Отпуснатите заеми за над половин милион лева нараснаха с 68%
Заемите за над 100 хил. лв. с 45% ръст
Изключително голям интерес има към покупката на скъпи имоти, става ясно от данните на БНБ. Отпуснатите от банките заеми за домакинства за суми между 500 хил. лв. и 1 млн. лв. нарастват с рекордните 68,6% за година и достигат 2654 броя.
Преобладаващата част от тези заеми са за покупка на луксозни имоти. Разбира се, част от кредитите може да са за покупка на скъп автомобил или едноличен търговец е взел заем, за да разшири бизнеса си. Но при отпускането на такива заеми на граждани банките най-често също искат като залог недвижим имот.
Средният размер на кредитите за суми между половин и един милион лева е 635 хил. лв., което е над 324 хил. евро, показват последните данни на БНБ. За такава сума плюс задължителното самоучастие може да бъде купен луксозен апартамент в центъра на София. Лихвите по ипотечните заеми са изключително ниски и месечната вноска за обслужването на такъв кредит е около 2600 лв., ако е взет за максимално разрешения от БНБ срок от 30 години. За човек, който работи на ръководна позиция в голяма фирма или има собствен бизнес, не е проблем изплащането на такъв кредит.
Преобладаващата част от сделките с луксозни имоти стават с пари в брой. Повечето хора, които търсят луксозен дом, имат достатъчно налични пари и не се нуждаят от заем. Най-често хората искат по-голям дом в по-хубав район. Някои от апартамент се местят в къща. А целта е да си осигурят по-висок стандарт на живот. Има и хора, които купуват луксозни имоти, за да инвестират парите си. Най-често те вече имат няколко имота, но добавянето на още един винаги е добро решение, стига човек да може да си го позволи финансово.
Данните на БНБ показват, че има голям ръст и при покупките на скъпи апартаменти и къщи и с кредит. Банките са отпуснали 289 заема на граждани за над 1 млн. лв. Преобладаващата част от тези кредити също са за покупка на имоти. В рамките на година тези заеми са нараснали с близо 53 на сто, или със 100 броя.
Много голямо увеличените има и при по-малките банкови кредитите, които са в достатъчно голям размер за покупката на просторно жилище в София. Заемите за суми между 250 хил. лв. и 500 хил. лв. за година нарастват с 53,7 на сто, показват данни на Централната банка. Тези заеми са 17 472 броя, като за година нарастват с над 6100 броя.
При заемите за домакинства за суми между 100 хил. лв. и 250 хил. лв. също има много голям ръст. В рамките на година те нарастват с 22,4%, или с близо 14 500 броя и вече надминават 79 хил. броя. Най-често тези заеми също са за покупка на жилища.
При по-малките кредити ръстът за година е значително по-скромен, а при заемите за суми до 1000 лв. дори има спад. При спеша необходимост от малки суми хората ползват кредитни карти и услугите на фирми за бързи кредити. Но въпреки това в страната има над 1,19 млн. банкови кредити за суми под 1000 лв.
Ако погледнем не броя на кредитите, а размерът на отпуснатите от банките суми, се оказва че заемите за суми между 100 хил. лв. и 250 хил. лв. имат най-голям дял от кредитирането в страната. Чрез тези заеми банките са отпуснали на домакинствата над 12,2 млрд. лв., което е над 27% от всички заеми за домакинствата. В рамките на година общият обем на тези заеми е нараснал с над 2,4 млрд. лв. Но заемите за по-скъпи жилища в размер между 250 хил. лв. и 500 хил. лв. имат все по-голям дял от банковото кредитиране. За година обемът на тези кредити е нараснал с над 2 млрд. лв., показват данните на БНБ. Общият брой на банковите кредити за суми над 100 хил. лв. за година е нараснал с над 45 на сто.
От данните на БНБ става ясно, че хората взимат все по-големи кредити. От една страна това се дължи на увеличението на доходите, което позволява на домакинствата да изплащат по-големи кредити. Наред с това хората искат да живеят във все по-голям дом, а цените на имотите нарастват, което води до необходимост от взимане на по-големи кредити.
Неофициално най-скъпата сделка за 2024 г. е за 8 млн. евро
Къща за 4,5 млн. евро
„Къщата с ягодите“ беше продадена през миналата година.
Над 120 жилищни имота с цена над 1 млн. евро продават в страната, като повечето са в района на София, показват данни на компания за луксозни имоти. Сред наличните оферти на пазара са както просторни апартаменти, така и мезонети, пентхауси и самостоятелни къщи.
Най-скъпият имот, продаден през миналата година на българския пазар, е „Къщата с ягодите“ на ул. „Сан Стефано“ №6 в столицата. Официално цена на сделката не беше обявена, но според различни източници е 8 млн. евро. Друг скъп имот, продаден през миналата година, е къща в полите на Витоша за 2,7 млн. евро.
В момента един от най-скъпите жилищни имоти за продажба в района на София е имение с цена 4,5 млн. евро. То се намира в квартал Драгалевци, разположено е върху парцел с площ от 7900 кв.м и има 6 спални и 6 бани. Имотът разполага с вътрешен басейн с размери 4 на 15 метра, гараж за 6 автомобила и външни паркоместа.
В сектора на луксозните имоти има значителен ръст на сделките за имоти с цена над 600 хил. евро. Най-предпочитаните луксозни имоти в София са в района на Докторската градина, в южните столични квартали и в полите на Витоша.
Обикновено една сделка в този премиум клас отнема между 8 и 12 месеца, но може да продължи и повече.
В момента продават луксозна резиденция в квартал Бояна за 3,5 млн. евро. Къща със застроена площ от 500 кв. метра в района на Бистрица е пусната за продажба с цена 3,4 млн. евро. Тя им фитнес зала и винарна. За същата цена продават и къща близо столичния до бул. „Васил Левски“. Тя е с 10 спални, 5 бани, асансьор и гараж за 8 автомобила. За продажба е пусната и къща в централната част на столицата с двор и зимна градина за 4,2 млн. евро.
Сред луксозните имоти за продажба е апартамент в квартал Бояна, с разгъната застроена площ от над 693 кв.м и 200 квадрата двор. Апартаментът е с 5 спални, 4 бани, два гаража и собствен фитнес, а цената му е 3,398 млн. евро.
Къщи за над 1 млн. евро продават и край морето в района около Варна, като някои от тях са ново строителство на шпакловка и замазка.
В „Изток“, „Изгрев“ и „Иван Вазов“ цените са над 3500 евро за квадрат
Близо 2800 евро за кв.м в центъра
В редица квартали на София цените на имотите значително поскъпнаха.
Жилищните имоти в някои столични квартали поскъпнаха с над 25 на сто за година, показват данни на сайт за недвижими имоти. Причината за това е, че пазарът на имоти е изключително динамичен. А текущите цени до голяма степен зависят и от предлаганите имоти.
Най-голямо е поскъпването на имотите в кварталите „Надежда 4“ и „Иван Вазов“. Причината за рязкото поскъпване в „Надежда 4“ са по-ниските цени на апартаментите преди година, които вече са достигнали нивата в по-предпочитани квартали. „Иван Вазов“ пък е сред най-желаните от купувачите квартали, което води до покачване на цените. В края на миналата година средната цена на предлаганите тристайни жилища в „Надежда 4“ е малко под 2000 евро за кв. м, което е увеличение с 44 на сто за година. В квартал „Иван Вазов“ поскъпването за година е с над 43 на сто до близо 3890 евро на кв.м.
В квартал „Обеля 2“ тристайните жилищата са поскъпнали с 40 на сто за година до средна цена от 1800 евро за квадрат. Сред кварталите със значително поскъпване на имотите са „Дървеница“ (+36,3%), „Бъкстон“ (+35,1%), „Дружба“ (+31,8%), „Младост 1“ (+31,4%), Редута (30,7%), „Свобода“ (+29,6%), „Люлин 3“ (+28,5%) и „Люлин 8“ (+26,4%). Тези данни се дължат на основно на новото строителство. При излизане на пазара на нови сгради с добро качество цените на продаваните апартаменти са по-високи, което повишава средните цени на предлаганите имоти в квартала.
В кварталите „Изгрев“ „Иван Вазов“ и „Изток“ цените на апартаментите традиционно са много високи. В „Изток“ средната цена на предлаганите тристайни жилища е над 3500 евро на квадрат, а в „Иван Вазов“ и „Изгрев“ средните цени са над 3800 евро на кв. метър.
В Пловдив скъпо е в „Младежки хълм“
Над 2200 евро за квадрат в центъра на Бургас
Варна е на второ място след столицата по цени на апартаментите.
Във Варна най-скъпи са апартаментите в квартал „Гръцка махала“, показват данни на сайт за недвижими имоти. Средните цени на двустайните апартаменти там към края на миналата година са над 3000 евро за квадрат и се доближават до стойността на жилищата в столични квартали като „Яворов“ и „Оборище“.
Във варненските квартали „Генералите“ и „Морска градина“ средните цени на двустайните апартаменти са над 2900 евро за кв. метър. Скъпи са и жилищата в района на Автогарата и „Зимно кино Тракия“. Средните цени на двустайните там са над 2500 евро за квадрат и доближават средната цена на тристайните жилища в столичния квартал „Хладилника“.
В Бургас най-скъпи са апартаментите в квартал „Зорница“, където средните цени са над 2400 евро за квадрат. В квартал „Лазур“ цените са над 2300 евро за кв. метър, а в централната част на града са над 2200 евро за квадрат.
В Пловдив най-високи са средните цени на жилищата в квартал „Младежки хълм“ - малко над 2000 евро за квадрат. В центъра на града цената на двустайните апартаменти е средно малко над 1600 евро за кв. метър.