В Стара Загора слагат на открито копие на най-хубавата праисторическа фигурка в Югоизточна Европа, открита в село Ловец

Регионален исторически музей - Стара Загора
Едно от двете копия ще е на тази праисторическа костена антропоморфена фигурка.

Реплики на две антропоморфни фигурки ще бъдат поставени в парка до Регионалния исторически музей в Стара Загора. Целта е да бъде привлечен интереса към богатото праисторическо наследство и към Музея на неолитните жилища към РИМ, с експозиция от безценни артефакти. По мнението на археолозите, разкритията за древната цивилизация, развивала се в този край, превръщат музейния обект в уникален по рода си в Европа.
Пластиките са с размер 1,60 метра и са изработени от тиково дърво, съобщиха от общината. Материалът е с голяма здравина и е обработен срещу неблагоприятни метеорологични влияния. Авторът Цветан Четъшки се е доближил максимално близо до оригиналите - мраморна антропоморфна фигурка от периода на късния халколит – V-то хил. пр. Хр., открита в Селищна могила на Старозагорските минерални бани, и костена антропоморфна фигурка с накити, изработени от мед, от същия период, отркита в старозагорското село Ловец. 
И двата артефакта са сред най-атрактивните находки от фонда на Регионалния исторически музей. Оригиналите са над 100 пъти по-малки по размер от репликите и са свързани с любопитни истории при намирането им. Костената антропоморфна фигурка с медни накити, например, е най-хубавия представител на къснохалколитната пластика по вид и големина от този период в Югоизточна Европа, твърди археологът-праисторик Петър Калчев. Тя е открита през 1961 г. от деца в село Ловец. Малчуганите си играли с нея няколко дни, докато не я видяла учителката им Дафина Митева. Тя я предоставила на музея. Полираната фигурката е висока 15 см, с ширина до 5,1 см. Изработена е от ребрена кост на едро животно. Децата казали, че са счупили медните й накити – колан, огърлица и обеци счупили и ушите. Запазени са само медните пластинки, които обвиват част от краката.  
Репликите на двете фигурки ще бъдат официално поставени в 14 часа на 20 декември. Инициативата е съвместна – на РИМ и общината, и е част от Годишната програма по туризъм. 
Програмата предвижда през новата година да бъдат поставени още две копия на артефакти от музея, които да привличат интереса на туристите и гостите на града към значимото праисторическо минало на този район.
Преди години в Стара Загора бе направено сензационното в науката откритие, че неолитните жилища са били на два етажа. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България