Социалисти напускат партията заради подмяна на кметове и листи за общински съветници
Оставки заради еднолични решения
БСП ще се изправи срещу БСП на кметските избори, ситуацията е безпрецедентна за партията, а резултатите от 29 октомври ще ни направят партия-джудже, коментираха пред “Труд news” членове на Националния съвет на БСП, които в неделя станали свидетели на пълна подмяна на решения на общинските структури по места за кандидатите за кметове и листите за общински съветници. “Абсурд е ръководството да ни диктува кого да подкрепяме за кмет или съветник в местния парламент”, разгневиха се червени в страната, които напускат БСП или замразяват членството си в партията.
В десетки общини ръководството на БСП е наложило други кандидати и напрактика е зачеркнало гласуването на общинските конференции. Така в много градове местните социалисти ще издигнат за кметове номинираните от тях кандидати за кметове и общински съветници, но през други партии и инициативни комитети, а паралелно с това от “Позитано” 20 ще регистрират кандидатски листи с предпочитанията на ръководството.
Паралелно със смяната на кандидати и листи от “Позитано” 20 са назначили и временни ръководства на местните структури до провеждането на пълен цикъл отчет и избори и смяна на непокорните соцпредседатели по градовете.
Една от основните партийни организации напуска БСП в Плевен, обяви на пресконференция в Плевен Бойко Тодоров, общински съветник от БСП и партиен секретар, но бе категоричен, че той и хората му ще участват в местните избори с друга лява листа. “Ситуацията в БСП е нетърпима, съсипана е младежката организация и поредното манипулиране при подреждането на листата с общински съветници доведе до това наше решение”, категоричен бе Тодоров и допълни, че “промяната в БСП трябва да започне от смяна в националното ръководство на партията”.
С решение “отгоре” са смемени листите за съветници на БСП-Самоков и БСП-Чепеларе, местните структури в Сливен и Смолян също ще издигнат свои кандидати за кметове и общински съветници, след като от “Позитано” 20 бламираха номинациите на тамошните социалисти и спуснаха свои. “Отказвам да участвам в партия, която въпреки над стогодишната си история има такова ръководство, което успешно съсипва и гази всичко съградено от нашите предшественици”, обяви една от известните социалистки в Сливен Мариета Петкова и обяви своята подкрепа за Минчо Афузов, който бе отстранен от ръководството на БСП и на негово място бе “служебно” поставен ген. Кольо Милев. Освен Петкова, на 12 септември общинският лидер на социалистите в Сливен Атанас Делибалтов, който ръководи организацията от десетилетие, обяви, че подава оставка от поста. В мотивите си той посочва, че “се разграничава от своеволията, еднолично налаганите решения, грубото погазване на демократичните правила” от ръководството на БСП. Пред медии кандидат-кметът на “Позитано” 20 Кольо Милев заяви, че е разбрал за 11 души, пожелали да напуснат БСП.
Припомняме, че на пленума в неделя на “Позитано” 20 бяха определени кандидатите за 138 общини. Социалистите във Варна все още не знаят кого ще им спуснат за кандидат-кмет. Има вероятност това да е градският лидер Павел Раличков, който ще води и листата за съветници. 41-годишният Раличков е потомствен социалист и е сред приближените на областния председател Борислав Гуцанов.
Във Велико Търново червените са номинирали общинския си председател Михаил Михалев. “Предвид прецедентите, които се произведоха миналата неделя на “Позитано” 20 като например с Шумен, Сливен и др., а и спомените от подреждането на кандидат-парламентарните листи, можем да направим извода, че ръководството има навика да обръща листите с хастара навън. Такъв ход обаче би анулирал легитимните решения на конференцията ни и ще е предпоставка за лош резултат на БСП на изборите във Велико Търново”, предупредиха пред “Труд news” активисти.
Дежавю от Пловдив
Венцислав Венков ще бъде подкрепен от шуменските социалисти за кмет на града, въпреки бламирането на кандидатурата му от “Позитано” 20.
По решение на Националния съвет в неделя всички ръководни органи на БСП в Шумен са разжалвани и временно там партията е под ръководството на оргсекретаря Борислав Гуцанов. В Шумен от “Позитано” 20 наложиха за кандидат-кмет Христо Христов - бивш областен управител от времето на служебния кабинет, както и друга листа за общински съветници, без значение, че номинираният за кмет от местните червени Венцислав Венков е получил гласовете на 72 от общо 74 присъствали на партийната конференция в града. След скандалната подмяна от “Позитано”, над 50 активисти отиват в местната централа на БСП на ул.”Цар Иван Александър”. Там обаче ключалката вече била сменена по нареждане на “Позитано” 20, почти както се случи и миналата година в БСП-Пловдив, а на вратата било закачено решението на НС на БСП.
“Венцислав Венков трябваше да бъде кандидатът на БСП за кмет на Шумен, шокирани сме от случилото се”, заяви пред “Труд news” общински лидер на БСП Веселин Пенчев, който се счита от “Позитано” 20 вече за освободен от поста. Заради сменените ключалки в местната централа на БСП, Пенчев е подал писмен сигнал до Гуцанов и до ОДМВР-Шумен. “В помещенията има много документация, касови книги, членски внос, имущество, за което съм отговорен. Има правила за партийна отчетност. Всичко трябваше да предам с протоколи”, недоумява подхода на ръководството на БСП Веселин Пенчев, който е юрист.
“За мен е необяснимо решението на НС на БСП. Ще се кандидатирам за кмет на Шумен, зад мен застава широкоформатна коалиция както от членове на БСП, така и от други партии и безпартийни шуменци”, заяви пред “Труд news” Венцислав Венков.
Архивите са живи
Преди местните избори през 2003 г. “Позитано” 20 не се съобрази с решенията на редица свои регионални организации и не одобри номинираните от тях кандидати за кметове. Замени ги със свои парашутисти. Между отхвърлените имаше и хора с по 2 и повече мандата и бяха считани за успешни.
Тогава на сцената излезе проф. Кръстьо Петков, тогава лидер на ОБТ и депутат от Коалиция “За България”. Той обиколи всичките отхвърлени от червената централа кметове и ги номинира от името на ОБТ, на места заедно с Евролевицата и Политическо движение “Социалдемократи”. И в много населени места в страната се получи БСП срещу БСП. Отнетите по този начин гласове от кандидатите на “Позитано” 20 станаха причина те да не спечелят на първи тур, да отидат на балотаж, където някои загубиха.
В своята самодостатъчност БСП продължава да дълбае дъното. Вместо ръководството да се замисли защо загуби толкова много доверие през последните години, защо вътрешнопартийните скандали заместват решения за големите социални проблеми на хората, защо загуби възможности за партньорство в ляво с други социал-демократически и земеделски формации.
БСП продължава да се занимава с вътрешнопартийно разчистване на сметки. Резултатите, мисля, че няма да изненадат никого.
- Господин Гергов, как ще коментирате поредните скандали в БСП и подмяната на листите за изборите?
- Аз съм извън БСП, така е решило сегашното ръководство. БСП продължава да се топи и не знам до кога. Мислех, че сме на дъното, но партията продължава надолу по пързалката и не знам докъде ще стигне. Лявото се срина до такава степен, че вече не знаем има ли ляво. БСП пропусна изключителни шансове, но виждате, че в цялата държава всичко се размива. И БСП не прави изключение, за съжаление.
- В БСП-Пловдив също имахте случай, както сега в Шумен, когато от “Позитано” 20 ви смениха ключалките на централата и социалистите не бяха допуснати там. Що за прийом на сегашното ръководство е това?
- Това е безпътица. Не са се спрели, вижте какво падение е навсякъде и какви хора предлагат за кандидат кметове, в листите за общински съветници. Откъде изплуваха, откъде се взе тази пяна, не знам. Да са живи и здрави, пожелавам им успех, но ще станем свидетели на поредния погром с резултатите на БСП, не само за Пловдив, но и за България.
- Затова ли отново наблюдаваме как цели организации напускат партията точно преди местните избори?
- Този процес на напускане не е спирал. А Националният съвет си прави каквото иска и членовете му са на практика несменяеми. Каквото каже Нинова, това се случва. Да е жива и здрава. Разсипа партията.
Нинова винаги е правила така - тя е последният филтър. Тя резва крилцата и си бламира онези структури, които искат да водят по-независима политика, за да не стане като кмета на Перник Станислав Владимиров. Избраха местен, свестен и известен, но не слуша какво му казва Каката, тя му скръцна и той стана независим. Тя иска да тушира съпротива срещу нейната си линия там, където все още е останала.
Все още има хора, които я подкрепят, някой по семейни причини, свързани с БСП и така тя запазва някакъв екзистенц-минимум. Това играе изключително лоша роля за лявото пространство, защото не позволява да се появи новата лява партия. Президентът щеше да прави нещо, направи ПП, но те откраднаха младите леви. Те гласуват за ПП. При Корнелия Нинова няма никакво развитие. Тя тръгна в ниша, в която не може да се конкурира с Костадин Костадинов. Докато седи тя на този пост, партията ще крета, а-ха а-ха дали ще влезе или не в парламента, дали ще я има, или няма да я има. Заради Корнелия Нинова БСП стана треторазрядна политическа сила. Няма вече разумен човек, който да каже, че Нинова прави нещо добро. Тя е на нож с президента и не разбра, че като се конфронтира с него, ще губи. Там няма полезен ход.
Тя е изключително меркантилна жена, властта є се крепи на това, че разпределя някакви пари от субсидията. Всичко е свързано с това.
По устав ръководството има право да сменя определените от местни организации кандидат-кметове, защото последната дума е на “Позитано” 20. Това го направи Георги Първанов в далечната 1999 година с промяна на устава. Въпреки че тогава всички го критикуваха, след него никой не го отмени. Нито Сергей Станишев, нито Михаил Миков. Беше много удобно, но те рядко прибягваха до тази поправка. Корнелия Нинова обаче масово се ползва от този текст и оказва брутален натиск върху Националния съвет.
Аргументът на Първанов беше, че това са много тежки процедури. Като възникне някъде частичен избор, трябва да се реагира за една седмица. През това време не може да се насочват събрания и изпускаш изборите.
Глупаво е да се провеждат регионални конференции и те да номинират кандидати, които после да бъдат отхвърляни от ръководството. Но в почти всички партии тези номинации се централизират. По уставите на някои партии дори не е предвидено такава процедура, само централният орган решава. Примерно в ДПС и в ГЕРБ е така.
Случвало се е много пъти отхвърлен от “Позитано” 20 номиниран от местни структури кмет да стане кандидат на друга партия. Най-драстичният пример бе през 2003 година в малката, но знакова за историята на партията община Ковачевци (родното място на Георги Димитров, б. р.). Там имаше 11 кандидати за кмет от различни партии, но всичките бяха членове на Общинския съвет на БСП! Спечели този, който бе кандидат от името на СДС. След това трябваше да го изключат веднага от партията, но не го направиха, той победи още на първия тур.