрастовите групи, които са най-интересни за рекламодателите.

„Труд” и „24 часа” имат повече читатели от всички останали на пазара. Общият дял на аудиторията на двата вестника е 52,3% от всички хора, които четат всекидневници. Това прави 1,25 млн. верни читатели. Това показват данните на „Прогрес консулт”. Изследването е национално представително и е проведено през юни. Според него аудиторията на хартиените всекидневни издания е над 2,4 млн. души, коeто e половината от пълнолетните българи.

Като се има предвид, че тези издания имат и най-високата цена за брой в сравнение с останалите всекидневници, очевидно е, че техният голям общ пазарен дял е признание на читателите за това, че цената „си струва” съдържанието, което получават, коментират от „Прогрес консулт”.

„24 часа” е всекидневникът с най-голям дял аудитория на възраст до 45 г. Това са 44,3% от неговите читатели, докато за останалите са 35,5%. В същото време 52,5% от читателите на вестник „Труд” са в следващия възрастов диапазон - между 46 и 65 г. Така реално двата вестника покриват огромна част от двете основни възрастови групи, които са най-интересни за рекламодателите.

Отличник

„Жълт Труд“ в челната четворка при седмичниците

Пазарният дял на „Жълт Труд” през юни е бил 7,6% от аудиторията, която чете седмични вестници. С това седмичният вестник под марката на „Труд” се нарежда в челната четворка заедно с „Уикенд”, „Трета възраст” и „Шоу”. Това показва проучване на агенция „Прогрес консулт”, проведено през юни. То е представително за пълнолетното население на страната.

Според данните 1,9% от всички българи четат семейния вестник, като по-голяма аудитория имат само споменатите три седмичника. Две трети от хората (61,9%) споделят, че четат 2-3 пъти месечно „Жълт Труд”. Вярната аудитория, която дава всеки месец 4 пъти по 1 лв. за седмичника, са 19%, показват данните от изследването.

Аудиторията на „Жълт Труд” е почти по равно разпределена между двата пола, макар че лек превес имат дамите. Точно 55% от хората, избрали да разберат последните интересни истории на звездите или да си запишат най-новите готварски рецепти именно от „Жълт Труд”, са жени. Всеки трети е на възраст между 56 и 65 г. Една пета от читателите на „Жълт Труд” са във възрастовата група между 26 и 35 г. и още толкова - между 46 и 55 г. Според данните от проучването 40% от почитателите на „Жълт Труд” живеят в малък град, а още почти една трета са в селата. Останалата част е по равно разделена в София и в областните средища. Най-голяма част от аудиторията на седмичника са служители в частни или държавни фирми. Те представляват половината от всичките му читатели. Всеки десети пък е със свободна професия. Данните показват, че от българите, които се забавляват с четивата в „Жълт Труд”, всеки трети е с доходи между 501 и 1000 лв., и още толкова - с доходи между 301 и 500 лв.

Аудиторията се свива, но всеки втори чете

Аудиторията се свива, но всеки втори продължава да следи, дори и спорадично, някакъв всекидневник. Това са 40% от жените и 48% от мъжете, показват данните на „Прогрес консулт“ от представително изследване, проведено през юни.
Най-много от четящите са във възрастовата група между 56 и 65 г. - над 52% от тях включват в дневния си режим и прегледа на печата. Същото правят и над 48% от българите между 36 и 55 г., показват още данните. Една трета от младежите между 18 и 25 г. се осведомяват за новините от вестника.

Най-много от хората, които разчитат на всекидневиците, за да научат какво е станало у нас и по света, живеят в София - 57,1%. Следват ги тези, които са в областните градове, малките градчета и селата.

Основната група читатели на всекидневници са бизнесмени. Според данните над 67% от тях „прелитат“ над страниците с новини и анализи сутрин. Печатът се чете масово и от служителите в държавните учреждения или частните фирми - правят го над половината от хората, които работят там. Любопитно е, че над 85% от хората с личен доход над 2000 лв. са сред лоялните читатели на всекидневниците. Такива са и над половината от българите с доходи между 501 и 1000 лв.

Предпочитан все още на хартия

С навлизането на интернет във всекидневието много българи четат не самите хартиени вестници, а техните сайтове. „Труд”, както и повечето национални вестници, качва безплатно онлайн съдържанието на хартиения си брой. Независимо от свободния достъп, читателите на хартиеното издание са с изразено предпочитание.

12,6% от читателите ни четат вестника в нета на www.trud.bg, сочи проучването. Останалите или го купуват лично, или го вземат от някого, който го е купил.
Въпреки тези резултати посещенията на сайта ни бележат непрекъснат ръст. От 13 август м.г. до 13 август т.г. сайтът ни е бил посетен от 5,6 млн. уникални читатели, сочат данните на Google Analytics. Най-много извън България ни четат в САЩ, но сайтът ни е бил посетен от 218 държави и територии. За предходната година сме спечелили дори по един читател от Бутан, Вануату и цели трима в Свазиленд. Вероятно става дума за българи, посетили тези държави.

Най-четени