Доналд Тръмп се чувства приемник на посланията на Берголио за мирна външна политика
Надежди, че и Зеленски ще бъде поразен от въжделенията за мир на покойния Свети отец
Точно преди седмица - миналия петък, оптимистите сред политическите касандри в Западна Европа вещаеха, че някъде до края на юни САЩ и ЕС ще седнат на масата за преговори, за да пресекат в зародиш задаващата се търговската война между тях.
Това беше основният положителен резултат от съгласуваната с Брюксел мисия от предишния ден в Белия дом на премиерка на Италия Джорджа Мелони, която бе поканила домакина си Доналд Тръмп да u гостува възможно най-скоро в Рим. И президентът на САЩ бе приел предложението u, плюс уговорката по време на визитата във Вечния град той да се срещне с шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. С която да обсъдят въпроса как да кажат сбогом на митата и на другите търговско-стопански оръжия, раздрънкани напоследък от двете страни на Атлантика.
Появиха се обаче себични европейски политици и държавници, като например президент на Франция Еманюел Макрон или премиера на Испания Педро Санчес, които раздразнени от активността и най-вече от авторитета на Мелони пред Вашингтон, обявиха, че подобни сложни теми не трябвало да се обсъждат в Рим, а в Брюксел и то с участието на основни играчи в ЕС като тях двамата.
И тогава се случи първото чудо на предалия Богу дух папа Франциск - само ден след смъртта му в понеделник световните агенции разнесоха новината, че Доналд Тръмп ще пристигне в Рим за неговото погребение и ще се срещне най-вероятно веднага с Урсула фон дер Лайен и нейния екип. За да очертаят, разбира се, пътя за постепенно изглаждане на нежеланите от никого остри стопански търкания и за евентуалното създаване в обозримото бъдеще на нещо като безмитна зона или като общ пазар между САЩ и ЕС.
Приживе папа Франциск бе първият, който призова за диалог между воюващите страни и изпрати посланици на добра воля, както в Москва, така и в Киев. На снимката - кардинал Матео Зупи (който е спряган за възможен нов папа) - пратеник на Ватикана за войната в Украйна, на среща в Москва през октомври 2014 г. с руския външен министър Сергей Лавров.
И всичко това ще стане цели два месеца преди очертания в надеждите на политическите касандри оптимистичен срок за начало на взаимноизгоден диалог между Брюксел и Вашингтон.
Но за истинско чудо може да бъде взето и самото присъствие на Доналд Тръмп на погребението на папа Франциск утре. По простата причина, че това се случва, след като дълго време президентът на САЩ бе смятан за опонент и дори за враг на споминалия се Свети отец, заради прегрънатите от него каузи на мигрантите, на ЛГБТ-общностите, за по-голямата роля на жените в католическата църква и т. н. Значи Тръмп, така да се каже, като добър християнин опрощава греховете, според него, на Франциск и ще го засвидетелства, преклонявайки глава пред тленните му останки.
Но подобно разсъждение не обяснява защо веднага след като научи за смъртта на Франциск, Тръмп възвелича на всеослушание опонента си, обявявайки го за „прекрасна личност и свят човек“? Отговорът на въпроса изглежда труден, но на практика е от лесен, по-лесен, стига човек да се вгледа в прегърнатата и от двамата кауза на мира и постигането му между воюващи страни единствено чрез активна дипломация.
Приживе папа Франциск бе първият, който се обяви срещу безпардонната конфронтация с Москва на бившия американски президент Джо Байдън в началото на руско-украинския конфликт. Той бе и първият, който призова за диалог между воюващите страни и изпрати посланици на добра воля, както в руската столица, така и в Киев. Не бе ласкав Хорхе Марио Берголио и към милитаристичните напъни на НАТО в Европа и навсякъде по света. И кой превърна помислите му за мир в действаща практика - ами Доналд Тръмп, който може спокойно да бъде посочен като приемник и изпълнител на посланията на Франциск за мирна външна политика.
Помислите на папа Франциск за мир и посланията му за мирна външна политика бяха превърнати в действаща практика от Доналд Тръмп.
Но в Рим президентът на САЩ ще се срещне и с твърде опърничавия напоследък, според него, президент на Украйна Володимир Зеленски. И със сигурност ще му повтори на ушенце онова, което каза на всеослушание преди няколко дни - ако не приеме мирните условия на САЩ сега, той рискува да загуби скоро цялата си страна. Очебиеща реалност, която прозорлив актьор на международната сцена като Зеленски би трябвало да приеме, стига да не е приклещен от неизвестни и подложили го на неумолим рекет сили.
А ако даде Господ президентът на Украйна да се съгласи около саркофага на Франциск на тръмповия мир - това ще бъде още едно чудо, сътворено от вече мъртвия папа-аржентинец.
Казват, че човек, отдал живота си на Господ-Бог, може да бъде калесан за светец, стига да извърши приживе едно-две истински чудеса. Тези на Хорхе Марио Берголио, тепърва ще се търсят и доказват, като „мрежата“ вече се пълни с предположения. Но може би за окичването му с ореола на светец са достатъчни и чудесата, сътворени на бърза ръка от Франциск в отвъдното?!