Производителите въобще не бяха поискаха актуализиране на цените от януари
Потреблението се е увеличило
Изпълнителната власт взе на ръчно управление цената на тока за домакинствата и започна да ни пържи с рязкото поскъпване, което влезе в сила от 1 януари. Решението на министъра на енергетиката Владимир Малинов повишеното потребление на ток от домакинствата да бъде осигурено чрез скъпа електроенергия от “ТЕЦ Марица изток 2” ще струва 70 млн. лв., добавени в сметките на битовите потребители, показват изчисления на “Труд news”.
От 1 януари токът за домакинствата поскъпна средно с 8,42% с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Но интересното е, че това повишение не е резултат от поискано увеличение от страна на производителите на електроенергия, а е резултат на често политическо решение от страна на министъра на енергетиката в служебното правителство Владимир Малинов.
Потреблението на ток от домакинствата през последните месеци е по-голямо от прогнозата, използвана при определяне на цените на тока за бита от 1 юли 2024 г., констатират от КЕВР. Това налага да бъдат увеличени количествата електроенергия, купувани от НЕК и използвани при формирането на микса от източници на ток, продаван на крайните битови потребители. От този микс зависи цената на тока за бита, защото цените на електроенергията на различните производители са различни. Най-ниска е себестойността на тока, произвеждан от АЕЦ “Козлодуй”, което дава възможност атомната електроцентрала да продава част от произведената от нея електроенергия за битовите потребители на значително по-ниска цена спрямо останалите производители. За ценовия период от 30 юни 2024 г. до 30 юни 2025 г. цената на тока от АЕЦ “Козлодуй” за бита е определена на 65,47 лв./MWh. И тази цена не е променена от 1 януари 2025 г. Токът от държавната “ТЕЦ Марица изток 2” е продаван на бита за 200,52 лв. за мегаватчас, което е над три пъти повече от цената от АЕЦ.
След като става ясно, че потреблението на ток от домакинствата е по-голямо от прогнозите, министърът на енергетиката Владимир Малинов променя количеството електроенергия за бита от различните производители. В решението за цените на тока за бита от 1 юли 2024 г. количеството електроенергия, която трябва да бъде изкупена от “ТЕЦ Марица изток 2” в рамките на една година до 30 юни 2025 г., е 2 628 000 MWh, а с решение на министър Малинов това количество е увеличено с 20 на сто до 3 155 000 MWh. Същевременно най-евтиният ток от АЕЦ “Козлодуй” за бита от 5 431 200 MWh за година е увеличен със 7,4% до 5 831 200 MWh.
Благодарение на рязкото увеличение на количеството електроенергия за домакинствата от “ТЕЦ Марица изток 2” битовите потребители ще платят чрез сметките си за ток над 70 млн. лв. повече, отколкото ако цялото необходимо допълнително количество беше осигурено от АЕЦ “Козлодуй”. Годишното производство на електроенергия от АЕЦ “Козлодуй” през всяка от последните над 20 години е над 15 000 000 MWh. С решението на министъра за битовите потребители ще бъдат само 38,8% от производството на евтин ток от АЕЦ “Козлодуй”, а останалите количества, произведени от електроцентралата, ще бъдат продадени на свободния пазар на ток на значително по-високи цени. Реализираната печалба от АЕЦ “Козлодуй” е предвидено да влезе изцяло в държавния бюджет.
За 2025 г. остават компенсациите
Слагат праг от 180 лв. за мегаватчас
Министърът на енергетиката Владимир Малинов лансира идеята бизнесът да бъде изваден от свободния пазар на ток.
Бизнесът да бъде изваден от свободния пазар на ток и реално да мине на регулиран с максимална цена, определена от Министерски съвет. Около тази идея се обединиха министърът на енергетиката Владимир Малинов, работодателски и синдикални организации през последните дни в рамките на разговорите за запазване на компенсациите за бизнеса за високите цени на тока и през 2025 г. Същевременно за гражданите вече е записано в закон, че от 1 януари 2026 г. излизат на свободния пазар на електроенергия, което може да доведе до увеличение на сметките за ток до 10 пъти.
“Необходим е постоянен механизъм за компенсации за бизнеса, който да се активира автоматично при достигане на цени на електроенергията над определен праг”. Това заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на среща с Асоциацията на организациите на работодателите в България. През последните години със закона за бюджета решават фирмите да не плащат пазарна цена, а да има таван - ако пазарната цена е по-висока от прага, да получават компенсации. Но от думите на министър Малинов става ясно, че идеята е това да стане постоянна мярка, а не временна.
За миналата година таванът на цената на тока за бизнеса беше 180 лв. за мегаватчас. Вероятно същият ще бъде поставен и за настоящата година след като прилагането на мярката стане възможно с приемането на удължителния закон за бюджета. Същевременно дневната цена на тока за домакинствата е около 160 лв. за мегаватчас без ДДС и таксите за пренос и достъп. Оказва се, че фиксираната цена за бита е близо до прага за бизнеса, а има моменти, в които фирмите също плащат по-ниски цени.
Цената в Швеция е 30 лева за мегаватчас
Преходен период от 6 месеца
Схемата за компенсации за домакинствата е предвидено да действа само шест месеца, а от бизнеса искат компенсациите за тях да станат постоянни.
От 1 юли 2025 г. трябва да стартират компенсациите за високите цени на тока и за бита. В Закона за енергетиката е предвидено още от средата на тази година ЕРП-та да купуват ток за бита на пазарни цени, но да го продават по фиксирани, като за разликата ще получават компенсации - нещо като компенсациите за скъпия ток за бизнеса. Но е предвидено тези компенсации да продължат само половин година и от 1 януари 2026 г. домакинствата да излязат на свободния пазар на ток.
“Цената на тока в Швеция днес е 30 лв. за мегаватчас, у нас е близо 300 лв., а сме на един общ пазар. Очевидно имаме проблеми тук, в Югоизточна Европа, за които е добре правителството да търси и компенсиране на европейско равнище”. Това заяви пред БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) във връзка с високите цени на електроенергията в България.
Високите цени на тока не са само проблем за бизнеса, а и за гражданите в България. В Швеция средната заплата е 3718,3 евро, а в България е 1125,3 евро, показват последните данни на Евростат. Заплатите в България са близо три пъти по-ниски, отколкото в Швеция, а гражданите (също както и фирмите) живеят на един общ пазар и никой не ги пита откъде са при резервиране на хотел в Гърция през лятото или при покупка на автомобили. А някои основни храни в България дори са по-скъпи, отколкото в страни като Германия и Франция.
Ден по-рано Васил Велев обясни, че е необходимо да бъде подготвена подходяща норма за пазара на ток, която да даде предвидимост за бизнеса. “Трайното решение е промяна на дизайна на пазара. Това е особен вид стока и тя не може да се подчинява на принципите на борсовата търговия на акции или на плодове и зеленчуци. Докато се реши глобално за Европейския съюз този въпрос, държавите в ЕС се спасяват поединично. Пазарът на електроенергия в ЕС е с първоначално сбъркан дизайн”, заяви Васил Велев.
Средната цена е 295 лв.\мегаватчас
Четири пъти повече от сегашната цена
Вечер борсовата цена на тока е най-висока.
514 лв. за мегаватчас е борсовата цена на тока на сегмента “Дена напред” за 14 януари в часовия диапазон от 17 до 18 часа. Това е близо четири пъти повече от сегашната цена на тока за бита от 138 лв. за мегаватчас без таксите за достъп и пренос (дневната цена е 160 лв., а нощната е около 74 лв. за мегаватчас). Традиционно във вечерните часове на деня, когато хората се прибират по домовете си и пускат климатици, печки, крушки и телевизори потреблението на ток е голямо и цената на борсата нараства. Имало е и дни с вечерни цени на тока над 1300 лв. за мегаватчас, което е 10 пъти повече от сегашната средна цена за домакинствата, след увеличението от 1 януари.
Средната борсова цена на тока за 14 януари е 295,88 лв. за мегаватчас. Най-ниска е цената в часовия диапазон от 3 до 4 часа сутринта - 196,80 лв. за мегаватчас. Най-скъп е вечерният ток от 17 до 20 часа, а след това по цени е часовият диапазон от 7 до 9 часа сутринта, когато хората стават за работа и пускат домакинските електроуреди.
Излизането на свободния пазар на ток за битовите потребители ще бъде свързано с поставянето на умни електромери, които отчитат потреблението на ток в реално време. Работещите хора потребяват електроенергия предимно рано сутрин и вечер след работа, когато цените са най-високи. В Закона за енергетиката вече е записано, че при излизане на домакинствата на свободния пазар на ток доставчиците на електроенергия трябва да предложат не само борсови цени, а и едногодишни договори с фиксирани цени. Но какви ще бъдат тези цени ще решава всяко ЕРП и цените може да са толкова високи, че домакинствата да предпочетат борсовите - така ще имат надежда, че някой месец сметките им за ток може и да са по-малки. Бизнесът и в момента иска да сключи дългосрочни договори за електроенергия на по-ниски цени, но не успява, въпреки че някои предприятия потребяват огромни количества електрическа енергия.
Компенсации за всички компании
За хората правилата са различни
Компенсациите за небитовите потребители са жизнено необходими, заявяват работодателските организации.
Сегашните равнища на цените на електроенергията за небитови потребители са непосилни за повечето предприятия, гласи съвместно съобщение на Асоциацията на организациите на работодателите в България и синдикалните организации. Цените са следствие на редица фактори, като: грешния дизайн на европейски енергиен пазар, липсата на свързаност на енергийните мрежи, императивите на Европейската зелена сделка и други.
“Компенсациите са жизнено необходими, за да поправят недъзите на европейския енергиен пазар и да възстановят нарушената поради това конкурентоспособност на българските предприятия и особено на реалния сектор. Без компенсации, над 600 хил. небитови абонати са подложени на ценови шок - не само големите и средните промишлените предприятия, а и малкият бизнес”, заявяват работодатели и синдикати. И това е така, но същевременно планът за излизане на домакинствата на свободния пазар на ток не се променя. В парламента от някои партии има предложение за отлагане излизането на домакинствата на свободния пазар, но няма предложение за въвеждане на постоянен механизъм, при които всички домакинства да плащат предвидими цени с определен таван, какъвто режим се прилага за бизнеса. Има идея да има помощи само за енергийно бедните домакинства, но подкрепа за тока получават всички фирми, независимо от печалбата им.