Инвеститори се прицелват в жилища

Инвеститори се прицелват в жилища

В Полша има дефицит

Покупката е трудна за младите

На фона на растящите лихвени проценти и ограниченото предлагане, което прави притежанието на жилище недостъпно за все повече хора в Европа, редица инвеститори залагат на имоти за отдаване под наем, пише агенция Ройтерс. От почти нулеви позиции преди пет години институционалният пазар на жилищни имоти се разрасна до момент, в който жилищата започват да се превръщат в конкуренция на офис сградите в борбата за парите на инвеститорите.

“Има много големи градове в Централна Европа с положителна демографска и икономическа динамика и недостиг на жилищния пазар”, казва Станислав Кубачек, ръководител за Източна Европа на базираната в Швеция Heimstaden. “Има добри предпоставки за инвестиции в жилища за отдаване под наем”, допълва той.

Инвестициите в сектора, основно в Полша и Чехия, са нараснали с близо 40% за година. А по-високата доходност стимулира започването на нови проекти, казват пазарни играчи. Датската компания NREP навлезе на полския пазар през 2021 г. и планира да инвестира около 500 млн. евро в сектора на жилищни и логистични имоти през следващите три години, с проекти в големи градове като Варшава, Вроцлав, Гданск и Краков.

“Инвеститорите виждат ясна пазарна възможност, тъй като по-младите поколения стават все по-отворени към наемите, следвайки тенденцията от последните десетилетия в Западна Европа, а предлагането на модерни имоти под наем е много ограничено”, казва за Ройтерс Руне Кок, главен изпълнителен директор на имотното подразделение на NREP.

В Полша има недостиг от 3 млн. жилища, но Чехия и Унгария също предлагат възможности. Радим Баджар, партньор в чешката инвестиционна група Mint Investments, казва, че неговият фонд за близо 55 млн. долара проучва проекти в Прага, Бърно и Пилзен с цел да придобие между 300 и 500 апартамента през 2023 г.

Най-четени