Лоши навици и липса на профилактика са сред другите основни причини
За миналата година протезите от НЗОК са над 65 хиляди
Развалени зъби мъчат над 90% от децата ни, сочат данни на Националната програма за профилактика на оралните заболявания, представени от Българския заболекарски съюз. 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12 години процентът е 79, а при 18-годишните той стига до 92 на сто. Обобщените данни показват, че от 1 млн. деца у нас над 792 000 имат кариеси. Това сочи, че протези, коронки, мостове, импланти и фасети предстоят на почти всеки пълнолетен, заради дентални проблеми.
Специалисти отдават тенденцията на начина на хранене и продуктите, които децата консумират още от ранна детска възраст и липса на профилактика.
Проф. Донка Байкова, специалист по Хранене и диететика, препоръча бялата кристална захар да се намали до минимум.
“Отдавна водим война с тези бели субстанции - бяло брашно, захар и сол и въпреки това консумацията им е висока.” Това заяви пред “Труд news” специалистът по Хранене и диететика проф. Донка Байкова. Тя припомни становище на специалистите по хранене и диететика, което насочва към намаляване на рецептурното съдържание на захар в закуски, подкрепителни или десертни блокчета. “Трябва производителите да реформулират своите рецептури така, че бялата кристална захар да бъде заменена с нейни аналози - евентуално два пъти по-малко от наличното количество захар в тези изделия, за сметка на сухи плодове, натурални субстанции, пчелен мед и разбира се някои билкови съставки, за да овкусят храните, но не и толкова много кристална захар”, заяви проф. Байкова. Тя посочи, че практиката вече се прилага в развити европейски държави. “Крайно време е ние да реформулираме нашите храни, предназначени и за деца, а и защо не за възрастното население. Не да слагаме изкуствени подсладители, защото те са нещо толкова вредно, колкото кристалната захар.
Тя осигурява добра среда за гнилостен ефект в устната кухина и съответно причина за кариес, това е прастар доказан научен факт”, посочи още проф. Байкова. Тя посъветва родителите да приготвят сладкиши за децата си със сушени плодове или мед. “Вкусът към сладост и соленост се възпитава. Съветвам родителите от ранна детска възраст да учат детето например, топлото му мляко да е без захар. Ако имаме единно отношение и подкрепата на родители, със сигурност ще имаме успех”, заяви още специалистът по хранене.
А според председателят на Българският зъболекарски съюз (БЗС) д-р Николай Шарков е важно и възпитанието на децата за орална хигиена. По негови данни едва 30% от българите си мият зъбите. Припомни, че четката за зъби трябва да се сменя на три месеца, а при заболявания и по-често. Пастите за възрастни трябва да се използват от децата след шестата им година, посочи от своя страна секретарят на БЗС д-р Борислав Миланов.
Именно липсата на профилактика, лоша хигиена, системно неглижиране на оралното здраве и нерационално хранене са причините за стряскащата стоматологична картина в България, отчетоха специалистите.
Според данни на Българската асоциация на зъботехниците за 2023 г. са изработени и отчетени в НЗОК 65 000 протези. За всяка пациентите са доплащали различни суми, но по закон те са безплатни.
Д-р Елка Лукарска съветва да не се пропускат профилактичните прегледи.
Профилактиката на зъбните заболявания започва в ранна детска възраст, с пробива на първите млечни зъби и тя трябва да бъде инициирана от родителите, а също и да изградят хигиенни навици в децата си.
Временните зъби подлежат на лечение и трябва да бъдат лекувани. Съхранението на тяхната функционална пълноценност до периода на физиологичната им смяна е условие за оформяне на нормална зъбно - челюстна система. Преждевременната загуба на зъби е причина за зъбно-челюстни отклонения.
Всяка календарна година децата имат право на безплатно лечение на четири кариеса и един профилактичен преглед. Именно профилактичните прегледи са изключително важни.
Те осигуряват навременно лечение и превентират усложнения.
А 13% от пациентите над 60-годишна възраст са с тотално обезъбяване. Загубата на зъби не е само естетичен проблем, нарушава се говорната и дъвкателната функция, уврежда се и храносмилателната система.
Припомням, че всички лица над 18 год. по здравното осигуряване имат право на тотални протези, заплащайки само цената на зъботехническата лаборатория за изработката им.
За информация на родителите
Преглеждат зъбите на първолаци преди първия учебен ден.
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
От три години има сключено споразумение между Община Бургас и Районната колегия за извършването на безплатни профилактични прегледи на бургаските първокласници.
В началото на учебната година децата получават този преглед. Той не е свързан с лечение, а е само за информация на родителите, които след това предприемат съответните действия. Община Бургас е една от малкото, които прилагат тази практика за превенция на кариеси. Има само още две-три общини в страната, които полагат усилия, коментираха от местната управа.
Заради ниската цена
В Делчево плащат наполовина за зъболекар
Родителите често изпускат срока на безплатните кампании за детска дентална профилактика.
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
Жители на Благоевград и селата масово предпочитат да ползват стоматологични услуги в близките погранични градове на република Северна Македония заради по-изгодните цени. Най-често благоевградчани избират да пътуват до град Делчево, който се намира на 40 км., а цените на зъболекарските услуги са на двойно по-ниски цени в сравнение с тези в Благоевград.
Тези, които редовно ходят, водят и децата си. Казват, че там цената на брекети от една дъга е 600 евро, а у нас започват от 3500 лева нагоре. В Благоевград цената на зъб при поставяне на мост е 250 лева, а при съседите е 120 лева за керамична коронка. Упойката е безплатна, а една пломба е 20 лева при цена от поне 60 лева у нас. Удобство е, че зъболекарите в Северна Македония приемат плащане и в левове.
Детското зъболечение в провинцията е оставено на отговорността на родителите. Няма организирани безплатни, дори и платени прегледи на децата в детски градини. Нито пък общините са поели подобни профилактични инициативи за детското зъбно здраве.
Има клиники в Благоевград, които правят специални безплатни кампании за профилактика на деца, но повечето родители казват, че не са научили навреме за това. Признават, че водят децата си на зъболекар, когато се появи проблем.
Повечето родители дори не знаят, че пакета на Здравната каса е двойно по-голям за деца, отколкото за възрастни, казват стоматолозите. Според тях родителите нямат и познанията, че масовото купуване на тъй наречените “стръволежи”, тоест сладки изделия и чипсове, разрушават лесно зъбките на малките деца.
80% деца са с кариеси, заради занемаряване
Стоматолози съветват грижата да започне още от раждането на бебето.
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Родителите не полагат достатъчно грижи за оралната хигиена на децата си. Заради това статистиката показва, че над 80% от малчуганите имат кариеси, както и възпалени венци. Когато тези заболявания не се лекуват, се получават усложненията, които водят до загубата на постоянни зъби. Това споделят стоматолози от Велико Търново. Те са категорични, че на малчуганите се позволява да консумират твърде много сладки изделия, чипсове и други нездравословни храни, които разрушават зъбите им.
“Има създадени достатъчни условия децата да бъдат консултирани и лекувани по Националната здравноосигурителна каса, а пакетът за подрастващи е двойно по-голям от този за възрастни. Наблюденията обаче показват, че тези възможности не се използват”, коментират специалисти.
Те са категорични, че още от раждането на детето, родителите трябва да се обучат и да полагат определени грижи, свързани с устната хигиена на бебето, без значение дали се кърми или е на адаптирано мляко. Тези знания трябва да продължат да се развиват след това в детската градина и в училище.
“Създаването на трайни хигиенни навици води до добрите резултати”, съветват още стоматолози от старата столица.
Кампанийна профилактика
Лекар написа приказки и песен за здравите зъби
Безплатна и безболезнена процедура пази млечните зъби.
Росица Николова,
Труд news, Сливен
Кариесите при децата, стряскащият брой на извадените зъби при младежи до 18 години и все още ниската здравна култура на някои от семействата, стряскат и сливенските дентални лекари. Но в града и областта вече 14-15 години те работят активно по Националната програма за орално здраве на децата и отчитат по-малко увредени зъби при най-малките си пациенти.
От 2011 досега в Сливенска област силанти (пластичен композитен материал, който предпазва зъбите) са поставени на над 5 250 деца. Силанизираните зъби са 18 630, отчете д-р Живка Георгиева, регионален координатор на програмата.
Специфичното за областта е, че близо 40-50 на сто от децата са от бедни семества. Затова четирима от 14-те стоматолози, ангажирани с програмата, работят в малките населени места. Денталните лекари привличат подкрепата на здравни медиатори или пастори в гъстонаселените квартали и махали. С тяхно съдействие те разясняват, че силантите са безвредно покритие, което се поставя на вдлъбнатините на първите постоянни кътни зъби, за да ги пази от кариеси.
Процедурата не е болезнена и е безплатна и се приема добре от децата и родителите им. А искрени симпатии и одобрение предизвика д-р Християна Йорданова, детски дентален лекар в Сливен и участник в националната програма. Преди време тя написа няколко видео приказки и песен за здравите зъбки, правилата на орална хигиена, здравословното хранене и предизвика фурор сред педагози и родители. Авторските клипове на д-р Йорданова се използват в детските градини и училищата.