Целта на съветските учени е да превърнат най-северните райони в тропически оазис
Язовир през Беринговия проток би унищожил целия свят
Мост, свързващ Азия и Америка, Чукотка и Аляска, път от Лондон до Ню Йорк. Високоскоростни влакове от Европа до САЩ. Плюс мек климат в Камчатка и Далечния изток и още много други неща. Не е ли приказно? Всичко това би било реалност, ако СССР беше построил язовир през Беринговия проток. И слава Богу, че не го направи!
В средата на 50-те години на миналия век съветският учен Пьотър Михайлович Борисов разработва суперпроект за пренастройване на климата на Евразия, или по-точно на Северното полукълбо на Земята. Целта е изграждането на язовир през Беринговия проток.
Пьотър Михайлович Борисов разработва суперпроект за пренастройване на климата в Евразия.
Не е тайна, че климатът в Лондон и Комсомолск на Амур, разположени на почти еднаква географска ширина, е много различен. Всичко е свързано с топлото атлантическо течение Гълфстрийм. То обикаля западните брегове на Европа и Скандинавския полуостров, отдава част от топлината си на Северния ледовит океан, но не отива по-на изток, защото студените течения, идващи от Тихия океан, го спират.
Защо е нужно
Борисов просто иска да върне нашата планета в кайнозойската ера, по-точно на границата на мезозоя и кайнозоя (с около 80 милиона години назад), когато планетата има най-благоприятния климат. По това време в района на Волга растат палми, в Якутия се срещат тополи и секвои, в Гренландия растат грозде и кестени. Температурата на повърхността на северните морета е около +14°C, а температурата на екваториалните не е много по-висока. Няма постоянна ледена покривка. А защо? Защото има много добра връзка между южните и северните води.
Всичко това продължава 65 милиона години. Идилията обаче приключва, когато възходът на земята започва да надделява над нейния упадък, континентите се разрастват и интензивният водообмен се превръща в три потока (единият от тях е Гълфстрийм). В северните морета започва да се образува лед, който отразява слънчевата светлина по-добре от водата, така че заледяването става все по-интензивно.
Резултатът е климатът, който имаме днес. Това състояние продължава 2,5 милиона години. От една страна, много, но от друга – е нищо в сравнение с благоприятния период, продължил 65 милиона години.
Затова идеята на Борисов е да блокира Беринговия проток и по този начин да попречи на студените течения от Тихия океан да текат на север и изток. В този случай студената вода ще навлезе в северните морета само в малък поток (в сравнение с обема вода от Атлантика) от северните реки. Планирано е Гълфстрийм да се разшири по цялата северна граница на Русия.
Освен това е необходимо да се изпомпва повърхностна вода с ниска соленост и обезсолена вода от северните морета до Тихия океан. Сладката вода замръзва по-бързо и тъй като е отгоре, не позволява на топла вода да достигне до леда. Изпомпването би създало допълнително електричество и всичко заедно би позволило на Гълфстрийм да достигне до Аляска.
Според оценките изпомпването от Северния ледовит океан е около 140 хиляди кубически километра вода годишно. Това ще превърне вечно замръзналите райони почти в тропици и ще направи климата на Далечния изток, Камчатка, Аляска и Канада по-мек, а северните реки по-пълноводни.
Според изчисленията на Борисов земите на Далечния север трябва да станат подходящи за отглеждане на селскостопански култури, включително цитрусови плодове. В Москва в най-студените зимни дни температурата няма да пада под нула градуса, а обичайните зимни градуси ще бъдат в диапазона от +6°C до +12°C.
С подкрепата на САЩ и Канада 10 години се мисли над планове и проекти за язовира. Разработен е дизайн, който да позволи на многогодишния лед да пълзи по него. Мрежа от атомни електроцентрали, разположени от двете страни на Беринговия проток, трябва да захранва супер мощни помпи, за да изпомпват вода от Северните морета към Тихия океан. Мирният атом по това време е много обещаващо средство за постигане на всичко. И така, за да се подготви полагането на бетонни блокове в основата на дългия 89 км. язовир, е планирано да се извършат серия от атомни експлозии с мощност от няколко десетки мегатона в рамките на няколко минути. За сравнение, бомбата, върху Нагасаки, има мощност от 20 килотона. А тук е хиляди пъти повече!
Смъртоносни последици
На никой обаче не му хрумва да мисли за последствията? И не само за човечеството, но и за околната среда, флората и фауната. Това буквално може да бъде ядрен апокалипсис поради небрежност.
Днес руски и американски учени стигат до извода, че ако проектът на Борисов беше реализиран, последствията щяха да са колосални. Изпомпването на огромни маси студена вода в Тихия океан може да доведе до замръзване на Япония, Полинезия и значително понижаване на температурата в Камчатка, Аляска и западните брегове на Канада.
Освен това може да не е възможно да се удължи Гълфстрийм. Течението вероятно ще замръзне в Атлантическия океан и тогава цяла Западна Европа ще се покрие с лед, а арктическите ледове ще се придвижат още по-навътре в Евразия. Ледът може да блокира и промени коритата на северните реки, което ще доведе до наводняване на големи територии от Сибир.
Дори ако Гълфстрийм се разшири до Аляска, това ще доведе до топенето на вечната замръзналост в северните райони на СССР и Канада. Паковият лед също ще започне да се топи. Всичко това ще причини заблатяване на огромни площи, а гигантски обеми въглероден диоксид и метан ще излязат в атмосферата изпод леда. И вече знаем какво следва: парников ефект, глобално затопляне, а после рязко охлаждане и ледников период.
В краткосрочен план това ще доведе до промени в климата и релефа. Нови (всъщност много стари) вируси и болести, ще се появят поради размразяването на вечната замръзналост. Covid може да изглежда като лека настинка в сравнение с тях.