Улесняват инвитро с донорски процедури

Улесняват инвитро с донорски процедури

Разширяват критериите за финансиране на асистирана репродукция

Държавата ще плаща за първи път и за дарена яйцеклетка

Правилата за одобрение за държавна помощ не са променяни от 15 години

Държавата ще плаща и за донорски процедури инвитро с дарена яйцеклетка или сперматозоиди. До момента това беше изцяло за сметка на пациентите.

Предстои сформирането на работна група в Министерство на здравеопазването, която да представи нов обхват за финансиране на процедурите от следващата година. Това обяви служебният здравен министър Галя Кондева. Причината бе недоволството за пренасочени 2 милиона лева от резерва на Фонд “Инвитро” към земеделски производители.

“Взехме решение да започнем да работим по донорски процедури за яйцеклетки, които не са финансирани от Фонда за асистирана репродукция. За следващата година са предвидени 3,5 млн. допълнително, така общо стават 25 млн. лева”. Това обяви министър Кондева след среща с представители на Фондация “Искам бебе”. Оказа се, че въпросните два милиона лева са били излишен, неусвоен резерв от общо 22 милиона, предвидени за асистирана репродукция.

“Тези 22 милиона са покрили 5500 процедури и чакащи няма. Обаче миналата година има подадени към агенцията над 14 хиляди процедури по асистирана репродукция. От тях повече от 60% от пациентите се самофинансират, защото не отговарят на критериите. Това е системен проблем”. Тези данни съобщи пред “Труд news” основателят на “Искам бебе” Радина Велчева.

Според нея са нужни промени в правилника на фонд “Инвитро”. “Защото него ние сме го създали преди 15 години и оттогава критериите не са променяни. Но тогава нямаше такава маса от пациенти от 25 до 35 години - жени, които да се нуждаят от донорска яйцеклетка. Все по-често виждаме пациенти, които са млади, но нямат яйцеклетки. Фондът ги изхвърля, те плачат, че няма да имат генетично свое дете, а и трябва да дадат поне 10 хиляди лева за процедурите”, посочи Велчева.

От своя страна министър Кондева увери, че освен преразглеждане на критериите за одобрение на кандидатстващите за държавна подкрепа за бебе жени, въпросните два милиона лева ще подлежат на връщане по сметките на МЗ при нужда от повече средства.

“В бюджета на Агенцията по асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лева. Отпуснахме още 500 000 лева от резерва по тяхно искане. В момента за 6 работни дни имаме още около 1,4 млн. лева. Всички искания за плащания ще бъдат удовлетворени. До 27 декември ще бъдат разплатени отчетени дейности, има опасност да останат средства, тази седмица се обработват още 300 000 лева”, заяви министър Кондева, но с уточнение: “Разбира се, всичко това е заложник на неизвестността кога точно ще имаме бюджет за 2025 г., тъй като в парламента няма дори сформирани комисии”, посочи тя.

А новината за пренасочените средства незабавно разбуни духовете. Първи възразиха от “ДПС-Ново начало”, последвани от ППДБ, както и от “Възраждане”. Делян Пеевски настоя за незабавно преразглеждане на решението на Министерския съвет. ППДБ го определиха като “пореден удар за най-уязвимите семейства в държавата”, а Костадин Костадинов като “акт на държавна измяна”.

Мария Янева, председател на Фондация “Искам бебе”, пред “Труд news”: Питайте колко кредита имат платилите сами процедурите

За най-голямо съжаление все повече млади хора до 30-годишна възраст имат стерилитет и големият проблем е, че много от тях имат нужда от донорски генетичен материал, защото са с изчерпан или намалял яйчников резерв. Тези хора нямат друга възможност да имат дете, ако не ползват донорски генетичен материал. А те не се финансират от държавата. С обещанията на министър Кондева догодина и те ще се поемат. Но за изминалата година 8500 процедури са покрити от самите пациенти. Не може държавата да каже, че нуждите на тези пациенти са задоволени и тези 2 милиона ще отидат на друго място. Питайте колко кредита имат платилите сами процедурите.

Това не са само донорските, за които министър Кондева каза, ще се направи работна група в началото на следващата година и тези пациенти ще бъдат поети за финансиране. Има много други пациенти със стерилитет, които не са заложени в критериите за финансиране. Включително и цените, заложени в самата инвитро процедура, която трябва да поеме държавата за финансиране, също не са актуализирани. Реално затова се получава този излишък, при положение, че имаме само за изминалата година и 8500 души, които не са получили пари. Получили са 5500, попадащи в обхвата на финансиране.

Останалите са се справили с лични средства или организации като нашата.

Към момента държавата финансира до 4 опита за инвитро процедура в рамките на до 6 хиляди лева. Има дейности, които пациентът си заплаща сам, като една процедура средно струва между 8 и 15 хиляди лева.

Фонд “Инвитро” поема финансиране на пациенти до 43 години, но има такива в напреднала репродуктивна възраст, които се нуждаят от много по-специфични изследвания и медицински услуги, затова някои от тях предпочитат да се лекуват в чужбина. В България нашите лекари предлагат същото лечение, но пациентите, след като нямат подкрепа да го заплатят, така или иначе ще си плащат, сами избират нов път на лечение извън пределите на страната. У нас има вече над 25 центъра по асистирана репродукция, включително и в най-отдалечените краища на страната, като Тутракан например.

Д-р Георги Стаменов, водещ експерт по репродуктивна медицина, пред “Труд news”: Все още българките се поддават на евтина реклама на турски клиники

Павлина Живкова

- Д-р Стаменов, заплащането от държавата на донорски процедури по инвитро ще реши ли поне част от проблемите в асистираната репродукция?
- Нека първо да го регламентираме, да видим кой и до каква възраст може да бъде включен, откъде ще се вземе този донорски материал...

- Защо едва една трета от жените, които имат нужда от инвитро, се финансират с държавни средства?
- Не са една трета, но критериите на фонда могат да бъдат разширени. Може да се улесни достъпа до инвитро процедурите. Хората харчат пари за генетични изследвания. В много случаи един от 10 или 15 ембриона е нормален и може да даде бременност и трябва да установим кой е. Това е скъпо изследване. Има потенциал и в това да се търсят възможности за момичетата, които са замразили яйцеклетки, но не по фонда. Често това са момичета с ракови заболявания. Сега фондът може да финансира само тези, на които е платил за замразяване на яйцеклетки.

- Защо много българки предпочитат да отидат в Турция за инвитро процедури?
- Поддават се на евтината реклама на турските клиники. И като свършат парите, отиват при фонда. Проблемът с турските клиники не е само в инвитрото, има го във всички области. Има цели фирми, които рекламират турски клиники, които им плащат добри комисионни. Всъщност парите за инвитрото ще стигнат, но е добре всичко да бъде регламентирано, защото много жени, които са за донорски процедури, са в напреднала възраст, в лошо здраве и ще създадат проблеми. За да няма непрекъснато увеличаване на патологията на бременността с невъзможни случаи за решаване, трябва да има добре осмислен регламент. Издръжката на едно дете, което се е родило с генетично заболяване, понякога струва по 1,3 млн. лв. на година на държавата, а едно генетично изследване струва 1 300 лв. Отделно да не говорим затова, че едно дете, което се е родило с моногенно заболяване, е доживотна присъда за семейството. Аз приветствам това, че всички пазят парите за инвитрото, това топли душата ми и душите на всички хора, които имат нужда от това. Знаем, че в крайна сметка сме постигнали нещо важно. Но нека, когато има пари, да не бързаме да ги харчим, без да сме създали правила.

- Добре ли е това, че центровете за инвитро процедури вече са над 20, или в някой от тях се произвежда брак?
- Аз не смятам, че в център с един ембриолог и един лекар може да се нарече инвитро център. При нас работят около 15 ембриолога, които обслужват ембрионите. Трябва да има взаимозаменяемост. Няма как да се работи с един лекар. Ако утре той катастрофира, или си счупи ръка, какъв лекар си ти, след като в центъра те чакат за пункция или да върнеш ембрионите? Когато говоря за това ми казват, че обслужвам моите интереси. Не, аз обслужвам българските интереси. Няма нито в Турция, нито в Европа центрове, в които бутиково един лекар с един ембриолог правят пет процедури в годината.

Малко общини съдействат на семейства, искащи дете

Няма програми за превенция на репродуктивното здраве

За 10 години Община Варна помогна за раждането на 252 бебета

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

“Доволна съм, че държавата ще удовлетвори всички искания за инвитро до края на годината, макар че това се случи, след като реагирахме остро. Нерешените проблеми обаче са много”, каза пред “Труд news” Валентина Иванова, координатор на Фондация “Искам бебе”. Според нея Здравната каса разполага с достатъчен финансов ресурс, но не заделя средства за скрининг и превенция за репродуктивното здраве, чрез които много двойки биха могли да си решат проблемите, без да стигат до инвитро.

“Преди 2 г. сумата, която отпуска Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) бе увеличена от 5000 на 6000 лв., но заради неправилно разпределение реално средното финансиране на всеки случай е 4700 лв. А за да извърви една двойка пътя до получаването им, трябват предварителни изследвания, цветна снимка, които също струват пари. Помощ за това оказват общинските инвитро програми, но такива има само в около 80 общини, а размерът на финансиране е различен”, посочи Иванова.

Според нея Варна е един от добрите примери. По данни на общината, изнесени през октомври, за 10 г. Общинският Фонд за инвитро е отпуснал над 2,2 млн. лв. за 861 двойки, а родените бебета са 252. Одобрените получават по 2000 лв. за изследвания и по 3500 лв. за процедури с донорска яйцеклетка. Вторият вариант обаче до момента не се финансира от ЦАР, въпреки че една процедура струва от 8000 до 15 000 лв. “Надяваме се от 2025 г. този пропуск да бъде поправен, защото демографската криза е налице, много семейства остават бездетни, а при някои това е причина и за раздяла”, каза Иванова.

Тя припомни, че активен принос за раждането на повече варненчета има и Клуб за народни танци “Моряците”. Чрез благотворителни концерти танцьорите набират средства за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми и с тяхна помощ само през тази година вече са родени 19 бебета. “Не е редно обаче хората да разчитат на благотворителни концерти и базари, държавата трябва да влезе във функциите си”, коментира Валентина Иванова.

Кандидатства се за подпомагане в началото на календарната година

С пари на Община Видин са родени 6 бебета

Финансираните от ЦАР не подлежат на подкрепа от Общината

Ирена Данаилова,
Труд news, Видин

Всяка година община Видин подпомага финансово двойки с репродуктивни проблеми. В общинския бюджет заделят средства, с които подпомагат семейства за изследвания и процедури при лечението на лицата с репродуктивни проблеми. За 2024 г. в бюджета на Община Видин бяха заделени 20 000 лева, с които са подпомогнати 10 двойки, обясни заместник-кметът Борислава Борисова. Семействата, които получават финансиране, кандидатстват и се одобряват по определени критерии. Заявленията за подпомагане се подават от кандидатите в началото на календарната година.

Медицинските изследвания трябва да са извършени само от лечебни заведения, които имат сключени договори с Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). Двойки, получили финансово подпомагане от ЦАР, не подлежат на финансово подпомагане от страна на Общината, допълва Борисова.

Предоставянето от Община Видин на финансовата подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми започна през 2020 година. През периода 2020-2023 година Община Видин е подпомогнала 23 двойки на обща стойност над 27 000 лева. В резултата на тази помощ са родени шест бебета.