Пенсиите на мъжете 260 лв. по-високи

Пенсиите на мъжете 260 лв. по-високи

Над 84 хил. души взимат пенсии в размер над 2000 лв.

В София пенсионерите получават средно над 1000 лв. на месец

423 хил. взимат до 580 лв.

Пенсиите на мъжете са с 260 лв. по-високи от тези на жените, показват данните на НОИ за януари. Средният размер на пенсиите на мъжете през първия месец от новата 2025 г. е 990 лв., а на жените е 730 лв. Оказва се, че средната пенсия на мъжете е по-голяма от новата минимална работна заплата след плащане на данъци и осигуровки. От януари минималната заплата за фирмите в страната е 1077 лв., което след налози е 835,74 лв.

Най-високи пенсии взимат жителите на София - средно 1040 лв., показват данните на НОИ. Причината за това е, че в София са министерствата, централите на банките, на пенсионните фондове и на много големи фирми. Заплатите в столицата са най-високи, затова и пенсиите са най-големи. Пенсиите на мъжете в София са средно 1233 лв., а на жените - 915 лв.

Причините за по-големите пенсии на мъжете са много. Често мъжете работят в сфери, където възнагражденията са по-високи. Освен това жените по-често се грижат за малки деца или за член от семейството, което пречи на кариерата и на трудовия им стаж. От съществено значение е, че изискваният трудов стаж за пенсиониране на мъжете е по-дълъг, отколкото на жените, което осигурява и по-високи пенсии.

На второ място по най-високи пенсии са жителите на Бургас с 927 лв. на месец. Пенсиите на мъжете в Бургас са средно 1140 лв., а на жените са 777 лв. В Бургас има рафинерия и пристанище, където дават високи заплати, което води до изплащане и на големи пенсии на много хора. На трето място по размер на изплащаните пенсии е Перник със средна сума малко над 900 лв. Мъжете там взимат средно по 1118 лв., а жените по 746 лв. Перник е близо до София. Много от жителите на Перник работят в столицата, взимат високи заплати и съответно големи пенсии.

Топ 5 на областите с най-високи пенсии се допълва от Варна и Стара Загора, където пенсиите са много близки по размер. Във Варна средният размер на пенсиите е 888 лв., а в Стара Загора е 887 лв., показват данните на НОИ. Сравнително високи пенсии взимат и в София-област (861 лв.), Кюстендил (869 лв.) и Враца (834 лв.).

В страната има малко над 84 хил. души, които могат да се похвалят, че взимат пенсии над 2000 лв. От тях над 65 хил. са мъже, а само 19 хил. са жени. Сред групите от хора с по-малки пенсии броят на жените е много по голям. Например пенсии до минималната пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. взимат над 423 хил. души. От тях 171 хил. са мъже, а 252 хил. са жени.

Формулата за ежегодна индексация води до изоставане на пенсиите

Намаляват пенсиите до 44% от заплатите

До 25% по-малко, ако сте осигурени и в частен фонд

Ясно е, че младите хора няма да могат да взимат големи пенсии.

Младите хора отсега трябва да са наясно, че няма да взимат високи пенсии на старини. Това става ясно от дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (добил известност като Сребърния фонд), която преди дни беше одобрена от Министерски съвет.

Последните данни показват, че средната държавна пенсия за трудова дейност е 55% от средния брутен осигурителен доход. В резултат на проведените политики по отношение на размера на пенсиите, през следващите няколко години това съотношение, наричано брутен коефициент на заместване на дохода, се очаква да надхвърли 56%. Но в дългосрочен план средната стойност на коефициента на заместване на дохода ще намалее до 43-44%, пише в анализа за Сребърния фонд. Тоест пенсиите, изплащани от държавното обществено осигуряване ще бъдат доста под половината от средния осигурителен доход за страната. Върху този процес най-съществено влияние оказват три фактора. Първият е включването на осигурителния доход за цялата трудова кариера при изчисляване размера на пенсията за хората, които са започнали трудовата си дейност след 1999 г. Вторият фактор е използването на “швейцарското правило” за ежегодно осъвременяване на пенсиите с 50% от нарастването на осигурителния доход и с 50% от инфлацията през предходната календарна година. В добри за икономиката години ръстът на доходите е по-голям от инфлацията. Така нарастването на пенсиите е по-малко от увеличението на средния осигурителен доход. Ежегодно старите пенсии изостават от текущото ниво на доходите в страната и това е заложено в самата формула за индексирането им.

Третият фактор за понижаване на държавната пенсия спрямо заплатите е намалението на държавната пенсия на хора, които са осигурени и в частен фонд. За хората, които се пенсионират през настоящата година, държавната пенсия се намалява с около 11 на сто, ако взимат и втора пенсия от частен фонд. Този процент ще нараства, достигайки до около 20% до 2040 г. и 25% до 2052 г., тъй като целият стаж на хората ще обхваща период на осигуряване и в частен фонд.

Сред най-застаряващите нации сме

Ще живеем 10 години повече

Всеки трети ще бъди над 65 г.

Всеки трети човек в страната ще бъде над 65 години.

Продължителността на живота ще нарасне с близо 10 години, става ясно от дългосрочната инвестиционна политика на Сребърния фонд, която е приета от правителството. България е една от най-бързо застаряващите държави в ЕС поради ниската раждаемост и нарастващата продължителност на живота.

Според прогноза на Евростат населението на България ще намалее до 5,3 млн. души през 2070 г. В същото време средната продължителност на живота, която през 2023 г. е била 71,1 години за мъжете и 78,2 години за жените, се очаква да се увеличи до 82,8 години за мъжете и 87,7 години за жените през 2070 г.

Възрастовата структура на населението ще се промени значително през следващите десетилетия поради раждаемостта, продължителността на живота и миграционните потоци. Прогнозите са, че населението в трудоспособна възраст (15-64 години) ще намалее спрямо общото население и докато през 2023 г. хората в трудоспособна възраст са 63,6% от населението, през 2070 г. техният дял ще спадне до 56%. От друга страна, делът в общото население на възрастовите групи над 65 години се очаква да нарасне от около 21% през 2023 г. до 31% през 2070 г.