Defence Express: Северна Корея експериментира с ракета KN-23, изстрелвана от влак през 2021 г., може ли Русия да опита същото в Украйна? (ВИДЕО)

Defence Express: Северна Корея експериментира с ракета KN-23, изстрелвана от влак през 2021 г., може ли Русия да опита същото в Украйна? (ВИДЕО)

Преди няколко години Северна Корея тества необичайна пускова установка за своята тактическа балистична ракета KN-23, която по същество е копие на руския Искандер, така че има смисъл да я припомним сега

Русия и Северна Корея разширяват военното сътрудничество, главно чрез споразумения, враждебни към Украйна. В този контекст всяка информация за военните възможности на Северна Корея, особено за ракетните й системи, става все по-ценна, пише Defence Express.

Имайки това предвид, трябва да обърнем внимание на един епизод от есента на 2021 г., когато Северна Корея се опита да изстреля балистична ракета KN-23 от железопътен влак.

За да бъдем по-конкретни, на 15 септември 2021 г. западните медии съобщиха, че Северна Корея е изпитала мобилна ракетна установка на железопътно шаси, изстрелвайки две балистични ракети KN-23 на заявено разстояние от 800 километра.

Видеозапис от изстрелването потвърди конфигурацията на влака с ракети: локомотив, един вагон със системите за изстрелване и друг вагон вероятно за техническа поддръжка, всички маскирани като обикновен товарен влак.

Севернокорейската пропаганда нарече тази система "ракетен полк", но не предостави повече технически подробности.

Странно, но след този тест през 2021 г. нямаше допълнителни доклади за разработването на тази релсова система за изстрелване.

Не е изненадващо, че севернокорейският ракетен влак беше сравнен с железопътния комплекс RT-23 от съветската епоха, известен също като BZhRK по време на Студената война. Влакът е превозвал междуконтинентални балистични ракети RS-22 (SS-24). Тези съветски железопътни пускови установки бяха наследени от Русия, но всички бяха изтеглени от употреба до 2005 г.

Накратко, основното предимство на RT-23 е неговата стелтност, но недостатъкът е неговата мобилност, ограничена до определени железопътни маршрути. Интересното е, че през 2017 г. Русия обяви планове за разработване на нова система, базирана на влак, наречена Barguzin, предназначена да носи междуконтиненталните балистични ракети Yars, но този проект така и не беше реализиран.

Вероятно Северна Корея е прекратила проекта за ракетен влак KN-23 поради подобни причини: ограничената мобилност на такава система. Не трябва обаче да изключваме възможността Северна Корея да преразгледа концепцията в бъдеще.

Що се отнася до Русия, концепцията „ракета + влак“ е била наблюдавана само по време на рутинното транспортиране на ракети до местата за разполагане, където те са били предавани на колесни системи за изстрелване. Например в началото на 2022 г., точно преди нахлуването в Украйна, Русия транспортира балистични ракети с малък обсег на действие „Искандер“ до Беларус във вагони, първоначално проектирани да превозват въглища.

Въпреки това не можем да отхвърлим възможността Русия в крайна сметка да възприеме подхода на Северна Корея, оборудвайки влакове с ракетни установки, за да маскира системи като Искандер като редовни товарни влакове.

Най-четени